Dziś jest: 26.04.2024
Imieniny: Klaudiusza, Marii
Data dodania: 2019-06-26 12:50

Redakcja

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Dla każdej kobiety, szczególnie młodej, wizyta u ginekologa jest dosyć stresująca – nawet, jeśli lekarz jest osobą o wysokiej kulturze osobistej i godną zaufania. Nieraz udaje się rozwiązać problem intymny „domowymi” sposobami, często jednak nie można uniknąć wizyty w gabinecie ginekologicznym. Jak się do niej przygotować, aby zmniejszyć dyskomfort do minimum?

reklama

Dolegliwości kobiece

Młode kobiety najczęściej udają się do ginekologa z powodu zaburzeń miesiączkowania, które może być nieregularne, bolesne, zbyt obfite lub za długie. Zdarzają się też u nich częste infekcje grzybicze po kuracji antybiotykowej, czy kąpieli w brudnym basenie. U kobiet dojrzałych dolegliwości ze strony układu rozrodczego mogą być poważniejsze: infekcje bakteryjne, stan zapalny pochwy, zapalenie i torbiele jajników, zespół policystycznych jajników, nadżerki macicy, endometrioza, mięśniaki, nieotrzymanie moczu, nowotwory żeńskich narządów płciowych itp. Duży problem stanowią również zaburzenia seksualne i niepłodność oraz wybór odpowiedniej metody antykoncepcji. Kobiety w ciąży powinny znajdować się pod stałą i troskliwą opieką lekarza ginekologa-położnika.

Cechy dobrego ginekologa

Każdy lekarz, a w szczególności ginekolog, powinien być uprzejmy i wzbudzać zaufanie u pacjenta. Wysoka kultura osobista oraz umiejętność stworzenia miłej atmosfery jest elementem niezbędnym w pracy w gabinecie lekarskim. Ginekologa powinna wyróżniać delikatność, dokładność, rzeczowość, profesjonalizm i szerokie kompetencje. Specjalista powinien nieustannie podnosić swoje kwalifikacje zawodowe, uczestniczyć w kursach i szkoleniach tematycznych. Dobrze postawiona diagnoza może zaoszczędzić kobiecie wiele nieprzyjemnych, zbędnych badań dodatkowych, czy nawet zabiegów. Ginekolog powinien być cierpliwy, życzliwy i stosować indywidualne podejście do każdej pacjentki.

Jak przygotować się do wizyty u ginekologa?

Na badanie najlepiej udać się w ciągu pierwszych 10 dni od daty zakończenia menstruacji. Aby wynik analizy wydzieliny z pochwy był miarodajny, należy na 2-3 dni przed badaniem zaprzestać używania leków w globulkach, dopochwowych środków antykoncepcyjnych, nie wykonywać irygacji pochwy oraz powstrzymać się od współżycia. W dniu badania powinno zadbać się o wypróżnienie i podmyć tylko „z wierzchu”, aby nie wypłukać wydzieliny z ujścia pochwy. Do higieny intymnej nie należy stosować dezodorantów, ani innych środków perfumowanych, ponieważ zapach wydzieliny może stanowić istotną informację dla lekarza. Przed samym badaniem powinno się opróżnić pęcherz moczowy. Jeśli jednak ma zostać wykonane badanie USG przez powłoki brzuszne, trzeba co najmniej godzinę wcześniej wypić ok. 1 litr płynów i powstrzymać się od mikcji.

Pierwsza wizyta u ginekologa

Bardzo ważne jest, aby pierwsza wizyta przebiegała w miłej i spokojnej atmosferze, ponieważ u większości dziewcząt towarzyszą jej bardzo negatywne emocje – wstyd, lęk i stres. Najlepiej udać się tam w towarzystwie matki, starszej siostry lub innej, zaufanej osoby, która również pomoże w wyborze odpowiedniego lekarza, jakim jest ginekolog. W Łodzi, na tourmedica.pl, znaleźć można wielu specjalistów.

Badanie ginekologiczne najlepiej przeprowadzić w połowie cyklu (między krwawieniami), kiedy napięcie brzucha jest mniejsze. Przed pierwszą wizytą należy szczególnie zadbać o higienę osobistą, w tym o dokładnie umyć okolice intymne. Przed samym badaniem powinno się opróżnić pęcherz moczowy. Dobrze jest założyć szerszą spódnicę, aby łatwo było ją podwinąć. Badanie przeprowadza się na specjalnym fotelu ginekologicznym – lekarz podpowiada, w jaki sposób na nim usiąść. Ginekolog poprzez włożenie do pochwy dwóch palców sprawdza wielkość i położenie pęcherza moczowego, macicy i jajowodów. Badanie jest bezbolesne, jednak dziewice mogą odczuwać delikatny ból. U wyjątkowo wrażliwych dziewcząt lekarz może wykonać badanie przez odbyt.

Jeśli dokona się trafnego wyboru dobrego specjalisty i odpowiednio przygotuje się do badania, wizyta w gabinecie ginekologicznym nie musi wcale być stresująca.

Zobacz także artykuł: „Kiedy najlepiej przeprowadzić leczenie żylaków nóg?".

Artykuł sponsorowany

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl