Piotr Tyszkiewicz Dorotowo 3 E: Przyszłość nie jest już taka, jak kiedyś

Piłka nożna w Europie stała się precyzyjna, a szkolenie piłkarzy pozbawione jest dozy przypadku- wszystko jest zaplanowane- od selekcji poprzez szkolenie, wyczyn i zamykając oczy już można wyobrazić sobie piłkarzy drugiej połowy XXI wieku...

Lata mojego dzieciństwa, to były podwórka pełne dzieci i... naturalnych warunków do rozwoju ruchowego.

Brak elektroniki oraz rozbudowanego świata mediów i wiele innych czynników społecznych sprawiało, ze dzieci w dużej mierze kształtowało podwórko.

Liczne zabawy zręcznościowe- guma, klasy, zośka, mecze klasa na klasę, gra w króla i... setki innych zabaw sprawiały, że dzieci szybko nabywały na podwórku umiejętności jak np. jazda na rowerze, pływanie, gra w piłkę, ale i potrafiły wejść na drzewo, płot czy... komin.

Liczne boiska podwórkowe powodowały, że nie brakowało mojemu pokoleniu kontaktów z piłką i gier w warunkach meczowych.

Ten świat już nie istnieje, ale piłka w Europie rozwija się... znakomicie, w sposób zauważalny nawet dla laika futbolowego.

Żeby dobrze szkolić trzeba osadzić szkolenie w realiach społecznych. Potrzebne są precyzyjne, nowoczesne, dynamicznie rozwijane programy szkolenia oraz rozwój kadr trenerskich i bazy szkoleniowej.

Bez tego we współczesnym czasach nie zrobi się wiele i z niepowtarzalnych talentów dzieci będziemy tworzyć przeciętnych piłkarzy ligowych.

Już dzisiaj nawet laik widzi, że nasza liga różni się zasadniczo od czołowych lig w Europie.

Wystarczy włączyć tv i zobaczyć jak uderza się piłkę, jak przyjmuje się piłkę i jak gra się jeden na jeden w ligach gdzie poważnie podchodzi się do szkolenia.

W Niemczech, czy w Hiszpanii dzieci również mają smartfony i 1000 aplikacji elektronicznych, ale tam środowisko futbolowe przystosowało się do nowej rzeczywistości społecznej.

Zamiast gry w klasy i zośkę są nasycone treścią zajęcia z koordynacji przeplatane techniką pod batutą wykwalifikowanych trenerów.

Zamiast gry pod blokiem są małe gry 4 na 4 na małym boisku z krótką drogą do braki gdzie dzieci mają swobodę w grze i szybko przechodzą z obrony do ataku i odwrotnie.

Zamiast skakania po drzewach i murach są kontrolowane ćwiczenia wysiłkowe.

Dzięki nowym zdobyczom techniki łatwiej jest prawidłowo prowadzić proces treningowy.

Dzisiejsze czasy są przełomowe jeśli chodzi o sposób kształtowania piłkarzy.

To są czasy dla talentów, które w prawidłowym systemie po prostu nie mają prawa zostać nieoszlifowane ponieważ nad ich rozwojem czuwają wykwalifikowani fachowcy.

Dlatego w poważnych ligach płaci się młodym ludziom bardzo duże pieniądze- młodzi piłkarze i system są do tego przygotowani.

Masz talent, pracujesz ciężko, grasz nowocześnie, szybciej, agresywniej- proszę masz duży kontrakt i zachwycaj swoją grą kibiców- to jest mentalność świata, który zrozumiał, że następne pokolenia piłkarzy muszą być lepsze od tych aktualnie grających na boiskach Bundesligi, czy La Ligi.

Niestety mój region „pozostał w blokach”. Nie widać nawet woli rozwoju. Tysiąc sposobów na alibi- dzisiejsza młodzież jest wygodna, nie ma boisk, prezydent nie lubi futbolu, nie ma kasy etc.

A czas ucieka. Każdy zawodnik, który przechodzi przez ten system ma problem i jest w o wiele trudniejszej sytuacji niż jego rówieśnik z Niemiec, czy Francji.

Niestety będzie jeszcze ciężej ponieważ Europa już dawno podjęła decyzję o postawieniu na wyczyn w futbolu, ponieważ... to się finalnie bardzo opłaca.

Jeden z amerykańskich sportowców trochę sentymentalnie, trochę intencjonalnie powiedział: Przyszłość nie jest już taka, jak kiedyś.

Dodam, że teraźniejszość jest taka, że jest czego bać się.

Boję się, że jak za 5 lat pójdę na mecz Stomilu, to zapytam, czy aby na pewno ta dyscyplina sportu, którą oglądam, to futbol?

Ostatnio lokalna gazeta napisała: Według niepotwierdzonych informacji Stomil może jeszcze w tym tygodniu otrzymać pieniądze z Urzędu Miasta w Olsztynie z konkursu „Wspieranie szkolenia sportowego wszystkich kategorii wiekowych w różnych dyscyplinach sportowych"

Ustawione konkursy, Unia i jej środki, dotacje, dofinansowanie etc. nie zmienią olsztyńskiego futbolu, co najwyżej zakonserwują ten rezerwuar piłki inaczej.

Już dzisiaj projektując nowy stadion w Olsztynie warto pomyśleć o bardzo wysokich siatkach okalających boisko. Niech chronią w przyszłości kibiców przed atakiem piłek uderzanych przez nadchodzące pokolenie piłkarzy szkolonych jak wyraził się jeden ze szkoleniowców z regionu w systemach holenderskim i niemieckim.

Byłem wielokrotnie w Holandii i znam dobrze system szkolenia w  Niemczech, ale takiej fikcji jak u nas nie widziałem nigdzie, nawet w zbyt często „używanej” do porównań Białorusi, o czym ostatnio przekonała się kadra Polski do lat 17 przegrywając w Grodzisku Wlkp. z tą potęgą futbolową 0:2 w meczu eliminacji ME.

Ciekawe, czy kiedyś dotrze to do głów futbolowych decydentów, że dzieci i młodzież można oszukać, ale Europy nie da się oszukać i pic na wodę, fotomontaż w realnym świecie nie pomoże, potrzeba  po prostu realnych, systematycznych, skutecznych działań na wysokim poziomie.

Póki co konkurs „Wspieranie szkolenia sportowego wszystkich kategorii wiekowych w różnych dyscyplinach sportowych" wygrał Stomil, ale to nie szkodzi ponieważ każdy wie, że nikt nikogo nie będzie wspierał, ani tym bardziej szkolił w różnych kategoriach wiekowych, cała kasa już jest przejedzona na poczet Ekstraklasy, której nie będzie, ale to również nie szkodzi, bo i tak nikt w nią nie wierzył i nie wierzy.

A konkurs Urzędu Miasta powinien nazywać się: Permanentne wspieranie nieszkolenia piłkarskiego w całym Olsztynie we wszystkich kategoriach wiekowych w ramach systemów odkrytych dla Olsztyna przez lokalnych związkowych trenerów.

Wówczas Urząd Miasta przynajmniej nie będzie udawał, że wspiera szkolenie i będzie... tak samo jak jest.

Tradycyjnie zapraszam do dyskusji!

 

Licencjonowany menedżer piłkarski,
footballidea.pl Doszkalanie Indywidualne
mail:
biuro@piotrtyszkiewiczteam.pl
tel. 609 184 000
http://footballidea.pl/pracuj-z-teamem,13.html

Źródło: Własne

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

 • Olsztynianin 2015-03-26 10:15:15 83.24.*.*
  Panie Piotrze, niestety stosuje Pan retorykę demagogiczną sprowadzającą się do lansowania haseł; powinno być dobrze, niech panuje nam dobrobyt, powinni nami rządzić światli ludzie i etc. Znając życie i typ reprezentacji Pana osobowości jestem przekonany, że sam ma Pan kłopoty z wdrożeniem swoich uniwersalnych, szczytnych bezspornie idei w życie. Skoro tylko młodzież jest remedium na nasze olsztyńskie bolączki to dlaczego w Pana stajni jest tak wielu starszych zawodników (Małkowski, Sobolewski, Renusz, Trzeciakiewicz)? Skoro brzydzi się Pan wynagrodzeniem za prowadzenie profesjonalnej piłki nożnej to dlaczego Pan nie prowadzi swojej działalności ex-gratia? z wyrazami szacunku
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Adam123 2015-03-23 23:49:11 88.156.*.*
  Dużo pier.... prawdy którą większość zna... . A od twojego ... nic sie nie zmieni. Wiec schowaj to wszystko do kieszeni i weź sie za robote... . Może ja walne artykuł na temat bycia menadżerem którym zostałeś nie mając żadnych podstaw a co ciekawsze się ich nie uczysz
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • Przemekkk 2015-03-23 16:42:50 94.254.*.*
  Bardzo dobrze że ktoś nagłaśnia temat. Czy może uważasz że lepiej siedzieć cicho i godzić się z tym jak wygląda piłka w kraju?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • trener bez papierków 2015-03-23 15:24:58 176.97.*.*
  Tradycyjnie ble ble ble.....rzygać się chce czytając te dyrdymały niby mądrze a głupio. Po co w ogóle wałkować temat. Panie Piotrze gratuluje wspaniałej kariery piłkarskiej, wszechobecnego obeznania w świecie futbolu i ogólnej wiedzy na ten temat. Skoro Pan tak narzeka, nie mówię, że ja nie narzekam ale jak ja nie wiem jak zrobić, żeby było lepiej nie wypowiadam się. Widzę i czytam. Pan wie więc w czym problem Panie Piotrze?! PROSZĘ WRĘCZ BŁAGAM O UZDROWIENIE CHOĆBY LOKALNEJ PIŁKI. Bo pisać to każdy może ale do wdrożenia tematu nie ma nikogo. PROSZĘ POKAZAĆ jak powinien funkcjonować profesjonalny klub z naciskiem na szkolenie młodzieży! NIECH KAŻDY CHODŹ ODROBINĘ CZERPIE WZORCE Z PAŃSKIEGO KLUBU! Pozdrawiam Serdecznie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • optymista 2015-03-23 14:27:05 62.148.*.*
  Smutas....smutas i jeszcze raz smutas.A ja byłem ..ja widziałem ...a ja wiem,ale najlepiej spręże sie na kilkanaście dni i ponownie cos wysmucę.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Przemekkk 2015-03-23 13:51:32 94.254.*.*
  Szanowny Panie Piotrze. Zgadzam się z Panem że polska piłka jest źle zorganizowana od podstaw. Jednak nie zgodzę się że to problem Stomilu czy konkretnie Olsztyna. Tutaj problem jest taki że PZPN nie wymaga od klubów nawet ekstraklasowych: bazy szkoleniowej, boisk szkoleniowych, akademii piłkarskich. W DFB postawiono klubom warunek: zbudowanie od podstaw całej akademii i to dało i daje efekty. Niestety u nas nikomu na tym nie zależy. Ani PZPNowi, ani żadnemu klubowi czy też miastu. Założenie jest takie żeby pompować kasę w pierwszy zespół, naściągać śmiesznych grajków z Afryki, Bałkanów itd. płacić im szalone pieniądze i co roku bić się gdzieś o utrzymanie. Ostatnio Błękitni Stargard Szczeciński pokazali do czego to zmierza pokonując dwa razu po 2:0 Cracovię w którą pompowane są kolosalne pieniądze.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • CBA 2015-03-23 13:50:47 88.156.*.*
  Wizerunek piłki nożnej w Polsce zepsuła afera korupcyjna (CERAMIKA Opoczno, Widzew Łódź, Arka Gdynia i wiele innych klubów, a nie widać Stomilu Olsztyn w protokołach śledczych), przez co każde pieniądze włożone w jakikolwiek sposób w piłkę nożną od razu kojarzą się z defraudacją ich i napychaniem kieszeni.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
 • he-man 2015-03-23 13:47:38 89.231.*.*
  Panie Piotrze. Czytam wszystkie Pana felietony i nasuwa mi się z nich taki obraz. Uważa Pan, że wszystkie środki finansowe na sport powinny być przekazywane dla kształcenia dzieci. Ale niestety ani w Polsce ani u nas w regionie NIE MA planu kształcenia i rozwoju młodych piłkarskich talentów. Wszyscy niestety liczą na samoistne pojawienie się geniusza, który podbije cały świat. Może taki się trafi, może nie. Może wygram w totka, może nie. Ale nie o to chodzi. Uważa Pan, w swoich felietonach, że obecnie seniorska piłka nożna w Olsztynie jest reliktem, że trzeba ją zlikwidować i zając się tylko szkoleniem młodzieży. Jednak sam nie chce Pan podjąć się żadnej pracy w kierunku poprawy obecnego stanu rzeczy. Dlatego proponuje Panu aby stworzył projekt szkolenia dzieci i młodzieży na poziomie europejskim. Plan ten proszę opatentować i zaprezentować zarówno włodarzom miasta jak i władzom Stomilu. Jeżeli będzie dobry, miał dobre rozwiązania i założenia to na pewno będą z niego korzystały rzesze klubów i dzieciaków. Domyślam się jednak, że nie ma Pn ochoty na tworzenie takiego systemu. Ale czym innym jest zwracanie uwagi na problem, a czym innym ciągłe krytykowanie. A zamiast typowego polskiego narzekania powinniśmy się zająć poprawą życia i naszej przyszłości.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 0
 • Stomil2 2015-03-23 12:05:30 178.235.*.*
  Czyli rozumiem panie Piotrze, że na Stomil pieniędzy nie dawać? A co tam, seniorzy mogą upaść, ale za to dzieciom dajmy pieniądze. Owszem uważam, że pieniądze powinny być i dla seniorów i dla dzieci, ale jeżeli pula pieniędzy jest ograniczona w naszym województwie to ja się nie zgadzam na to, żeby dać dzieciom a seniorom nie. Ja kibicuję seniorom i na ich mecze chodzę, a nie na mecze dzieci.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • ollo 2015-03-23 11:46:19 213.158.*.*
  Ciężko się z Panem nie zgodzić, ale czy nie uważa Pan, że obecny bądź co bądź największy sukces olsztyńskiej piłki nożnej od lat, zasługuje na pomoc i uznanie. Obecni piłkarze zostawiają serce na boisku i dają Nam wiele powodów do radości. Nie nazywają się Stomil Ostróda albo Stomil Kętrzyn tylko Stomil OLSZTYN więc kto jak nie decydenci tego miasta mają wspierać Naszych pilkarzy. Na koniec przykład GKS Katowice.... ostatnie dofinansowanie tego klubu przez miasto wynosiło blisko 6 mln zl...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0