Dziś jest: 23.02.2024
Imieniny: Damiana, Polikarpa
Data dodania: 2023-02-22 20:15
Ostatnia aktualizacja 2023-02-23 14:54

Krzysztof Brągiel

''Jesteśmy tylko kosztem''. Związkowcy protestowali przed miejskim ratuszem [ZDJĘCIA, WIDEO]

''Jesteśmy tylko kosztem''. Związkowcy protestowali przed miejskim ratuszem [ZDJĘCIA, WIDEO]
Większość miejskich urzędników chce większych pensji. Manifestowali to po raz kolejny idąc głównymi ulicami Olsztyna
Fot. Paweł Michno, Łukasz Kozłowski, Artur Szczepański / Olsztyn.com.pl

W środę (22 lutego) przed miejskim ratuszem odbył się kolejny protest urzędników skupionych wokół Związku Zawodowego „Symetria”. Razem z pracownikami urzędu miasta przeciwko niskim płacom demonstrowali przedstawiciele: MOPS-u, żłobków, DPS-u „Kombatant” oraz innych związków zawodowych działających na terenie miasta. W proteście wzięli udział też posłowie Nowej Lewicy: Adrian Zandberg i Marcin Kulasek.

reklama

Demonstracja zaczęła od przemów. Jako pierwszy głos zabrał Krzysztof Tomasik z Międzyzakładowego Związku Zawodowego Pracowników MOPS i Zespołu Żłobków Miejskich.

- Żądamy godnych wynagrodzeń i zmiany polityki, która w Olsztynie polega na tym, że podnoszone są płace pracownikom, głównie, gdy wzrasta płaca minimalna w kraju. Znajdujemy się na szarym końcu, jeśli chodzi o wynagrodzenia pracowników samorządowych. Jest to bardzo frustrujące dla pracowników. Odbiera im prestiż i godność. Pan prezydent nie chce naprawić błędów, które kumulując się latami, doprowadzają do tragicznej sytuacji – powiedział Tomasik.

Krzysztof Tomasik

Następnie głos zabrała przewodnicząca Związku Zawodowego „Symetria”, Ewa Wyka.

Ewa Wyka

- W 2001 roku podjęłam pracę w urzędzie. Do roku 2009 moje wynagrodzenie oscylowało wokół przeciętnego wynagrodzenia w kraju. To nie były kokosy, ale były to pieniądze, które pozwalały godnie żyć. Od momentu, kiedy władzę objął prezydent Grzymowicz nie mieliśmy żadnych podwyżek. Wszystko rosło – najniższe wynagrodzenie, najniższa emerytura. Tylko nie rosło nasze wynagrodzenie. Dlatego w 2021 roku podjęliśmy spór zbiorowy. Nie jest to przyjemna batalia. Zebraliśmy po drodze dużo upokorzeń. Co zyskaliśmy? 500 zł brutto do wynagrodzenia zasadniczego, które wypłacono nam w dwóch ratach. Swego czasu na sesji rady miasta usłyszałam taką rzecz: my radni otrzymaliśmy duże podwyżki, ale to jest żaden koszt dla budżetu miasta, gdybyśmy chcieli podnieść wynagrodzenia pracowników, to by dopiero kosztowało. My jesteśmy tylko kosztem i robi się wszystko, żeby ten koszt był najniższy, żeby na pracownikach oszczędzać. Tak było przez trzy ostatnie kadencje i tak będzie, skoro w budżecie miasta nie przewiduje się pieniędzy na waloryzację wynagrodzeń pracownika - powiedziała działaczka.

Specjalnie z Warszawy na olsztyński protest przyjechała Barbara Popielarz, wiceprzewodnicząca OPZZ. Aktywistka zadeklarowała pełne wsparcie pracowników magistratu.

Barbara Popielarz

- Przyjechałam, żeby w imieniu ponad 500 tys. członków związków zawodowych powiedzieć, że wspieramy was. To jest słuszna walka. To skandal, że prezydent nie znajduje miejsca dla dialogu. Jako OPZZ wystosowaliśmy wiele pism do pana prezydenta. Nawet wczoraj. Pamiętajmy, że niedługo są wybory i czas pana prezydenta dobiega końca. Jeśli nie szanuje się praw pracowników, nie można dłużej rządzić tym miastem – zakończyła Popielarz.

Adrian Zandberg, poseł Nowej Lewicy w swoim wystąpieniu podkreślał znaczenie usług publicznych dla funkcjonowania państwa: - Wasza praca jest niezmiernie ważna, ponieważ pełnicie usługi publiczne. Jeśli was zabraknie, to polskie państwo po prostu się posypie. Musimy naprawdę, a nie tylko w słowach, zainwestować więcej w usługi publiczne. Musimy to zrobić, bo chyba wszyscy chcemy mieć w Polsce nowoczesne państwo. Będzie to możliwe tylko wtedy, gdy wasza praca będzie godnie wynagradzana. A propos pana prezydenta Grzymowicza - jest takie wyświechtane słowo „dialog”. Niektórzy lubią go nadużywać. Otóż problem polega na tym, że to słowo coś znaczy. Pracowników, którzy przychodzą z postulatami trzeba nie tylko wysłuchać, ale też porozmawiać o rozwiązaniach. Z tym pan prezydent Grzymowicz ewidentnie ma problem.

Poseł Marcin Kulasek przypomniał natomiast, że razem z Adrianem Zadbergiem ponad roku temu interweniował u prezydenta Grzymowicza w sprawie podwyżek. Nie uzyskano jednak porozumienia.

- Prezydent Grzymowicz kiedyś miał serce po lewej stronie. Teraz to serce albo zamarzło, albo się przesunęło – powiedział poseł na Sejm IX kadencji.

Marcin Kulasek

Następnie na schodach przed ratuszem z krótkimi przemowami wystąpili: Bartosz Grucela i Małgorzata Matuszewska-Boruc z Lewicy Razem, Łukasz Michnik z Młodej Lewicy oraz Andrzej Cieślikowski ze spółdzielni mieszkaniowej „Jaroty”.

Około godziny 16:20 zgromadzeni ruszyli głównymi ulicami miasta. Na flagach i tabliczkach protestujących widniały m.in. hasła: „tramwajem się nie najem”, „dość głodowej pensji”, „pracujemy uczciwie, chcemy zarabiać godziwie” czy „sobie podwyżka syta, pracownikom ochłap i kwita”.

Prezydent Olsztyna od dłuższego czasu na zarzuty związkowców odpowiada, że w budżecie miasta nie ma funduszy na zabezpieczenie ich potrzeb. Przypomnijmy, że projekt budżetu na 2023 roku zakłada deficyt na poziomie 244,6 mln zł i jest niemal dwukrotnie wyższy, niż w roku poprzednim.

- Pan prezydent miałby więcej wiarygodności, gdyby sam sobie nie podniósł wynagrodzenia o sto procent – powiedział nam Adrian Zandberg. – Pan prezydent miałby więcej wiarygodności, gdyby mówiąc pracownikom, że trzeba zaciskać pasa na ich brzuchach, jednocześnie hojnie nie rozdawał pieniędzy warstwie dyrektorskiej. Osoby, które pracują w żłobkach, opiekują się dzieciakami. Jeśli nie będziemy im godnie płacić, to odejdą z pracy i nie będzie kto miał tymi dzieciakami się opiekować. To są absolutnie elementarne sprawy.

Adrian Zandberg

Środowa demonstracja to kolejna runda konfliktu między pracownikami sfery budżetowej a prezydentem miasta, Piotrem Grzymowiczem. Pikiety przed ratuszem odbywają się regularnie od lutego 2022 roku. Punktem wyjścia był brak porozumienia w sprawie podwyżki dla urzędników. Związek Zawodowy „Symetria” zażądał w grudniu 2021 roku dodatkowych 1500 zł brutto. Od tamtego czasu między związkowcami a miastem trwa spór zbiorowy. Do urzędników szybko dołączyli pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Zespołu Żłobków Miejskich oraz związkowcy z Domu Pomocy Społecznej „Kombatant”, postulując podwyżki o 700 zł netto.

Film oraz obszerną fotorelację prezentujemy poniżej:

Komentarze (93)

Dodaj swój komentarz

 • WM 2023-02-25 06:09:09 88.156.*.*
  Miastem od 20 lat rządzi Grzymowicz razem z PO
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Stop klerykalizacji polski 2023-02-24 14:54:32 31.60.*.*
  Wyjazd stąd , dajcie działać obywatelkom i samorządom .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
 • chi 2023-02-24 10:51:58 31.0.*.*
  Przypominam tylko że od tylu lat Olsztynem rządzi grzymowicz, platforma i kod i efekty tych rządów widać gołym okiem i co na to dziennikarze którzy popierają ten układ ?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 3
 • Tom 2023-02-24 06:49:31 145.237.*.*
  Grzymowicz myśli o swoich pracownikach tak jak kaczyński o swoich obywatelach.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 17 6
 • Ten Tego w Warmii 2023-02-24 00:05:55 79.191.*.*
  Urzedasom trzeba zredukować etaty i będą podwyżki, piją kawę pół dnia i jak przychodzi petent udają ze pracują! O pozostałych się nie wypowiem, myślę ze się im należy.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 12
 • TAKA PRAWDA 2023-02-23 21:20:55 23.106.*.*
  Brawo związki zawodowe, brawo politycy których interesuje los zwykłych ludzi. Tak jak mówi Zandberg - derektory w Urzędzie miasta, prezydent i radni PO zarabiają kokosy za nicnierobienie a pracownikom z odpowiedzialnością płaci się marne grosze. Dodatkowo ta rada z PO podwyższa od roku mieszkańcom opłaty: podatki, parkowanie, przejazdy komunikacją miejską, opłaty za wodę, śmieci, ogrzewanie (to wszystko miejskie spółki, w których posadki mają ludzie z PO), pochówki, zabierane są ulgi na dużym rodzinom. WSTYD PREZYDENT I RADNI Z PO.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 5
 • Gość 2023-02-23 18:13:23 31.61.*.*
  Lewacki Olsztyn , HAŃBA !!!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 6
 • gregs 2023-02-23 16:05:51 195.191.*.*
  Najważniejsze że Grzymowicz zarabia 20 tys zł, "ma" na tramwaje i zezwala na organizację marszu LGBT. Z tego ostatniego Zandberg pewnie jest dumny. Mediacje w sprawie dopłaty do tramwajów już się odbyły,do których trzeba dopłacić 50mln zł, może UE się dorzuci! Teraz trwają mediacje w sprawie budowy Hali Urania, ciekawe ile tu milionów złotych trzeba będzie dopłacić! Oczywiście wina Putina i PIS XD
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 22 3
 • do hmm 2023-02-23 15:11:38 93.105.*.*
  Idź do Ratusza pracować. Na dzień dobry dostaniesz najniższą krajową i będziesz mógł pić kawę nawet cały dzień . A sprawy same się załatwią Powodzenia
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 29 5
 • oko 2023-02-23 15:03:01 46.186.*.*
  popieram związkowców walczcie aż dopniecie słusznie swego.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 19 6

www.autoczescionline24.pl