Film opowiada o prowadzonym od 2010 roku projekcie Estetyzacji Miasta. Główną rolę w tym procesie przypisuje się absolwentce ASP i projektantce – Marcelinie Chodynieckiej-Kuberskiej, która od 2010 roku zajmuje stanowisko asystentki ds. estetyzacji miasta. Jej zadaniem od samego początku było stworzenie nie tylko spójnego programu estetyzacji miasta, który nie pozwoliłby na utratę piękna miasta przy ciągłym jego rozwoju, ale również zebranie opinii mieszkańców na temat tego, jak widzą nasze miasto i co chcieliby zmienić.
Projekt estetyzacji i ożywienia gospodarczego Starego Miasta nie został jeszcze zakończony - jego zamknięcie planowane jest na czwarty kwartał 2012 r. Już teraz jednak można zaobserwować wiele pozytywnych zmian.
Film ukazuje pozytywne zmiany w przestrzeni publicznej. Nie chodzi tylko o wprowadzenie elementów małej architektury, czy mebli miejskich na Starym Mieście i w centrum, ale również o porozumienie między przedsiębiorcami prowadzącymi działalność na starówce, którzy zaczęli mówić jednym głosem, jak choćby w sprawie uruchomienia latem wspólnej sceny na Targu Rybnym, na której organizowano koncerty.
Film skupia się przede wszystkim na tym, jakie znaczenie w całym tym procesie estetyzacji mieli mieszkańcy miasta, środowiska twórcze, stowarzyszenia i wszyscy ci, którym na sercu leży dobro miasta. Pokazano tu mechanizm działania konsultacji społecznych, które pozwalają mieszkańcom współdecydować o tym, co dzieje się na ich podwórkach.
Produkcja pokazuje stan konsultacji sprzed kilku miesięcy. Wiadomo, że w naszym mieście wiele jest jeszcze do zrobienia, przedyskutowania, ale zamysłem filmu było pokazanie tego, że wspólnie można zrobić więcej, ciekawiej, lepiej.
Film powstał na zlecenie Fundacji Inicjatyw-Społeczno Ekonomicznych w ramach projektu "Decydujmy razem" współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz