Dziś jest: 24.02.2024
Imieniny: Bogusza, Macieja
Data dodania: 2020-06-22 19:41

Redakcja

Ideologia czy ludzie? We czwartek w Olsztynie demonstracja przeciw dyskryminacji

Ideologia czy ludzie? We czwartek w Olsztynie demonstracja przeciw dyskryminacji
I Olsztyński Marsz Równości
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

"Prawa człowieka to nie ideologia!" - pod takim hasłem spotkają się w czwartek, 25 czerwca, o godzinie 18:00 pod olsztyńskim ratuszem, aby zaprotestować przeciwko dyskryminacji osób LGBT+. Ale czy tylko ich?

reklama

Od ponad tygodnia w Polsce trwają protesty przeciwko słowom przedstawicieli władzy państwowej, którzy stwierdzili, że "osoby LGBT+ nie są ludźmi". W Olsztynie cztery lokalne grupy: KOD, Olsztyński Marsz Równości, Ostra Zieleń, partia Lewica Razem organizują demonstrację w ich obronie. Będą apelować o przestrzeganie praw człowieka nie tylko wobec osób LGBT+, ale również - w związku z petycją do władz Olsztyna o uchwalenie Samorządowej Karty Praw Rodzin - o niedyskryminowanie mieszkanek i mieszkańców miasta. Podkreślą także ataki na działaczy, przytaczając ostatnie sytuacje, w których aktywiści Młodzieżowego Strajku Klimatycznego byli znieważani i szarpani podczas wieców wyborczych jednego z kandydatów na prezydenta Polski.

- Poseł PiS, członek sztabu wyborczego kandydata na prezydenta, w odniesieniu do społeczności LGBT+ powiedział, że powinniśmy skończyć słuchać tych idiotyzmów o jakichś prawach człowieka czy jakiejś równości. A ja uważam, że zwłaszcza teraz, w obliczu podobnych wypowiedzi członków władzy państwowej, mamy obowiązek głośno o prawach człowieka mówić i przypominać, że jakakolwiek dyskryminacja w życiu publicznym, także dyskryminacja w oparciu o orientację seksualną, jest całkowicie niedopuszczalna i nie do pogodzenia ani z Konstytucją RP, która stanowi, że wszyscy są wobec prawa równi, ani z podstawową ludzką przyzwoitością - twierdzi Marta Kamińska, radna Olsztyna i przewodnicząca lokalnych struktur KOD-u.

- Dlatego zachęcam wszystkich do wystąpienia w obronie naszych współobywateli, którym dzisiaj próbuje się odebrać godność, którzy muszą mierzyć się z mową nienawiści i nagonką ze strony osób sprawujących dzisiaj najważniejsze urzędy w państwie - dodaje.

Agata Szerszeniewicz, współorganizatorka Olsztyńskiego Marszu Równości i członkini zarządu okręgu partii Lewica Razem w Olsztynie powiedziała natomiast: - Dowiedziałyśmy się, że do urzędu wpłynęła petycja o uchwalenie na terenie Olsztyna Samorządowej Karty Praw Rodzin autorstwa Ordo Iuris - fundacji, która odpowiada za próbę zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej, wobec której odbywały się tak liczne Czarne Protesty. U nas petycję o SKPR złożyła inna organizacja, której nie kojarzymy z lokalnych działań. Wiele osób nie wie czym jest ta uchwała, ale śmiało mogłabym porównać ją do łagodniejszej wersji uchwały anty-LGBT oraz powiedzieć, że jej zapisy mogą prowadzić do dyskryminacji osób mieszkających na terenie Olsztyna i wprowadzić atmosferę odbioru naszego miasta jako nietolerancyjnego wobec osób LGBT, czyli lesbijek, gejów, osób biseksualnych, osób transpłciowych, oraz wobec osób samotnie wychowujących dzieci lub miasta będącego biernym wobec aktów przemocy domowej. Jeżeli prawa człowieka są dla was ważne, przyjdźcie protestować z nami.

Ewelina Soroko, przewodnicząca Ostrej Zieleni na Warmii i Mazurach i współorganizatorka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Olsztynie również zachęca do udziału w wydarzeniu: - Musimy protestować już teraz i nagłaśniać sytuacje łamania praw człowieka. Atakowane są nie tylko osoby LGBT+, ale również ci, którzy nie pasują do narzuconych przez władzę schematów. W ostatnich dniach doszło do wstrząsającej sytuacji wobec członkiń i członków Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Białymstoku. Uczestniczą oni w wiecach wyborczych w całej Polsce i poprzez banery pytają wszystkich kandydatów na prezydenta o ich program przeciwdziałający zmianom klimatu. Podczas wiecu wyborczego pana Andrzeja Dudy doszło do tego, że aktywistki i aktywiści MSK byli wyzywani i opluwani przez osoby, które przyszły poprzeć swojego kandydata. Nie chcę przytaczać tych wulgarnych słów. Najgorsza była jednak sytuacja, w której do jednej z dziewczyn, która trzymała baner, podszedł mężczyzna i podciągnął jej koszulkę tak wysoko, że obnażył jej pierś - opowiada. - Ataki zostały zgłoszone na policje. Nie zgadzajmy się na takie sytuacje. Nasza demonstracja odbędzie się w ten czwartek pod ratuszem. Rozpoczynamy o 18. Przyjdźcie, jeśli jesteście przeciwni przemocy.

Komentarze (18)

Dodaj swój komentarz

 • Granat 2020-06-23 14:51:13 37.47.*.*
  Agato!!!! Ja - przeciw przemocy wobec KOBIET i DZIECI ¡¡!!!!!!!!!!!!!!!!!?? X milion. Gdy zaczną szanować KOBIETY to może lgbt również. Dlatego "NIE" składamy PARASOLEK!!!!! Głosuję na Rafała bo Robert był przegrany od początku.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • AL 2020-06-23 11:25:41 89.228.*.*
  LGBT TO DEWIANCI
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 10
 • Kolo 2020-06-23 09:42:36 188.147.*.*
  Czemu na zdjęciu nie ma grzymowicza z jego milusinskim różowym tranwajem
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 5
 • Olsztyndlakażdego 2020-06-23 09:42:16 83.5.*.*
  nikt w Polsce nie wybiera innej orientacji seksualnej ludzie sie tacy rodza jak blodnyni czy bruneci mniejszosc w Polsce absolutnie tez w zaden sposób nie zagrażaja rodzinie bo jak sama nazwa wskazuje sa w mniejszości ale słowa większości maja wpływ na nich ... kiedy Ty jako chrześcijanin kochajacy bliźniego mówisz do nich won pedały lesby itd może właśnie to czyta Twoja córka siostra wnuczka która nie wybrała sobie że jest lesbijka ale ją te słowa bolą tak bardzo że może w tej chwili myśli że to już koniec .... pomyślie o tym w jakim Olsztynie i Polsce chcemy żeby ta bliska nam osoba żyła
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
 • Naukowiec 2020-06-23 09:40:37 188.147.*.*
  Według najnowszych badań okazuje się że Jezus był obrzydliwym poedalem który dymal Boga po kątach podobno matka boska nigdy dziewica ich widziała .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 8
 • olsztyndlakazdego 2020-06-23 09:35:34 83.5.*.*
  nikt w Polsce nie wybiera innej orientacji seksualnej ludzie sie tacy rodza jak blodnyni czy bruneci mniejszosc w Polsce absolutnie tez w zaden sposób nie zagrażaja rodzinie bo jak sama nazwa wskazuje sa w mniejszości ale słowa większości maja wpływ na nich ... kiedy Ty jako chrześcijanin kochajacy bliźniego mówisz do nich won pedały lesby itd może właśnie to czyta Twoja córka siostra wnuczka która nie wybrała sobie że jest lesbijka ale ją te słowa bolą tak bardzo że może w tej chwili myśli że to już koniec .... pomyślie o tym w jakim Olsztynie i Polsce chcemy żeby ta bliska nam osoba żyła https://youtu.be/fh9AS-XLgcM
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 3
 • taka prawda 2020-06-23 08:31:21 95.160.*.*
  Każdy wie jak to się zaczyna, najpierw marsze z hasełkami o homofobii i dyskryminacji, a później parady nagich facetów w pończochach, gdzie jeden drugiego trzyma na smyczy udając psa. Takie obleśne rzeczy widywałem m.in w Hiszpanii
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 8
 • Z miasta 2020-06-23 07:27:00 217.42.*.*
  Nie ma potrzeby nazywania ich jakimś lgbt bo w Polsce są na to inne określenia np.sodomici,gomoryci,zboczency seksualni itd.Sodomizm jest tak samo destrukcyjny dla narodów jak faszyzm czy komunizm.Jak widac sodomitow wspieraja rowniez neomarksisci i rozni ekowariaci plus faszystowska antifa
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 11
 • Rodowity Olsztynianin 2020-06-23 06:35:13 95.160.*.*
  Dlaczego promujecie dziwadła?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 12
 • det 2020-06-23 06:34:23 31.0.*.*
  dlaczego kod nie protestował jak platforma okradała kobiety z rocznika 1953 z ich emerytur, dlaczego kod nie protestuje jako współrządzący Olsztynem przeciwko ciągłemu podnoszeniu czynszów
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 12 4

www.autoczescionline24.pl