Dziś jest: 20.07.2025
Imieniny: Czesława, Hieronioma
Data dodania: 2025-07-16 14:45

Krzysztof Brągiel

Jak zatrzymać zalewanie Łynostrady? Radni przedstawili rozwiązanie prezydentowi Olsztyna

Jak zatrzymać zalewanie Łynostrady? Radni przedstawili rozwiązanie prezydentowi Olsztyna
Zalana Łynostrada
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Wzorem lat poprzednich Łynostrada znalazła się pod wodą. Czy olsztyński ratusz przebuduje teren między Brzezinami a Kortowem, aby zapobiec podobnym sytuacjom? Z tematem w interpelacji do prezydenta Roberta Szewczyka zwrócili się miejscy radni: Marcin Galibarczyk i Paweł Klonowski.

reklama

Podobnie jak w ubiegłe wakacje, tak i w tym roku intensywne opady sprawiły, że Łyna wystąpiła z koryta i zalała fragment trasy pieszo-rowerowej (tzw. Łynostrady) między ul. Tuwima a Kalinowskiego. Wśród pomysłów na przeciwdziałanie sytuacji jest wykorzystanie jeziora Płociduga, które odrodziło się przy okazji ubiegłorocznych nawalnych deszczów [CZYTAJ RÓWNIEŻ: Konsekwencje ulew i nawałnic w Olsztynie: zalana Łynostrada i nowe jezioro].

- Obecnie wzrasta potrzeba tworzenia zbiorników retencyjnych, a jezioro Płociduga nie jest wykorzystywane gospodarczo. Wystarczy zmodernizować trochę wały, aby woda po ulewnych deszczach spływała szybciej. Jest to dobra okazja, żeby wykorzystać Płocidugę jako zbiornik małej retencji. Miasto będzie budowało kilka zbiorników retencyjnych, a ten możemy mieć za praktycznie za darmo – mówił rok temu dr hab. Stanisław Czachorowski, prof. UWM z Wydziału Biologii i Biotechnologii.

Między innymi na stanowisko naukowca powołują się w lipcowej interpelacji do prezydenta Olsztyna radni: Marcin Galibarczyk i Paweł Klonowski.

- Przedstawione zostały bardzo ciekawe koncepcje, opierające się na zapewnieniu możliwości kontrolowanego przelewania wody do jeziora w przypadku jej wysokiego poziomu w rzece - czytamy.

Poza wykorzystaniem odrodzonego jeziora radni wskazują też na konieczność jednoczesnego wyniesienia Łynostrady na kilkusetmetrowym, zalewanym regularnie odcinku.

- Z uwagi na wyjątkowe znaczenie szlaku, zarówno w kontekście miejskim, jak i regionalnym, a także potrzeb komunikacyjnych i turystycznych oraz rekreacyjnych, prosimy o przeanalizowanie możliwości podjęcia stosowanych prac projektowych i inwestycyjnych – podsumowują interpelację Galibarczyk i Klonowski.

Przypomnijmy, że władze Olsztyna są aktualnie w trakcie realizacji szeregu inwestycji związanych z zielono-błękitną infrastrukturą. Chodzi o dziewięć zadań – od budowy i modernizacji kanalizacji deszczowej po zakładanie nowych zbiorników retencyjnych. Jednym z najważniejszych projektów jest zbiornik retencyjny, który powstaje w parku im. Kusocińskiego [WIĘCEJ: W parku Kusocińskiego ruszyły roboty. To element szerszej strategii]. Ruszyły też już roboty związane z budową kanalizacji deszczowej na ul. Bałtyckiej.

Galeria

Komentarze (30)

Dodaj swój komentarz

  • aaaa123 2025-07-16 15:42:06 88.156.*.*
    ewolucja, bo rewolucja nam w tym miejscu nie potrzebna
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1
  • Fiotr Kszymowicz 2025-07-16 15:33:39 46.112.*.*
    Nie ma takiej rzeczy za którą by się wzięli urzędnicy i tego nie zepsuli.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 31 2
  • doc. dr 2025-07-16 15:00:51 2a01:11cf:4a3:*
    Troska o istniejące i tworzenie nowych, małych zbiorników retencyjnych to dla miasta oczywista KONIECZNOŚĆ, bez dyskusji, interpelacji itp... musimy dbać o nasze "niebieskie złoto"!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0
  • Ja 2025-07-16 14:55:25 2a00:f41:888:*
    Jak budowali łynostradę to nie wiedzieli że ścieżka jest prawie na wysokości rzeki i że czasami tam wylewa? Ło matko!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1