Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2016-05-23 12:16

Iwona Starczewska

Ruszył Olsztyński Budżet Obywatelski. Projekt ogólnomiejski zastąpiony ''zintegrowanym''

Mieszkańcy Olsztyna ponownie maja okazję uczestniczyć w podziale środków na ich zdaniem najważniejsze inwestycje na ich osiedlach. Ruszyła bowiem czwarta edycja Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku do wydania będzie nieco ponad 3,7 mln złotych.  

reklama

Po trzech udanych edycjach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego pora na jego tegoroczną kontynuację. Mieszkańcy miasta mogą już składać swoje propozycje inwestycji, które ich zdaniem zasługują na finansowanie w ramach OBO, a które są niezbędne dla ich okolicy.

Nowością w tej edycji będzie wycofanie projektu ogólnomiejskiego i zastąpienie tej formy projektami zintegrowanymi, czyli takimi które zaspokoją potrzeby kilku osiedli.

W tym roku do podziału na projekty zgłaszane przez mieszkańców będzie w sumie 3 730000 złotych w tym 1,2 mln złotych na realizację czterech projektów zintegrowanych oraz 2,5 mln złotych na realizację zadań dla poszczególnych osiedli.

Propozycję projektu do zrealizowania w ramach budżetu obywatelskiego może zgłosić każdy mieszkaniec Olsztyn, który ukończył 13 rok życia.

Formularz zgłoszenia projektu dostępny jest w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta i na stronie internetowej www.obo.olsztyn.eu. Wypełnione formularze można złożyć między innymi w kancelarii ogólnej ratusza, w punkcie urzędu miasta w Galerii Warmińskiej, czy poprzez elektroniczną Skrzynkę Urzędu Miasta Olsztyna na platformie E-puap.

- Widać, że olsztynianie uwierzyli w partycypację. Realizowane w ramach budżetu obywatelskiego inwestycje i remonty zdecydowanie wpływają na jakość przestrzeni publicznej, chociaż sama formuła tej partycypacji obywatelskiej w żadnym stopniu nie wyklucza tzw. projektów  miękkich. Dla nas ma jeszcze i ten bardzo ważny walor, że jest „papierkiem lakmusowym” wskazującym potrzeby olsztynian. Istotne, że w budżecie partycypacyjnym nie ma projektów nieważnych czy z gruntu złych, bo za każdym z nich stoją mieszkańcy i ich oczekiwania. Różny może być tylko poziom poparcia, ale o tym też decydują mieszkańcy i ich głos – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz.

Przypomnijmy, zgłaszane przez mieszkańców Olsztyna projekty przejdą weryfikację, a następnie zostaną poddane pod głosowanie olsztynian. Głosować może każdy mieszkaniec stolicy Warmii i Mazur, który ukończył 15 rok życia. Projekty, które zyskają największą liczbę głosów zostaną skierowane do realizacji w ramach przeznaczonych na ten cel środków. 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl