Dziś jest: 27.02.2024
Imieniny: Anastazji, Gabriela
Data dodania: 2023-10-07 16:22

Redakcja

[OPINIA] Mieszkaniec Olsztyna, Artur Suproń: ''Wojna polsko-polska''

[OPINIA] Mieszkaniec Olsztyna, Artur Suproń: ''Wojna polsko-polska''
Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Olsztyne, Donald Tusk podczas spotkania w Ostródzie
Fot. Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

Moja ostatnia opinia spotkała się ze sporym odzewem - niestety nie takim, jakiego oczekiwałem. Niezmiernie zasmucił mnie fakt, że inni czytelnicy portalu nie znają dzieła, jakim jest "Wesele" Wyspiańskiego, lub nie potrafią zinterpretować najbardziej znanego cytatu. Parę osób twierdziło nawet, że chciałem kogoś powiesić! Może ukazuje to, że polski system edukacji zawodzi, a może to, że wojenka polsko-polska weszła na tak wysoki poziom, że źle wykorzystany cytat doprowadza ludzi do szału. 

reklama

W poprzednim tekście, pisząc o tym, jak Platforma chciała pogrzebać szansę na wygraną kosztem pozycji na scenie politycznej, wykorzystałem cytat z Wesela. "Miałeś, chamie, złoty róg, miałeś, chamie, czapkę z piór, ostał ci się ino sznur". W kontekście utworu oznacza to, że Jasiek, do którego kierowane są słowa, który dąc w róg miał dać sygnał do powstania, został z niczym. I tak samo - w mojej opinii, przesłanej do redakcji w lipcu - uważałem, że Tusk chcąc zdobyć władzę, pozbędzie się czapki i rogu, czyli pozostałych opozycyjnych partii, a finalnie zostanie na opozycji. 

Cieszę się, że sytuacja od tamtej pory się zmieniła i Platforma zmieniła ton. Wygraną opozycji dadzą mocne KO, mocna Trzecia Droga i mocna Lewica. Niestety jednak, nie wszyscy zdają się dostrzegać, że statek o nazwie "wspólna lista" opuścili nawet jego kapitanowie i dalej brną w zaparte. Ale najpiękniejsze i tak jest to, co dzieje się między zwolennikami największych partii - czyli PO, a PiS. 

Zupełnie tego nie rozumiem - wieczne spory i kłótnie. Jedni traktują drugich jak niewykształcone małpy. Obrzucają się wyzwiskami w każdym możliwym miejscu. Nawet tu, na tym portalu. Już pal licho komentowanie spraw politycznych, co nawet mi się zdarza, ale to, co się tu czasami dzieje nie stało nawet koło komentarza. Zastanawiacie się czasem, co piszecie? Zioniecie do drugiego Polaka nienawiścią, jakby zabił wam całą rodzinę. Zachowujecie się tak, jakby po wygranych wyborach przez opcję wam przeciwną miał wybuchnąć świat. To już nie jest popieranie partii, tylko ich wyznawanie. 

Ten niepokojący trend w polityce zaczyna zauważać coraz więcej osób. Partie stają się kościołami. Mają swoje dogmaty wiary. Będą bronić każdej, najgłupszej decyzji liderów partii - bo w ten sposób bronią część samych siebie. To nie jest normalna sytuacja, tylko chore zaangażowanie w sprawy, które pomimo tego że nas dotyczą, nie powinny stanowić o naszych przyjaźniach czy sympatiach.

Mam znajomych, którzy głosują na Konfederację. Mam takich, którzy wybierają PO, innych, którym nie widzi się głosować na nic innego niż PiS. Takich, którzy wierzą, że Lewica da lepsze jutro. Takich, którzy wybiorą którąś z mniejszych partii, by wyrazić swój przeciw wobec polityki głównego nurtu, oraz takich, którzy nie głosują wcale. Zdarza się, że rozmawiamy o polityce - sprzeczamy się, ale nadal szanujemy. Możemy się różnić bez nienawiści. 

Lekcją domową dla każdego z nas, jest spojrzenie na to, co piszemy za maskami anonimowości w sieci. Czy naprawdę tacy jesteśmy? Pełni pogardy, bo ktoś raczył wybrać A a nie B? Skłócona Polska to słaba Polska, a chyba wszyscy pragniemy tego samego - czyli silnego kraju. Ja do tego dodam moje osobiste pragnienie - by każdy, kto chce tu mieszkać, czuł się w Polsce jak w domu, bez względu na wyznanie, orientację, pochodzenie czy poglądy. 

Na miłość boską, ludzie, lubcie się trochę bardziej. 

***

Artur Suproń to mieszkający od lat w Olsztynie emeryt. Bogate doświadczenie życiowe pozwala mu na trzeźwą ocenę otaczającej rzeczywistości i zwracanie uwagi na problemy, nad którymi rzadko pochylają się zabiegani Polacy.

Komentarze (73)

Dodaj swój komentarz

 • 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱 2023-10-07 20:15:15 81.190.*.*
  🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇪🇺🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱. Polska Silna to Polska w Unii Europejskiej, Polska niepodległa to Polska w Unii Europejskiej,Polska bezpieczna to Polska w Unii Europejskiej,Polska wolna to Polska w Unii Europejskiej,Polska silna gospodarczo to Polska w Unii Europejskiej, .....Niech żyje silna, niepodległa Polska.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 2
 • doc 2023-10-07 19:03:17 79.191.*.*
  Już we wszystkich krajach UE ludzie wiedzą , że po zmroku mają siedzieć w domach a za kilka lat będą siedzieć pod mostem . Taki obłąkany kierunek nakreśla UE. Niemcy budują domu dla migrantów , ale w przeliczeniu na mieszkańca budują tylko 40 %tego co budują Polacy. O standardzie nie wspomnę bo to syf i malaria niemiecka. Niemiec jak nie ukradnie to nie ma.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 7 17
 • Jar,Jarosław........! 2023-10-07 18:10:14 92.40.*.*
  W polityce nic nowego. Skunks Żoliborski kolejny raz o.rał zbroję Zamiast debaty pojedzie tam gdzie nikt nie zada mu niewygodnego pytania,ponieważ na pisofskich spędach wszystkie ś.nie są starannie wyselekcjonowane! Tak w rzeczywistości funkcjonuje pisbolszewickie państwo z dykty!!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 7
 • Jasiek 2023-10-07 17:45:38 79.191.*.*
  Co ty doc będziesz pisał jak po wyborach przestaną przychodzić przelewy od mocodawców. Trzeci dom będziesz budował pewnie i narzekał na rządy PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 4
 • doc 2023-10-07 17:14:58 79.191.*.*
  Opozycja zrobiła z Polski pośmiewisko na całą UE. Nikt nas nie szanuje bo politycy opozycji plują jadem na Polskę jawnie w UE . Tak jak kiedyś służyli Moskwie tak teraz służą Berlinowi , Brukseli a i o dawnych patronach moskiewskich nie zapominają. Dobrze że nie rządzą bo by nas już nie było.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 17
 • doc 2023-10-07 17:08:34 79.191.*.*
  Przecież opozycja to jawna opcja niemiecka.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 17

www.autoczescionline24.pl