Dziś jest: 23.02.2024
Imieniny: Damiana, Polikarpa
Data dodania: 2020-04-10 15:17

Krzysztof Szczepanik

''To nie jest TVN. To jest prawdziwe życie''. Co naprawdę zdarzyło się podczas interwencji wobec 22-latki w Olsztynie?

''To nie jest TVN. To jest prawdziwe życie''. Co naprawdę zdarzyło się podczas interwencji wobec 22-latki w Olsztynie?
Jeden z momentów interwencji, który został nagrany i upubliczniony w sieci
Fot. Screen z nagrania, archiwum prywatne

W serwisie YouTube wielką popularnością cieszy się filmik ukazujący okoliczności interwencji policyjnej, jak i samą interwencję wobec dziewczyny niechcącej się wylegitymować. Teoretycznie sytuacja banalna: policja używa siły wobec krnąbrnego obywatela. Tyle, że towarzyszy temu tyle wzajemnej nienawiści, agresji (nie tylko słownej), że warto całą sprawę przybliżyć naszym Czytelnikom.

reklama

O stanowisku policji w tej kwestii informujemy poniżej cytując oświadczenie oficera prasowego Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie. Nie odmawiając jednak prawa policji do kontroli dziwi kilka okoliczności. Jak wynika z tego filmiku policjant (imię i nazwisko znane redakcji) pozwolił sobie na kilka chyba nazbyt swobodnych określeń. Padają tam między innymi takie słowa jak:

Masz szczęście, że nie jesteś facetem, bo już byś nie była taka ładna

Policjanta się nie dotyka, bo można sobie złamać kręgosłup

(czy to aby nie wyczerpuje znamion groźby karalnej? – red.).

Ponadto w filmie pada również stygmatyzujące stwierdzenie, że jeśli kontrolowana osoba mieszka na ulicy Katowickiej „to wszystko jest zrozumiałe”. Już absolutnie jako żart należy potraktować sugestię policjanta, iż:

To nie jest internet, to nie jest TVN. To jest prawdziwe życie

Bo akurat ostatnio w tak zwanych serialach policyjnych (a przynajmniej tych z największą oglądalnością) specjalizuje się zupełnie inna stacja. Widać interweniujący funkcjonariusz mimo wszystko bardziej gustuje w złotych słowach pani Justyny Pochanke niźli w tym co (i jak!) mówi Dorota Gawryluk.

By jednak być w zgodzie z zasadą wysłuchania obydwu stron zwróciliśmy się o opinię do uczestników zajścia. Legitymowana 22-letnia kobieta potwierdziła sam fakt zajścia odmówiła jednak bliższych komentarzy.

Oświadczenie policyjne zamieszczamy poniżej:

W związku z licznymi komentarzami – szczególnie w przestrzeni internetowej - oraz informacjami, jakie zostały przesłane m.in. do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, a które dotyczyły interwencji policjantów tej jednostki podjętej w dniu 7 kwietnia 2020 roku w Olsztynie przy ul. Sikorskiego, za stosowne uznaliśmy publiczne odniesienie się do tej sprawy.

OŚWIADCZENIE

W związku z licznymi komentarzami – szczególnie w przestrzeni internetowej - oraz informacjami, jakie zostały przesłane m.in. do Komendanta Miejskiego Policji w Olsztynie, a które dotyczyły interwencji policjantów tej jednostki podjętej w dniu 7 kwietnia 2020 roku w Olsztynie przy ul. Sikorskiego, za stosowne uznaliśmy publiczne odniesienie się do tej sprawy. Wynika to m.in. z faktu, że fragment tej interwencji został nagrany przez jej uczestniczkę, a film został następnie opublikowany w Internecie. Nagranie zawierające jedynie subiektywnie wybrany przez autorkę fragment interwencji, wywołało liczne komentarze osób, które ta sprawa zainteresowała. Komentarze te, często nienadające się do cytowania ze względu na wulgarny charakter oraz treści obraźliwe w stosunku do policjantów oraz Policji w ogóle, powstały w oparciu o niepełny obraz przebiegu interwencji, jej uczestników i sposobu zakończenia.


Dlatego, aby uniknąć dodatkowych wątpliwości i niesprawiedliwych ocen wystawianych policjantom przez osoby, które swoją wiedzę na ten temat opierają jedynie na subiektywnie wybranym i opublikowanym fragmencie nagrania, poniżej przedstawiamy opis tej interwencji.


We wtorek (07.04.2020) policyjny patrol pieszy wykonywał na ul. Sikorskiego czynności związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Policjanci zauważyli i podjęli interwencję wobec 22-letniej kobiety, która w ocenie policjantów swoim zachowaniem naruszyła ograniczenia dotyczące przemieszczania się. Funkcjonariusze podeszli do 22-latki, wylegitymowali się i po podaniu podstawy prawnej interwencji poprosili ją o okazanie dokumentu tożsamości. Już od samego początku interwencji 22-latka była arogancka wobec policjantów i nie chciała wykonać ich poleceń. Nie chciała okazać dokumentu tożsamości, twierdząc jednoznacznie, że nie posiada go przy sobie. Policjanci poinformowali ją, jakie konsekwencje mogą wiązać się z takim zachowaniem, jednak to nie poskutkowało, więc na miejsce został skierowany patrol zmotoryzowany, by w razie konieczności kobieta mogła zostać przewieziona do komendy.


Po przyjeździe radiowozu na miejsce, kobieta w dalszym ciągu nie chciała okazać dokumentu tożsamości, który w ocenie policjantów posiadała przy sobie. Pomimo wielokrotnych wezwań do zachowania zgodnego z prawem 22-latka nie reagowała na polecenia policjanta. Gdy policjant poinformował ją, że dokona kontroli bagażu (plecaka) należącego do 22-latki, m.in. po to aby sprawdzić czy są tam jej dokumenty, został chwycony przez nią za nadgarstek. Kobieta próbowała wyrwać plecak z rąk policjanta, by uniemożliwić mu zajrzenie do środka. Wówczas policjanci nabrali uzasadnionego podejrzenia, że kobieta może posiadać w plecaku przedmioty, które usiłuje ukryć przed nimi.


Policjant ponownie wezwał ją do zachowania zgodnego z prawem i ostrzegł o możliwości użycia wobec niej środków przymusu bezpośredniego. Gdy to nie poskutkowało, policjant używając w sposób adekwatny do okoliczności siły fizycznej obezwładnił 22-latkę i przeprowadził kontrolę jej rzeczy. Jak się okazało w plecaku znajdował się portfel z dowodem osobistym kobiety, a ponadto woreczek strunowy z zawartością suszu roślinnego. Badanie narkotestem potwierdziło, że była to marihuana, której posiadanie jest zabronione. Kobieta została zatrzymana, przewieziona do KMP w Olsztynie i osadzona w policyjnym areszcie. Dopiero wówczas 22-latka się uspokoiła. W trakcie dalszych czynności policjanci ustalili, że 22-latka jest zawodniczką sztuk walki i była w drodze na trening. Zgodnie z obowiązującymi przepisami powinna się powstrzymać od takich form aktywności na czas epidemii.

Nagranie fragmentu interwencji, które zostało opublikowane w Internecie i rozpowszechnione za pośrednictwem m.in. portali społecznościowych, nie obrazuje wszystkich okoliczności tej interwencji. Fragmenty rozmowy policjanta z kobietą są wyrwane z kontekstu i nadinterpretowane przez komentujących. Wypowiedzi policjanta wynikają ze wszystkich okoliczności w jakich doszło do interwencji, takich jak jej miejsce, czas i uczestnicy. A tego opublikowane nagranie nie zawiera.

Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiana biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje. Należy również pamiętać o tym, że na obywatelu spoczywa ustawowy obowiązek okazania interweniującym funkcjonariuszom dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Wszystkie okoliczności tej interwencji zostaną dokładnie zbadane. Komendant Miejski Policji w Olsztynie przesłane w tej sprawie materiały potraktował jako skargę na czynności policjanta i w trybie czynności zgodnych z kodeksem postępowania administracyjnego, okoliczności interwencji policjanta zostaną wyjaśnione i sprawdzone zostanie to, czy nie doszło do naruszenia przepisów i procedur w tym zakresie.

Jednocześnie informujemy, że publikowanie filmów z interwencji Policji może rodzić odpowiedzialność z tytułu naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych.

W tym przypadku 22-latka nie poinformowała policjantów o celu przetwarzania tych danych (art. 13 RODO). Stanowisko w tym zakresie podzielił Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku C-345-17 z dnia 14 lutego 2019 roku, który w treści zawarł wskazanie, że "przetwarzaniem danych osobowych jest także nagrywanie policjantów podczas wykonywania przez nich czynności służbowych (przyjmowania zeznań) oraz późniejsze opublikowanie nagrania w Internecie — bo zarejestrowany przez kamerę obraz i dźwięk pozwala ustalić tożsamość tych osób, przez co stanowi on dane osobowe".

Informujemy również, że osoby, które w swoich komentarzach zawierają groźby karalne wobec innych osób, bądź będą nakłaniały do popełnienia przestępstwa, muszą liczyć się z odpowiedzialnością karną takiego zachowania.

Oficer Prasowy KMP w Olsztynie
podkom. Rafał Prokopczyk

Krzysztof Szczepanik

Komentarze (211)

Dodaj swój komentarz

 • Franek 2021-09-20 19:31:28 178.42.*.*
  Następnym razem jak walnie chłopaka, który mu się będzie stawiać to chłopakowi kredki z tornistra wypadną! Ciekawe, wobec kiboli czy narodowców na marszu niepodległości taki odważni nie byli!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • Franek 2021-09-20 19:29:32 178.42.*.*
  To baran w policyjnym mundurze, cham, cham po prostu prostak! Dlaczego on mówi do niej na "ty"?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • Nihrone 2021-09-20 15:44:08 84.10.*.*
  Glupia mala szmata, lepiej niech ryj stuli bo balas do pizdy szybko wleci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • [email protected] 2021-07-19 23:40:00 212.244.*.*
  policyjny chammmmmmmmmmmmmmmmmmmmmm
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
 • Elo 2021-02-12 09:33:44 85.150.*.*
  Nie ma takich slow zeby wyrazic jak bardzo nie nawidze policji
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
 • Adwokacik 2021-02-12 09:31:42 85.150.*.*
  HWDP na zawsze jechac z burkami !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3
 • XXX 2020-06-27 11:49:12 83.22.*.*
  ten gliniarz to silny wobec dziecka w dodadku dziewcznki wystarczy by ją ukarłl a nie stosowac siły fizycznej !! może kiedyś spotka to jego dzieci !!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 4
 • milicjant 2020-04-19 14:46:46 217.96.*.*
  "zabiorę cię na komendę i zrobię ci czynny napad na policjanta" - oto jak działa milicja
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 2
 • lizus 2020-04-18 05:12:03 89.228.*.*
  Sama sobie winna dała by dowodzik do kontroli ściemniła że jedzie do apteki ,a że się zmęczyła to odpoczywa i tyle. Wiecie nikt nie lubi być okłamywany , a kłamstwo w okłamywanym budzi agresję. Nie ma co kozaczyć, dostali rozkaz by pacyfikować naród to to robią. A że jest okazja po szeryfować to się szeryfuje :) Teraz ma nauczkę na przyszłość żeby z silniejszym nie zaczynać .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 8
 • Do zobaczenia 2020-04-17 03:05:12 174.237.*.*
  Jak zwykle szmaciarze chronieni już nie długo :-)
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1

www.autoczescionline24.pl