Dziś jest: 27.07.2024
Imieniny: Julii, Lilii, Natalii
Data dodania: 2024-06-11 14:02

Redakcja

UWM świętował 25-lecie powstania [ZDJĘCIA]

UWM świętował 25-lecie powstania [ZDJĘCIA]
Kadr z pikniku nauki i sztuki
Fot. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie z okazji swojego jubileuszu zaprosił do Kortowa studentów, pracowników z rodzinami, a także mieszkańców miasta i regionu. W niedzielę 9 czerwca w kampusie akademickim czekały na nich różne atrakcje.

reklama

Rocznica powołania UWM to okazja, by dzielić się tym, co przez lata działania Uniwersytetu udało się zbudować. W ciągu całego roku akademickiego Uniwersytet swoją codzienną pracą przypomina społeczności regionu, że działa także z myślą o ich przyszłości. Niedzielne popołudnie było okazją, by przekonać ich, że nauka jest nie tylko tam, gdzie są laboratoria i poważne naukowe artykuły.

Piknik Nauki i Sztuki - nauka na wyciągnięcie ręki

Wydziały chętnie prezentowały swoją działalność i zachęcały do zgłębiania wiedzy w ciekawy sposób. Naukowcy z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej pokazali narzędzia, którymi wykonują badania (tomografię czy rezonans), a także fantomy przeznaczone do nauki studentów z zakresu chorób wewnętrznych, czyli szeroko rozumianej interny, ale również medycyny ratunkowej.

Naukowcy z Wydziału Rolnictwa i Leśnictwa przygotowali ciekawe i spektakularne eksperymenty. W ruch poszedł między innymi ciekły azot, który w połączeniu z gorącą wodą stworzył widowiskową (ale bezpieczną) eksplozję. W okolicy sceny gromadziły pokazy „Laboratorium Alchemika”, m.in. ze względu na efekty specjalne, ale też humorystyczne i historyczne opowieści, m.in. o produkcji lustra.

Wydział Nauki o Żywności reprezentowały na pikniku m.in. koła naukowe. Ich członkowie zaproponowali spotkanie z alternatywnymi źródłami białka w żywieniu czy analizę składu ciała z możliwością natychmiastowego omówienia otrzymanych wyników.

Gry w stylu mniej i bardziej retro

W Kortowie coś dla siebie mogli znaleźć fani gier planszowych, przygotowanych przez studentów pod okiem dr hab. Karoliny Tybuchowskiej-Hartlińskiej z Instytutu Nauk Politycznych Wydziału Nauk Społecznych. W przyjemny sposób przybliżały graczom zagadnienia związane z funkcjonowaniem samorządu terytorialnego i polityki lokalnej.

Pojawiły się również stanowiska z dwiema wielkoformatowymi grami planszowymi z 1935 r., wykonanymi własnoręcznie na tekturze przez uczennice przedwojennego Seminarium dla Przedszkolanek z siedzibą przy dzisiejszej parafii św. Józefa w Olsztynie. Jedna gra jest podróżą po Olsztynie, druga – po Mazurach. Gry w prezencie otrzymała dr Barbara Sapała, germanistka z Wydziału Humanistycznego. Podczas pikniku można było zagrać na ich kopiach – wydrukach na PCV w formacie niemal odpowiadającym oryginałowi. Prawdziwe, niemal stuletnie gry znajdują się w Bibliotece Wojewódzkiej w wydziale regionalnym.

Na tych, którzy zamiast kości w rękach wolą mieć kontroler, czekało Koło Badań Popkultury (Wydział Humanistyczny), które proponowało grę na konsolach sprzed trzech dekad.

Świat pod mikroskopem

Reprezentanci Wydziału Biologii i Biotechnologii umożliwili poznanie różnych mikroorganizmów, dzięki czemu można było zobaczyć, jak wyglądają np. bakterie oraz gdzie i w jakiej liczbie się gromadzą. Była to również okazja, do uświadomienia, że wiele z tych organizmów to superbohaterowie, którzy np. pozwalają wyprodukować bioplastik.

Wydział Biologii i Biotechnologii przygotował też m.in. grę planszową „Grzybobranie po Kortowie”. Dzięki tej zabawie jej uczestnicy mogli przejść się po Kortowie i poznać takie obiekty, jak np. stadion, rektorat, czy biblioteka, a przy okazji poznać trochę informacji o grzybach.

Muzyka, język i literatura

Uczestnicy pikniku zostali zaproszeni też na koncert tradycyjnych pieśni szkockich oraz spektakl oparty na wierszach Thomasa Hardy'ego. Na tych, którym w sercu grały nieco bardziej rozrywkowe melodie, czekał duet Mumuksza.  Małym i dużym podczas pikniku swoim śpiewem ze sceny towarzyszyło także Studio Wokalne UWM. 

Wydział Sztuki UWM zachęcał też uczestników pikniku do twórczości własnej. Jedną z atrakcji było lepienie z gliny garnków na kole garncarskim, a także wspólne tworzenie dzieła malarskiego. Przez cały dzień wszyscy chętni malowali oddzielnie cztery płótna, które następnie zostały skręcone w jeden duży obraz 2m x 2 m.

Interdyscyplinarnie z Kortosferą

Na kortowskiej plaży nie zabrakło również ekspertów z Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji UWM Kortosfera. Odwiedzający mogli obejrzeć gotowe preparaty mikroskopowe z bardzo szerokiego przekroju dziedzin (botaniki, mikrobiologii, zoologii, biologii). Kortosfera to przestrzeń interdyscyplinarna, dlatego na tym stanowisku pojawiły się również: Generator Van de Graaffa przeznaczony do badania zjawisk elektrostatyczności, modele anatomiczne, fantomy biologiczne oraz łaziki kosmiczne.

Współpraca dla wspólnego celu

Tak duży i pełen bardzo różnych atrakcji piknik to ogromne przedsięwzięcie logistyczne. Aby wszystko działało jak najlepiej, konieczne było zaangażowanie wielu osób. Nad całością czuwał zespół Centrum Badań i Projektów wspierany przez Centrum Marketingu i Mediów. Ale swoją cegiełkę dołożyło także wiele innych osób, wśród których byli przedstawiciele różnych uczelnianych jednostek. To także od nich – jak podkreślała Anna Smoczyńska, dyrektorka CBiP – zależał sukces całego przedsięwzięcia.

– W przygotowanie piknikowych atrakcji zaangażowały się wszystkie wydziały – podkreślała Ewa Dąbkowska z Centrum Badań i Projektów. – Piknik stanowi podsumowanie i zamknięcie całego cyklu wydarzeń składających się na obchody 25-lecia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zależało nam nie tylko na uczczeniu tego jubileuszu, ale także na promocji Kortowa i Uniwersytetu.

Jak podkreślają przedstawiciele CBiP wydarzenie wymagało dużych nakładów pracy, ale wiele osób z ogromną otwartością włączyło się w przygotowanie atrakcji.

Sportowe oblicze UWM

Studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie dostarczają społeczności akademickiej wielu powodów do dumy, odnosząc liczne sportowe sukcesy. Jednak aktywny tryb życia to domena nie tylko studentów, ale także wielu pracowników UWM, wśród których nie brakuje zapalonych rowerzystów, biegaczy czy osób, które stawiają na konkurencje drużynowe. Cała społeczność akademicka jest – w myśl celów zrównoważonego rozwoju – regularnie wspierana w tym, by sport stanowił ważny element ich codzienności. Potwierdzeniem tego jest np. Otwarty Budżet Akademicki, za sprawą którego w Kortowie już powstała infrastruktura sportowa do gry w disc golfa, a wkrótce pojawi się w nim także siłownia pod chmurką. Nic więc dziwnego w tym, że sportowych emocji nie zabrakło podczas obchodów jubileuszu UWM.

VI Bieg Uniwersytecki

Jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń towarzyszących obchodom 25-lecia uczelni był VI Bieg Uniwersytecki. Zainteresowanie startem w nim wyraziło 500 osób, wśród nich – duża reprezentacja aktualnych studentów i pracowników. Na linii startu nie brakowało także absolwentów, którzy wraz z całymi rodzinami postanowili przebiec się ulicami i ścieżkami najpiękniejszego kampusu w Polsce.

Dorośli pokonali 10-kilometrową trasę, a 400 metrów przebiegły dzieci. Tu nie liczył się czas (dosłownie i w przenośni), ale dobra zabawa, o której przypominać im będą pamiątkowe medale. Nagrody w głównym biegu zostały przyznane w kilku kategoriach wiekowych. Wyróżniono też najszybszych pracowników i studentów UWM.

Pełne wyniki można znaleźć na stronie https://superczas.pl/bieguniwersytecki2024/wyniki#main.

Silną grupę startującą w Biegu Uniwersyteckim stanowili wykładowcy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Wielu z nich podkreślało, że bardzo lubi sport, a miasteczko akademickie zachęca do aktywności fizycznej.

– Po pierwsze mamy najpiękniejszy kampus uniwersytecki w Polsce, po drugie jest doskonale rozwinięty pod kątem sportowym, co bardzo motywuje, aby biegać, jeździć na rowerze, pływać itd. – przekonywał dr Tomasz Wierzejski, prodziekan ds. kształcenia na Wydziale Nauk Ekonomicznych.

Mecz kadra vs. studenci

Drugim sportowym wydarzeniem, na które czekali zarówno kibice, jak i sami zawodnicy, był mecz pomiędzy pracownikami UWM i studentami oraz studentkami. Pierwsze podania w meczu wymienili prof. Jerzy Przyborowski, rektor UWM, który wspierał drużynę kadry, oraz Aleksandra Siwiecka, przewodnicząca Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego.

Wynik meczu nie pozostawił niedomówień – młodzież uniwersytecka okazała się znakomicie przygotowana do rywalizacji o miano lepszej drużyny. Nieformalnym bohaterem spotkania został Jan Sienicki. Strzelił on aż cztery z ośmiu goli, które wpadły do bramki bronionej przez przedstawiciela pracowników UWM. Zarówno bieg, jak i mecz to doskonała okazja do promowania zdrowego stylu życia.

Światło, natura i kultura

Nie bez powodu piknik z okazji 25-lecia UWM zorganizowano w plenerze. Kortowo ma do tego doskonałą, naturalną przestrzeń, której uroku dodają plaża, jeziora i drzewa. Od piątku do niedzieli (7-9 czerwca) park kortowski rozświetlał się wielobarwnymi iluminacjami, które przyciągały mieszkańców, studentów, ale też miłośników fotografii. Tuż przy ścieżkach spacerowych stanęła również wystawa, która przybliżała najważniejsze wydarzenia z historii Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Piknik Nauki i Sztuki zwieńczyło natomiast kino plenerowe, które świetnie wpisało się w naturalną przestrzeń Kortowa.

Artykuł sponsorowany

Komentarze (3)

Dodaj swój komentarz

  • ss 2024-07-06 10:47:48 195.136.*.*
    Zamknąć i zaorać
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Cyn 2024-06-14 08:02:21 46.205.*.*
    Otwórzcie wreszcie Przystań
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • mag13 2024-06-11 20:35:50 79.191.*.*
    Park Świateł - rewelacja...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl