Dziś jest: 16.04.2024
Imieniny: Bernardety, Cecylii
Data dodania: 2020-10-04 09:00

Redakcja

Olsztyn: inauguracja roku akademickiego w ograniczonym składzie i online [ZDJĘCIA]

Olsztyn: inauguracja roku akademickiego w ograniczonym składzie i online [ZDJĘCIA]
Na zdjęciu: inauguracja nowego roku akademickiego w Olsztyńskiej Szkole Wyższej
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

W mijający weekend odbyły się inaguracje roku akademickiego na Uniwestytecie Warmińsko-Mazurskim, a także w Olsztyńskiej Szkole Wyższej, która wchodzi w skład Grupy Uczelni Vistula.

reklama

Piątkowe uroczystości inaugurujące nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim rozpoczęły się od wmurowania kamienia węgielnego pod kolejny obiekt dydaktyczny w kortowskim campusie. Przyszła siedziba dwóch wydziałów uniwersyteckich powstaje u zbiegu ulic Warszawskiej i Dybowskiego, w miejscu dawnego inkubatora przedsiębiorczości. Zakończenie budowy planowane jest na koniec tego roku. Koszt inwestycji szacowany jest na 72 mln złotych, z czego 16 mln złotych pochodzi z dofinansowania udzielonego uczelni przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Następnie uroczystość przeniosła się do Centrum Konferencyjnego UWM. W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, władze uczelni musiały ograniczyć liczbę zaproszonych oraz wprowadzić wszelkie wymogi sanitarne. Do auli mogącej pomieścić około 600 osób weszli jedynie członkowie Senatu UWM, zaproszeni goście oraz grupa doktorantów i studentów.

Osoby zainteresowane inauguracją mogły ją śledzić online na stronie internetowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Przemówienie rektora prof. Jerzego Przyborowskiego poprzedziło przekazanie insygniów władzy rektorskiej przez ustępującego rektora prof. Ryszarda Góreckiego oraz wręczenie, byłemu już rektorowi, odznaczenia uniwersyteckiego „Bonum Universitatis”.

- Po raz 22. inaugurujemy rok akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim. Inauguracja ta jest z kilku powodów wyjątkowa, zarówno w wymiarze ogólnospołecznym, uniwersyteckim jak i dla mnie: w wymiarze osobistym – rozpoczął przemówienie inauguracyjne rektor prof. Jerzy Przyborowski.

- Panująca pandemia koronawirusa ograniczyła normalne funkcjonowanie społeczeństwa i w znacznym stopniu dotknęła także szkolnictwo wyższe i naukę. Wierzę, że uda nam się w roku akademickim 2020/2021 zrealizować wszystkie zadania zgodnie z przyjętym, nietypowym harmonogramem i zakończyć go z sukcesem i w zdrowiu – zaznaczał rektor.

Nowy rektor zwrócił się także wprost do studentów, gdzie przyznał, że "wybrali bardzo dobrą uczelnię": - W najnowszym rankingu fundacji „Perspektywy” polskich uniwersytetów klasycznych Uniwersytet Warmińsko-Mazurski awansował na 7. miejsce. W poprzednich latach zajmował 9. lokatę. UWM świetnie wypadł także w ogólnej klasyfikacji wszystkich szkół wyższych w Polsce. Tu awansowaliśmy z 31. miejsca na 26.

I dodał: - Największym atutem UWM jest wysoko wykwalifikowana kadra dydaktyczna. Potwierdza to 4. miejsce w rankingu pod względem warunków kształcenia. Tu wyprzedzają nas tylko: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytet Warszawski.

Poza immatrykulacją studentów I roku oraz przyrzeczeniem rozpoczynających studia doktoranckie, jednym z ważniejszych momentów było nadanie tytułu doktora honoris causa prof. Jerzemu Wilkinowi i prof. Maciejowi Zablowi.

W sobotę natomiast inauguracja nowego roku akademickiego odbyła się w Olsztyńskiej Szkole Wyższej, która wchodzi w skład Grupy Uczelni Vistula. Warto przy tym zaznaczyć, iż rok temu OSW połączyło siły z Wyższą Szkołą Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie.

Podobnie jak w publicznej placówce, program rozpoczęcia nowego roku akademickiego w OSW obejmował wystąpienie rektora, tutaj dr Agnieszki Górskiej, która zaznaczyła, iż przed uczelnią stoją nowe zadania oraz wyzwania.

- Szanujemy dorobek dawnej OSW, jak również WSIiE, dbając nie tylko o tradycje czy zwyczaje, ale przede wszystkim o jakość kształcenia, która jest niezmiernie ważna w czasie, w którym funkcjonujemy. Przed nami stoi bardzo odpowiedzialne wyzwanie: tworzenie nowej historii największej, niepublicznej uczelni w regionie - powiedziała Górska.

W strukturach uczelni funcjonują obecnie trzy wydziały, na których kształcą się studenci na siedmiu kierunkach.

- W ramach licznych działań organizacyjnych, jak również reorganizacyjnych, które musieliśmy podjąć w poprzednim roku akademickim, opracowaliśmy mnóstwo nowych regulaminów - wszystkie akty, które są niezbędne do funkcjonowania nowo powstałej jednostki - przyznała rektor OSW.

Jak dodała, placówka podjęła również również szereg działań, które mają służyć korzyściom ekonomicznym uczelni.

- Między innymi wystosowaliśmy wniosek o utworzenie studiów II stopnia na kierunku kosmetologia, z czego się niezmiernie cieszymy. W styczniu tego roku gościliśmy na naszej uczelni przedstawicieli Polskiej Komisji Akredytacyjnej w filii na wydziale zamiejscowym w Kętrzynie, którzy oceniali kształcenie na studiach I i II stopnia na kierunku administracja. Otrzymany zaledwie kilka tygodni temu raport potwierdził prawidłowość prowadzonych przez nas działań edukacyjnych. Spełniliśmy wszystkie wymagane przez PKA kryteria oceny jakości kształcenia. Brak jakichkolwiek zaleceń jest najlepszym argumentem na to, na jakim poziomie realizujemy kształcenie - powiedziała z dumną dr Górska.

Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in. wicemarszałek województwa, Marcin Kuchciński oraz zastępca prezydenta Olsztyna, Ewa Kaliszuk, która odczytała krótki list od włodarza miasta.

Piotr Grzymowicz zaznaczył w nim, iż inauguracja roku akademickiego jest zawsze ważnym wydarzeniem dla społeczności studenckiej, jak i kadry dydaktyczno-naukowej uczelni, a tegoroczna jest dodatkowo wyjątkowa z powodu pandemii Covid-19 oraz związanych z nią środków ostrożności.

Zdaniem gospodarza miasta, w Olsztyńskiej Szkole Wyższej rozpoczyna się kolejny proces, którego efektem będą dobrze wykształceni i przygotowani do pracy absolwenci.

- Od jakości tego procesu zależy rozwój naszego kraju, regionu, jak i miasta - przyznał w liście Grzymowicz.

Inaugurację zakończył wykład dra hab. Wawrzyńca Konarskiego, prof. AFiB Vistula "Partyzanci, doktrynerzy czy terroryści? Głos do debaty o zmilitaryzowanej formie przemocy".

Źródło: własne, UWM Olsztyn

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • R.O. 2020-10-05 00:05:01 83.23.*.*
    Kadra rączki zaciera, bo nie napracują się w tym roku akademickim. I to jeszcze bardziej się nie napracują niż zwykle.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1

www.autoczescionline24.pl