[OPINIE] Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ''Wielki powrót miski ryżu''

[OPINIE] Marcin Kulasek z Nowej Lewicy: ''Wielki powrót miski ryżu''
Marcin Kulasek
Fot. archiwum prywatne

Trzeba przyznać, że premierowi Mateuszowi Morawieckiemu zdarza się dalekowzroczność. Już 10 lat temu, podsłuchany  w restauracji "Sowa i przyjaciele" urzędujący dziś premier chwalił innych polityków za umiejętne obniżanie oczekiwań społeczeństwa. Określił je dosadnie jako "zapier...alanie za miskę ryżu". Te słowa są dziś dramatycznie aktualne, a w ślady premiera idą inni politycy obozu Zjednoczonej Prawicy.

Przypomnijmy tylko,  że urzędujący dziś premier, a wówczas prezes banku BZ WBK w podsłuchanej rozmowie twierdził, że należy najpierw obiecać ludziom, że będzie lepiej, ale później odwrócić sytuację i skłonić do zaakceptowania gorszej, przejściowej sytuacji. Premier chwalił europejskich przywódców - Angelę Merkel, Nicolasa Sarkozy'ego i Francoisa Hollande'a za to jak dobrze radzą sobie z rozbudzonymi oczekiwaniami ludzi. „Przez pięćdziesiąt lat ludziom się wydawało, że zawsze będzie lepiej, emerytury będą dość wysokie, żyć będziemy coraz dłużej, służba zdrowia będzie za darmo ku*wa i edukacja za darmo, oni tą krzywą, która wiesz tak szła co do oczekiwań, oni muszą ją odkręcić, nie. I takie rzeczy się dzieją. [...] To co robi Merkelowa... Ona działa na najważniejszych rzeczach społeczeństwa czyli oczekiwaniach. Management of expectations. Jak ludzie ci zapier*** za miskę ryżu, jak było w czasach po drugiej wojnie światowej i w trakcie, to wtedy gospodarka cała się odbudowała – mówił premier.  Dziś, w dobie inflacji, kryzysu energetycznego i widma wojny ta miska ryżu wraca jak bumerang w paśmie szokujących wypowiedzi spasionych pisowskich kotów.

„No niestety, jak się zaciąga kredyty, no to się je spłaca" — nie miał wątpliwości poseł PiS Marek Suski, zapytany przez dziennikarza TVN24 o to, co powiedziałby kredytobiorcom, którym rosną raty kredytów. Równie ciekawą radę ma żona prezesa NBP.  Katarzyna Glapińska, gdy jej mąż podczas spaceru po Sopocie został zapytany jak sobie poradzić ze spłacaniem rat kredytu, odpowiedziała: "ja pani życzę, żeby wygrała pani w totolotka". Jeszcze inną radę ma prezydent Andrzej Duda. Zdaniem głowy państwa Polacy powinni być dobrej myśli. „Proszę, żebyście trochę zacisnęli zęby i byli optymistami. Nikt z nas się nie spodziewał, że to do nas przyjdzie" – mówił o kryzysie pan prezydent. Niektórzy z polityków obozu rządzącego w ogóle nie widzą problemu. Stanisław Karczewski na antenie Polskiego Radia stwierdził, że masło wcale nie jest drogie, a sam widzi, że "ludzie bardzo dużo kupują". Kilka dni temu wspaniałą radę miał też dla Polaków pan premier we własnej osobie, który apelował, by ocieplić domy jeszcze przed tym sezonem grzewczym. „Ekologiczne równa się ekonomiczne" – przekonywał premier, zachęcając do termomodernizacji domów i wymiany źródeł ciepła w ramach programu „Czyste powietrze".  Niestety ci co posłuchali rządowych dopłat nie dostaną, bo na te mogą liczyć tylko ci, którzy palą węglem. Z tym, że węgla nie ma, więc i dopłaty na niewiele się zdadzą. A i ta rada premiera na fali kryzysu energetycznego wyparowała z mediów społecznościowych.

Pamiętam, jak siedem lat temu prawica gotowała się po słowach ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego. Ten podczas spaceru ulicami Warszawy radził młodemu człowiekowi, jak żyć za 2 tysiące złotych. "Zmienić pracę. Wziąć kredyt". Ta wypowiedź została powszechnie uznana za wizerunkową katastrofę i była jedną z przyczyny porażki prezydenta Komorowskiego. Siedem lat później w tym samym duchu wypowiadają się politycy partii rządzącej. Wątpię jednak, by dziś ten specyficzny program wyborczy coraz mniej Zjednoczonej Prawicy uzyskał poparcie większości.

Marcin Kulasek, wiceprzewodniczący Komisji Obrony Narodowej, poseł na Sejm RP, Sekretarz Generalny Nowej Lewicy

Komentarze (13)

Dodaj swój komentarz

 • Campus Przyszłości 2022-07-25 10:25:27 5.184.*.*
  Działasz na mnie odpychająco , takie odgrzewane kotlety mimo liftingu to nie był dobry pomysł . Udajesz kogoś kim nie jesteś . Olsztyńscy lewacy są sztywni , mało naturalni . Pierwsze miejsce dałbym BB i MMB i Tobie .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • MłodA1 2022-07-24 21:56:37 94.254.*.*
  Za rządów PO i PSL (8 lat) sferze budżetowej ani razu nie podwyższono wynagrodzenia. Emerytom nie podwyższano wiele lat. Szkoda, że nauczyciele i emeryci zapomnieli o tym. Nauczyciele popierali w 2019 ZNP i PO strajkując na przełomie kwietnia i maja. Teraz odczuwają tego skutki. Cały czas dają się oszukiwać kolejnym rządom i ZNP. Jak można być tak głupim elektoratem. Teraz nikt z nimi już nie chce rozmawiać. Lewica powinna rozmawiać z tą częścią wyborców, którzy nie głosowali. Ich trzeba przekonać do siebie. Ich jest bardzo wielu. Jest ich kilkanaście %. Do roboty Panie Kulasek.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • fer 2022-07-24 21:34:39 5.172.*.*
  panie kulasek, kto rządził w Polsce w 2005r jak policjantom odchodzącym na emerytury na dzień przed emeryturą obniżano pobory przy pomocy sfałszowanych dokumentów ? Wtedy to komendantem był bratanek świecickiego czołowej postaci najpierw komunistów a potem platformy . chce pan o tym porozmawiać ? wszyscy jesteście siebie warci tak pana lewica jak platforma i pis, wszyscy macie wyborców głęboko w du--ie . A przy okazji Warszawski Sąd Pracy wydał wyrok że było to niezgodne z prawem.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • jaro111 2022-07-24 21:18:56 89.64.*.*
  wszyscy politycy to oszuści, mówią to co chcesz usłyszeć. A ludzi mają w d..ie, bo im kryzys nie grozi z ich wypłatami
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Z miasta 2022-07-24 20:19:06 31.51.*.*
  Arczak i Falej do formaliny a na ołtarze ten co za 9tys.złotych nie może wyżyć w Warszawie
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 1
 • docho 2022-07-24 19:26:21 83.23.*.*
  Opalajacy gazem już w tym roku powinni płacić po 300% wiecej , a co miesiąc przynajmniej 1000 został im w kieszeni. Poza tym czyste powietrze to wymysł UE a nie PISU. Likwidacja kopalń to tez wymysł UE by tani wegiel zastapić bardzo drogim gazem od Putina. Chcieliście UE to teraz płaćcie. Poza tym miska ryżu to synonim czasów PO . Co prawda Morawiecki to wyartykułował ale to chcieli usłyszeć Peowcy. To ich łechtało , bo oni nienawidzą Polaków. PO to partia antypolska pilnujaca interesów Niemiec i Rosji.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 8
 • Jajczyszyn 2022-07-24 19:00:07 5.173.*.*
  Ciąg dalszy przewodnika dla idiotów!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • docho 2022-07-24 18:49:59 83.23.*.*
  Wina Merkel i zielonej polityki putinowskiej.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 6
 • Cytat 2022-07-24 18:39:17 188.47.*.*
  "Spróbujcie utrzymać się za 9 tys. zł w Warszawie."
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 0
 • amon44 2022-07-24 18:31:53 84.17.*.*
  Mam nadzieję, że to ich (PiS) ostatnie przedśmiertelne drgawki. Nadchodzących wyborów na pewno nie wygrają.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8