Dziś jest: 06.12.2024
Imieniny: Emiliana, Jaremy
Data dodania: 2021-04-23 14:09

Cezary Kapłon

To będzie ogromne przedsięwzięcie! Połączyli siły, aby uczcić jubileusz Mikołaja Kopernika

To będzie ogromne przedsięwzięcie! Połączyli siły, aby uczcić jubileusz Mikołaja Kopernika
Członkowie Komitetu Honorowego podpisali list intencyjny ws. zorganizowania uroczystości jubileuszu Mikołaja Kopernika
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Rok 2023 będzie 550. rocznicą urodzin i 480. rocznicą śmierci Mikołaja Kopernika. Osoba i działalność Mikołaja Kopernika jest w szczególny sposób związana z Warmią. Z tej racji w piątek (23 kwietnia) środowiska kościelne, samorządowe i naukowe podpisały list intencyjny o woli współpracy w zakresie organizacji uroczystości na Warmii i Mazurach, zmierzającej do upamiętnienia postaci Mikołaja Kopernika i godnego uczczenia tego jubileuszu.

reklama

Z tego względu w siedzibie Kurii Archidiecezji Warmińskiej odbyła się konferencja prasowa.

Jako pierwszy głos zabrał koordynator grupy roboczej i dyrektor biblioteki Hosianum w Olsztynie, ksiądz Tomasz Garwoliński.

Prace już trwają, na razie są w fazie początkowej. Polegają one na rozmowach o przygotowaniach i konkretnych propozycjach uczczenia jubileuszu Mikołaja Kopernika. Niektóre pomysły są już dosyć klarowne – przyznał Garwoliński.

Ksiądz Tomasz Garwoliński

Dyrektor biblioteki Hosianum wspomniał także o obchodach rocznicy 500. urodzin słynnego astronoma, które zorganizowano w 1973 roku. Uroczystości odbyły się w katedrze we Fromborku i w olsztyńskim zamku. Udział w nich wzięli m.in. kardynał Stefan Wyszyński czy liczni biskupi z Polski i innych krajów. W tym roku powstało również olsztyńskie planetarium.

Zdaniem księdza Garwolińskiego udział tak znanych osobistości w tamtym czasie powoduje, że obchody jubileuszu Kopernika w 2023 roku powinny mieć również zasięg ogólnopolski, a może nawet międzynarodowy.

Stąd potrzeba skoordynowanych działań, ponieważ razem możemy więcej zrobić dla uczczenia roku Kopernika, ale też i promocji naszego regionu. Nasza współpraca nie oznacza wygaszenia własnych inicjatyw, ale mamy świadomość, że szczególnie dla realizacji najlepszych, największych propozycji potrzeba zarówno promocji, jak i też odpowiednich środków finansowych – wyjaśnił ksiądz Garwoliński.

Następnie głos zabrał Artur Chojecki, wojewoda.

Jestem przekonany, że podjęte już teraz działania i te, które w najbliższym czasie zostaną podjęte, wzbudzą zainteresowanie zarówno władz rządowych, jak również będą cieszyły się dużym zainteresowaniem społeczności lokalnej, jak również mieszkańców naszego kraju. Mamy nadzieję, że jubileusz będzie przyczynkiem do zainteresowania przez społeczność międzynarodową – powiedział wojewoda.

Wojewoda Artur Chojecki

Przemówił również marszałek Gustaw Marek Brzezin, który przypomniał, że Mikołaj Kopernik całe swoje dorosłe życie spędził na Warmii.

To bardzo ważne, żebyśmy mogli tłumaczyć nie tylko w całej Polsce, ale możliwie najszerzej w Europie, że Mikołaj Kopernik to przedstawiciel dzisiejszego regionu Warmii i Mazur. Mamy wspaniałe obiekty związane z Kopernikiem. Mamy przecież Szlak Kopernikowski. To mocna marka. Plany też są związane z przyszłym okresem programowania – dodał marszałek.

Marszałek Gustaw Marek Brzezin

Rektor UWM Jerzy Przyborowski zauważył, że Mikołaj Kopernik był człowiekiem wszechstronnym, dlatego też uczelnia chciałaby zorganizować cykl kongresów przybliżających słuchaczom działalność słynnego Warmiaka.

Chcielibyśmy, aby obchody tej rocznicy miały wymiar bardzo, bardzo szeroki. Planujemy organizację kongresów, które będą obejmowały szeroki wymiar dziedzictwa naukowego Kopernika, ale także obejmą wymiar historyczny, czyli czasy życia Kopernika na Warmii i Mazurach w wymiarze naukowym, ekonomicznym, medycznym i kościelnym – przyznał rektor.

Rektor UWM Jerzy Przyborowski

Spotkanie podsumował arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński, przewodniczący Komitetu Honorowego.

Potrzebna jest koordynacja. Założeniem tego komitetu było to, abyśmy wsparli siebie nawzajem i podjęli współpracę, która w tym wymiarze jest bardzo istotna. Myślę, że dla każdego z nas jest to rodzaj pewnego dopingowania się, żebyśmy te zadania podjęli z pełną odpowiedzialnością przed mieszkańcami regionu, przed historią. Aby ślad, który zostawił tutaj po sobie Mikołaj Kopernik, wybrzmiał mocno na miarę postaci. To są cele, które nam towarzyszą – przyznał Józef Górzyński.

Arcybiskup Józef Górzyński

Po konferencji członkowie Komitetu Honorowego podpisali list intencyjny.

Starosta olsztyński Andrzej Abako

Przypomnijmy, że Mikołaj Kopernik był nie tylko członkiem Warmińskiej Kapituły Katedralnej, lecz także m.in. astronomem i ekonomistą. To właśnie na Warmii prowadził swoje główne prace badawcze, jak chociażby „De revolutionibus”.

Najsłynniejsze dzieło pióra Mikołaja Kopernika

22 września 2020 roku zawiązał się Komitet Honorowy, do którego należą: abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, wojewoda Artur Chojecki, marszałek Gustaw Marek Brzezin, prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, rektor UWM Jerzy Przyborowski, burmistrz Lidzbarka Warmińskiego Jacek Wiśniowski, zastępca burmistrza Fromborka Damian Krasiński, starosta olsztyński Andrzej Abako, starosta lidzbarski Jan Harhaj oraz starosta braniewski Karol Motyka.

Powołano także grupę roboczą składającą się m.in. z przedstawicieli Komitetu Honorowego oraz innych osób, w tym dyrektora Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotra Sułkowskiego, proboszcza katedry we Fromborku czy księdza Tomasza Garwolińskiego, dyrektora biblioteki Hosianum, która ma za zadanie przygotować konkretne propozycje w celu uczczenia jubileuszu Mikołaja Kopernika.

Również 23 kwietnia przypadła uroczystość św. Wojciecha, który jest patronem archidiecezji warmińskiej. Z tej okazji w katedrze św. Jakuba odbyła się msza św, której przewodniczył Józef Górzyński. Wierni modlili się w intencji archidiecezji oraz zmarłego arcybiskupa seniora Wojciecha Ziemby.

 

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • Pan Jan 2021-04-25 04:36:07 37.30.*.*
    Kopernik był kobietą
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 3
  • wrdertdre 2021-04-23 20:56:30 178.37.*.*
    Swego czasu, Kardynalska Kongregacja Inkwizycji uznała heliocentryzm za herezję i umieściła dzieło Kopernika na indeksie ksiąg Kościoła katolickiego, zabraniając jego wydawania, rozpowszechniania i czytania. Skąd i dlaczego teraz taka zmiana ? Kiedy wobec tego czarni szamani mówią prawdę a kiedy kłamią ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 0
  • Szatanbratboga 2021-04-23 15:29:59 5.184.*.*
    Miał być rozdział państwa od kościoła, co klechy mają do pani Kopernik , dla nich ziemia jest płaska Chcą się podłączyć pod kasę , obrzydliwi, chciwi ludzie . Oby was piekło pochłonęło za życia!!!! Czekam
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 1
  • MO 2021-04-23 14:54:33 5.172.*.*
    Wszyscy w maseczkach a księdza Garwolińskiego chyba przepisy nie obowiązują ... on z innej parafii. Inicjatywa super :)
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 1

www.autoczescionline24.pl