Dziś jest: 02.06.2024
Imieniny: Marcelina, Marianny
Data dodania: 2013-05-31 08:26

Iwona Starczewska

Sokoły z nadajnikami będą wysyłać leśnikom sms-y

Sokoły z nadajnikami będą wysyłać leśnikom sms-y
Fot. RDLP Olsztyn

Od kilku dni siedem młodych sokołów uczy się życia na wolności. Trzy pisklęta zostały wyposażone przez naszych leśników w nadajniki, które umożliwią śledzenie trasy ich wędrówek. Ptaki będą wysyłać... sms-y.

reklama
Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie i Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" już od trzech lat starają się przywrócić na Warmii i Mazurach nadrzewną populację sokoła wędrownego, która w całym kraju wyginęła w połowie XX wieku.

W latach 2011-2011 leśnicy i ornitolodzy wypuścili na wolność w sumie 33 sokoły. Część z nich na pewno wróciła na Warmię i Mazury.

- We wtorek jeden z takich sokołów był widziany na terenie naszego nadleśnictwa – informuje Janusz Jeznach, nadleśniczy Nadleśnictwa Nowe Ramuki.

Aby udało się odbudować leśną populację sokoła, potrzebne jest kontynuowanie akcji. Dlatego też 29 maja w specjalnych sztucznych gniazdach zlokalizowanych w Nadleśnictwie Nowe Ramuki leśnicy i ornitolodzy umieścili kolejnych 17 młodych sokołów.

- Pisklęta pochodzą z hodowli w Czechach, Niemczech i Słowacji – wyjaśnia Sławomir Sielicki ze Stowarzyszenia Na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół". W tym roku po raz pierwszy trzy sokoły zostały wyposażone w specjalne nadajniki. – Dzięki nim będziemy mogli na bieżąco obserwować trasę wędrówki tych ptaków – mówi Mariusz Górski-Kłodziński, naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Olsztynie.

Co ciekawe, sokoły z nadajnikami będą wysyłały… sms-y zawierające współrzędne ich obecnego położenia.

Przed umieszczeniem młodych sokołów w platformach gniazdowych każdy z osobników został zaobrączkowany. Ptaki znakuje się czarnymi obrączkami, które można odczytać za pomocą lunety podczas obserwacji ptaka siedzącego lub w locie. Oprócz tego na drugą nogę zakładane są obrączki ornitologiczne w kolorze zielonym. W trakcie obrączkowania odnotowuje się ważne informacje np.: data, miejsce obrączkowania, wiek i płeć ptaka itp. Pozwoli to przy kolejnym schwytaniu, obserwowaniu lub odnalezieniu martwego ptaka ustalić jego historię – gdzie i jak wędrował, w jakiej był kondycji lub co było przyczyną jego śmierci. Sokoły spędzą w sztucznych gniazdach zawieszonych w koronach drzew około 10 dni. Służy to przyzwyczajeniu ich do tego miejsca.

Mechanizm ten, zwany wdrukowaniem na miejsce urodzenia, powoduje, że sokoły po osiągnięciu dojrzałości (w wieku około 2-3 lat) zakładają gniazda w środowisku zbliżonym do tego, gdzie po raz pierwszy zaczęły samodzielnie żyć. Uznają je bowiem za miejsce swojego urodzenia. Sztuczne  gniazdo otworzymy, kiedy sokoły będą gotowe do pierwszego lotu.

Przez cały okres pobytu młodych sokołów w platformach jak również przez około 3-5 tygodni po otworzeniu platformy, aż do momentu usamodzielnienia się, ptaki będą dokarmiane za pomocą specjalnej windy, dzięki czemu nie będą kojarzyły pokarmu z człowiekiem. W konsekwencji pozwoli im to nauczyć się samodzielnie polować. Najpierw zaczną gonić małe ptaki, owady, a nawet liście lub pióra. Z czasem te pogonie coraz bardziej będą przypominać polowanie. Po pierwszych udanych atakach sokoły zaczną samodzielne życie.

Do późnej jesieni młode sokoły pozostaną w okolicy miejsca wypuszczenia. Później polecą na zachód i południe Europy.

Źródło: RDLP Olsztyn

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl