Dziś jest: 15.09.2024
Imieniny: Albina, Marii, Nikodema
Data dodania: 2024-09-03 05:29

Redakcja

Odkryj Microsoft SQL Server: co to jest i dlaczego warto poznać tę technologię?

Odkryj Microsoft SQL Server: co to jest i dlaczego warto poznać tę technologię?
Microsoft SQL Server
Fot. Materiał Partnera

Praktycznie każda firma obecnie ma do czynienia z bazami danych. Przechowuje się w nich dane kontrahentów i klientów albo korzysta z programów księgowych, jak np. Subiekt, które wymagają takiego połączenia. Dlatego warto wyposażyć się w profesjonalne oprogramowanie do obsługi baz danych SQL Server. Taką funkcję pełni produkt firmy Microsoft — SQL Server. Jak działa ten system zarządzania bazą danych i kiedy warto po niego sięgnąć?

reklama

MS SQL Server - co to takiego?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie Microsoft SQL Server co to? Program Microsoft SQL Server należy do grupy tzw. RDMS, czyli Relational Database Management System. Służy do programowania i utrzymania relacyjnych baz danych oraz zarządzania bazami danych utworzonych w języku SQL, czyli Structured Query Language.

W obrębie MS SQL Server dane przechowuje się w formie dwuwymiarowych obiektów przypominających tabele. Dzięki zachowaniu struktury serwer-klient, każdy z komponentów działa całkowicie autonomicznie, ale jednocześnie może wchodzić w relacje z pozostałymi komponentami. W ten sposób tworzy się całe, złożone układy danych.

Środowisko SQL Server jest wyposażone w graficzny interfejs użytkownika (SQL Server Management Studio, SSMS), który pozwala na kompleksowe zarządzanie bazą danych, w tym przechowywanie i przetwarzanie danych, ich pozyskiwanie, modyfikowanie i analizę. Dzięki temu można uprościć i zautomatyzować wiele czynności związanych z prowadzeniem firmy.

Czynności związane z utrzymaniem baz danych są również w pełni bezpieczne, dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii. Warto wskazać tutaj najnowszą odsłonę SQL Server Microsoft w wersji 2022, gdzie zaimplementowano zabezpieczenia w postaci niezmienialnego rejestru (technologii blockchain).

Którą wersję Microsoft SQL Server wybrać?

Producent udostępnia swoje oprogramowanie w jednej z kilku odsłon. Wersja Express jest w pełni darmowa i dobrze sprawdzi się w małych firmach. Niestety nakłada sporo ograniczeń. Limity obejmują 10 GB na bazę danych, 1 GB dla silnika relacyjnej bazy danych oraz 1 fizyczny procesor lub 4 rdzenie. Nie obsługuje także wielu zaawansowanych funkcji, jak np. SQL Server Agent. Do komercyjnych edycji zalicza się SQL Server Standard oraz Enterprise. Oprócz tych wersji podstawowych możesz też spotkać się z mniej popularnymi odsłonami oprogramowania, jak Web z rozwiązaniami sieciowymi czy Business Intelligence łączący obsługę bazy danych z analityką biznesową. Można też spotkać się z wersjami określanymi jako runtime, sprzedawanymi często jako część pakietu z oprogramowaniem ERP. Wtedy SQL Server może być używany tylko z aplikacją do której został dołączony.

Wybierając wersję MS SQL Server należy kierować się przede wszystkim potrzebami przedsiębiorstwa, ponieważ możliwości poszczególnych odsłon różnią się między sobą. Jako przykład można wskazać Microsoft SQL Server 2022 Enterprise, który obsługuje maksymalnie:

  • 4 gniazda lub 24 rdzenie;

  • 524 PB rozmiaru bazy danych.

Jeśli szukasz sprawdzonego i bezpiecznego narzędzia do zarządzania bazą danych, sprawdź ofertę sklepu Soft360. Znajdziesz w nim odsłony Microsoft SQL Server od rocznika 2014 do 2022. Kupisz je tutaj: https://soft360.pl/49-microsoft-sql-server.

Z jakich elementów składa się środowisko SQL Server?

Podstawowym elementem SQL Server jest usługa serwera. To ona zajmuje się wykonywaniem wszystkich czynności związanych z bazami danych. Skalowalność software’u pozwala jednak na zainstalowanie wielu różnych komponentów takich, jak:

  • silnik bazy danych — pozwala na obsługę obiektów bazodanowych, rozpatrzenie konkretnego zapytania i ochronę informacji;

  • usługi analityczne — obejmują narzędzia znane z oprogramowania BI, jak OLAP, Data Mining i PowerPivot, a także obieg procesów ETL (ang. Extract Transform and Load). Ich zadaniem jest przekształcenie danych w czytelne informacje;

  • usługi raportujące SQL SSRS pozwalają na raportowanie baz danych;

  • usługi integracji danych SSIS umożliwiają przetwarzanie i integrację danych pochodzących z różnych źródeł.

Oprócz różnego rodzaju komponentów platforma SQL Server oferuje również narzędzia do optymalizacji zapytań i łatwiejszej obsługi bazy danych. Takim narzędziem jest np. Server Management Studio. To GUI, który wykorzystuje się do pisania i testowania skryptów oraz zapytań. Jeszcze innym narzędziem jest SQL Server Communication Manager. Służy m.in. do konfigurowania protokołów komunikacyjnych i aliasów. Takie dedykowane środowisko można w dużej mierze skonfigurować.

Software do tworzenia baz danych i obsługi jest istotne w każdym przedsiębiorstwie, które potrzebuje dostępu do zagregowanych i odpowiednio przetworzonych oraz zwizualizowanych danych. Zadbaj o bezpieczeństwo aplikacji i możliwość konfiguracji usługi. Najważniejsze wymagania sprzętowe dla aplikacji to Procesor co najmniej 1,4 GHz (zalecany 2.0 GHz z obsługą instrukcji SSE2) oraz 4 GB miejsca na twardym dysku (zalecane 6 GB). Ewentualnie program może wymagać więcej miejsca w zależności od listy zainstalowanych komponentów.

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl