Kolejny problem z tureckimi tramwajami

Kolejny problem z tureckimi tramwajami
Odbiory techniczne tureckich Panoram się przedłużają
Fot. Archiwum Olsztyn.com.pl

Chociaż do Olsztyna przyjechały już 4 Panoramy, władze miasta mają z nimi problem. Jak dotąd żaden z nich miał jeszcze nie przejść odbiorów technicznych.

W połowie stycznia dwa wyprodukowane tramwaje przyjechały do Olsztyna, o czym pisaliśmy w artykule pt. „Kolejne dwie Panoramy dotarły do Olsztyna [ZDJĘCIA]”. Zatem obecnie w stolicy Warmii i Mazur mamy 4 pojazdy Durmazlara. Jak się jednak dowiedzieliśmy, jest problem z ich odbiorem. Pierwszy turecki tramwaj, który do Olsztyna przyjechał w lutym 2020 roku, miał do tej pory nie przejść pomyślnie odbiorów technicznych.

Między nami a Turkami trwa wymiana korespondencji w tej sprawie. Mamy pewne zastrzeżenia do spraw technicznych, chcemy to wyjaśnić – powiedział w rozmowie z „Gazetą Wyborczą Olsztyn” Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Na razie nie znamy szczegółów problemów technicznych. Rzecznik urzędu miasta jednak uspokaja. Marta Bartoszewicz wyjaśniła, że obecnie na zlecenie samorządu przeprowadzane są odbiory techniczne, ale jest to długotrwała procedura.

Odbiory techniczne trwają. Standardowo takie procedury rozpisane są na kilka tygodni, a w przypadku odbioru tych tramwajów dodatkowo przypadły na okres świąteczno-noworoczny, a to w połączeniu z Covidem sprawia że zebranie w jednym miejscu i czasie pełnego składu obsługi nie zawsze jest możliwe – powiedziała w rozmowie z nami Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Olsztyna.

Do sprawy wrócimy.

Skoro już jesteśmy w temacie tramwajów, to dowiedzieliśmy się, że w poniedziałek 25 stycznia na posiedzeniu Krajowej Izby Odwoławczej ma rozstrzygnąć się spór o to, kto ostatecznie zostanie wybrany wykonawcą budowy 2. linii tramwajowej z Pieczewa do Wysokiej Bramy/dworca PKP.

Przypomnijmy, że przetarg wygrała firma ZUE, jednak konkurencja złożyła odwołanie. KIO przychyliła się do wniosku i wykluczyła zwycięzcę przetargu.

Zatem wyglądało na to, że trakcję tramwajową wybuduje konsorcjum firm Polimex i Trakcja. Sprawa trafiła jednak do sądu, ponieważ firma ZUE zaskarżyła decyzję KIO. Sąd Okręgowy w Olsztynie w grudniu oddalił skargę krakowskiej firmy.

Gdy wydawało się, że już wszystko zmierza do wyłonienia wykonawcy, wtedy odwołanie złożyło konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia (następny podmiot na liście).

Liczymy, że dokonany przez nas wybór oferty nie zostanie zakwestionowany. To pozwoliłoby w marcu podpisać umowę i przystąpić do prac. Opóźnienie jest już i tak bardzo duże – podsumował prezydent Grzymowicz.

Czytaj więcej:

Przetarg na olsztyńskie tramwaje pod znakiem zapytania. Zwycięska firma wykluczona!

Nowy wykonawca inwestycji tramwajowej

Krakowska firma zaskarża decyzję ws. przetargu tramwajowego. Sprawa trafia do sądu

Wraca sprawa rozbudowy linii tramwajowej w Olsztynie. Jest decyzja sądu ws. skargi firmy z Krakowa

Co z rozbudową sieci tramwajowej? Kolejne konsorcjum złożyło odwołanie

2147382000

Komentarze (20)

Dodaj swój komentarz

  • coco 2021-01-21 18:42:28 176.221.*.*
    jednak na tym ratuszu, pracują same barany. Pociągnąć do odpowiedzialności urzędasów, przewalających pieniądze podatników, na buble
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 7
2147382000
2147382000