Dziś jest: 20.04.2024
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Data dodania: 2017-12-30 22:45

Redakcja

Miejskie planty coraz bliżej [ZDJĘCIA]

Miejskie planty coraz bliżej [ZDJĘCIA]
Już można spacerować niektórymi fragmentami miejskich plant w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Już na wiosnę stolica Warmii i Mazur zyska nowe zielone miejsce wypoczynku. Planty miejskie połączą Park Centralny z Podzamczem.

reklama

Konkurs architektoniczno-urbanistyczny na połączenie Parku Podzamcze, Parku Centralnego i Placu Jedności Słowiańskiej (fragment plant) z przebudową rozpadającego się mostu św. Jakuba oraz ulic Pieniężnego i Staszica w Olsztynie, miasto ogłosiło w 2013 roku.

W marcu 2014 roku komisja wybrała zwycięski projekt Pracowni Architektonicznej ''Restudio'', natomiast jesienią tego samego roku podpisano umowę na wykonanie projektu budowlanego, którą przygotowało  Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego z Gdańska.

Tym samym zakończył się ówczesny, blisko dwuletni, spór pomiędzy miastem a parafią św. Jakuba, który dotyczył ogrodzenia Domu Pielgrzyma przy ul. Pieniężnego, które - gdyby zostało zrealizowane - przechodziłoby dokładnie w miejscu, w którym miasto planowało stworzenie ciągu spacerowego łączącego projektowane przykatedralne planty z ulicą Staszica. Na szczęście wiosną 2015 roku udało się porozumieć co do przesunięcia granic parafialnej działki. W praktyce oznaczało to, że parafia otrzymała teren miejski po prawej stronie Centrum Pielgrzyma, a miasto część skarpy należącej do parafii.

Od 16 grudnia tego roku olsztynianie znów mogą korzystać z ulicy Pieniężnego, a także z nowego mostu św. Jakuba. Przy okazji modernizacji ulicy, poza nową nawierzchnią, przebudowane zostały podziemne sieci, powstały nowe chodniki i ścieżki rowerowe.

Obecnie wybierając się na spacer w okolice Starego Miasta warto sprawdzić jak zmienił się również teren przyległy do ulicy Pieniężnego.

- Co prawda nie ma jeszcze zieleni, ale już dziś możemy zobaczyć dwie odrębne strefy, na  które zostały podzielone planty miejskie - informują urzędnicy.

Pierwsza, tzw. piknikowa, powstała w  miejscu dawnego parkingu gruntowego oraz ogrodu przedszkola. Będzie to teren otwarty, sprzyjający różnym formom aktywności i wypoczynku. Wiosną posadzone zostaną tam drzewa i krzewy, byliny, rośliny cebulowe, nie zabraknie również małej architektury. Nie zapomniano tu o najmłodszych. Niedaleko przedszkola powstał nowoczesny, ogrodzony plac zabaw, z którego korzystać będą zarówno tamtejsze przedszkolaki jak i odwiedzający planty mali olsztynianie. W tej części pojawi się także multimedialny info kiosk, gdzie można będzie zasięgnąć informacji na temat pobliskich fortyfikacji średniowiecznych.

- Kierując się w stronę mostu św. Jakuba napotkamy druga strefę, wyciszenia i  relaksu, zwaną ogrodem wirydarzowym. Jest zlokalizowana w oddaleniu od ruchliwej ulicy Pieniężnego, w miejscu dawnego ogrodu archiprezbitera i wikarego z katedry św. Jakuba. Zieleń w tej części nawiązywać będzie do założeń takich obiektów - dodają pracownicy miejskiego ratusza.

Planty miejskie połączą zbudowany od podstaw Park Centralny i zrewitalizowany Park Podzamcze. Do każdego z tych miejsc można będzie dotrzeć trasami pieszo-rowerowymi i bezkolizyjnym przejściem pod mostem św. Jakuba.

Wartość inwestycji to prawie 1,5 mln zł, a dofinansowanie unijne wynosi 83 proc.

Źródło: własne, informacja prasowa

Komentarze (1)

Dodawanie komentarzy zostało wyłączone.

  • Obr 2018-01-02 08:34:20 31.2.*.*
    Jak niepełnosprawni na wózkach dojada do tzw. strefy wyciszenia? Są tylko strome schody i skromny podjazd dla wózków dziecięcych....
    Przenieś Oceń: 3 0

www.autoczescionline24.pl