Dziś jest: 25.07.2024
Imieniny: Jakuba, Krzysztofa
Data dodania: 2021-11-06 11:45

Redakcja

Nikt nie zostanie bez pomocy… Bezpłatne punkty poradnictwa wyróżnione!

Nikt nie zostanie bez pomocy… Bezpłatne punkty poradnictwa wyróżnione!
Mecenas Lech Obara
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na uroczystej gali, Warmińsko-Mazurski Klub Biznesu przyznał tytuły Osobowości Roku. Wyróżnienia rozdano w pięciu kategoriach, a wśród osób uhonorowanych znalazł się m. in. mecenas Lech Obara – prezes olsztyńskiego Stowarzyszenia Patria Nostra, doceniony za działalność społeczną.

reklama

Jak można było usłyszeć w uzasadnieniu – mecenasa doceniono za „nadzwyczajną wrażliwość na krzywdę ludzką, wybitną działalność prawniczą polegającą na zaangażowaniu się w procesy z góry przegrane i nieopłacalne, za ogrom pracy przy sprawach które stały się precedensowe a dzięki którym doszło do wprowadzenia zmian w polskim ustawodawstwie prawnym, a także walkę o ochronę dóbr i wartości związanych z przynależnością do Narodu Polskiego oraz prawdę o historii Narodu Polskiego”.

Warto zaznaczyć, że działalność ta odbywa się w ramach stowarzyszenia Patria Nostra, które jeszcze do niedawna kojarzyło się głównie z walką o nieużywanie zwrotów typu „polskie obozy zagłady”. Jednak przy stowarzyszeniu działa Centrum Praw Wykluczonych, które zajmuje się ochroną osób poszkodowanych przez wadliwie stosowane prawo, bądź po prostu potrzebujących pomocy, a nie mających środków na opłacenie profesjonalnego pełnomocnika. Tak jak rzesze osób, które codziennie odwiedzają punkty bezpłatnego poradnictwa prawnego i obywatelskiego, które w Olsztynie i powiecie olsztyńskim także prowadzi Stowarzyszenie.

- Dlatego moje wyróżnienie jest tak naprawdę wyróżnieniem również tychże punktów – mówi mec. Lech Obara, który przecież punktom tym patronuje. – Ilość osób, ogrom i różnorodność spraw, z którymi się zgłaszają, dobitnie świadczą o tym, że bezpłatne poradnictwo prawne i obywatelskie to przysłowiowy „strzał w dziesiątkę”.

Jedną z osób, które pełnią dyżury w punktach prowadzonych przez Patria Nostra w Olsztynie i powiecie olsztyńskim jest Aleksandra Kornatowicz – doradca obywatelski i aplikant radcowski w kancelarii prawnej mec. Lecha Obary.

- Przyświeca nam motto, że nie zostawiamy bez pomocy nikogo. Robimy dużo więcej, niż mamy to w tak zwanym zakresie obowiązków. Szczególnie przy długo ciągnących się sprawach typu rozwody, alimenty czy podział majątku – mówi pani Aleksandra.

Wśród spraw, które szczególnie zapadły jej w pamięć jest historia pani Katarzyny z powiatu olsztyńskiego, która podczas rozwodu z mężem musiała też rozwiązać problem mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym. Chciała, aby to na męża przeszło całe zobowiązanie kredytowe, ponieważ ona sama miała bardzo trudną sytuację finansową. W punkcie pomocy prawnej i obywatelskiej otrzymała szczegółowe informacje i wskazówki co do dalszych działań. Z kolej pani Barbara zgłosiła się do punktu w Olsztynie z pytaniem, czy ona i jej syn muszą spłacać kolosalne długi po zmarłym, uzależnionym od hazardu i alkoholu ojcu.

- Tu trzeba było szczegółowo wyjaśnić, czym jest dziedziczenie ustawowe, z czym wiąże się przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oraz w jaki sposób można odrzucić spadek aby zabezpieczyć także interesy małoletniego syna – dodaje Aleksandra Kornatowicz.

W punktach bezpłatnej pomocy prawnej i obywatelskiej w Olsztynie i powiecie olsztyńskim dyżuruje też radca prawny z długoletnim stażem, Ryszard Bielański, także związany z kancelarią mecenasa Obary.

- Tak naprawdę dopiero kiedy wyjdzie się poza kancelarię, poza kontakt z osobami, które mniej czy bardziej stać na profesjonalną pomoc prawną, widać dobitnie rzeszę osób, które pomocy bardzo potrzebują. Tymczasem nie mogą sobie na nią w żaden sposób pozwolić. A ich sprawy są naprawdę skomplikowane. Często rzutują na całe życie. Dlatego pracę w punktach traktuję jako coś bardzo ważnego i potrzebnego. Nie zawaham się użyć górnolotnego słowa – jako misję – podsumowuje mec. Ryszard Bielański.

Aneta Markowska

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

 • sdfsdfd 2021-11-08 07:02:57 205.201.*.*
  a ja byłem ,mieli oddzwonić i tyle.... lipa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • tfuu 2021-11-07 22:47:34 81.190.*.*
  Nadzwyczajny to altruista za pieniądze. Obrotowy od czasów słusznie minionych. Wrażliwy chyba na kasę za wychwalane działania, jak punkty nieodpłatnych porad, na które przecież kasuje do kancelarii dotację...
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
 • Zbylu 2021-11-07 09:29:25 188.146.*.*
  Wielka sciema
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 0
 • Po won 2021-11-06 18:01:08 37.248.*.*
  A o jego komunistycznej przeszłości cicho sza.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 2

www.autoczescionline24.pl