Dziś jest: 06.05.2024
Imieniny: Filipa, Jakuba, Judyty
Data dodania: 2019-07-05 14:52

Cezary Kapłon

Dwie olsztyńskie szkoły wyższe scalą się w jedną

Dwie olsztyńskie szkoły wyższe scalą się w jedną
W piątek odbyła się konferencja dotycząca połączenia OSW i WSIiE
Fot. Cezary Kapłon / Olsztyn.com.pl

W piątek (5 lipca) w siedzibie Olsztyńskiej Szkoły Wyższej im. Józefa Rusieckiego przy ul. Bydgoskiej odbyła się konferencja, na której władze OSW i Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii TWP w Olsztynie ogłosiły, że od przyszłego roku akademickiego wspólnie stworzą nową uczelnię. Rektorem zostanie dr Agnieszka Górska, obecna rektor WSIiE. Studenci nie odczują zmian – przekonują władze.

reklama

Aby połączenie było możliwe, potrzebna jest zgoda Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W tym celu wystosowaliśmy wniosek do ministerstwa. Spodziewamy się otrzymać decyzję do połowy sierpnia – wyjaśniła w rozmowie z nami dr Agnieszka Górska, która zostanie rektorem nowej uczelni.

Dotychczasowy rektor OSW Adam Marzewski zostanie prorektorem. Jak się dowiedzieliśmy, nowa uczelnia będzie kształcić studentów na trzech wydziałach. Jednym z nich będzie Wydział Nauk o Zdrowiu, gdzie do wyboru będą fizjoterapia (studia I i II stopnia), wychowanie fizyczne (I i II stopnia) oraz kosmetologia (I stopnia). Ten wydział będzie się mieścił na ul. Bydgoskiej w dotychczasowej siedzibie OSW.

Wydział Nauk Humanistyczno-Społecznych będzie się mieścił na ul. Jagiellońskiej (w siedzibie WSIiE TWP). Tutaj do wyboru będą pedagogika oraz ekonomia (I i II stopnia) oraz administracja (I stopnia).

Trzeci wydział będzie zamiejscowy – w Kętrzynie, gdzie dostępne będą studia I stopnia na kierunkach pedagogika, ekonomia i administracja.

Staramy się także o nowe kierunki. Będą to zarządzanie oraz informatyka. W dodatku chcemy, aby pedagogika i ekonomia w Kętrzynie były w ofercie studiów magisterskich. W dodatku trwają rozmowy z Federacją Rosyjską dotyczące kształcenia międzynarodowego. Na początek miałyby to być studia magisterskie na kierunku ekonomia – dodała dr Agnieszka Górska.

Właśnie współpraca międzynarodowa z uczelniami, ale także wykładowcami i studentami będzie priorytetem dla nowej uczelni, która znajdzie się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula, grupie zrzeszającej kilka prywatnych uczelni w całej Polsce (w jej skład wchodzą obie ww. uczelnie, a także dwie uczelnie z Warszawy, szkoła wyższa w Pułtusku i Wyższa Szkoła Handlowa we Wrocławiu).

W naszej grupie kształci się ok. 9 tys. studentów. Ok. 3 tys. pochodzi z 86 krajów świata. Nasi pracownicy przyjechali z 27 krajów. Uczymy w języku polskim i angielskim. Jesteśmy największą szkołą kształcenia studentów z zagranicy – powiedział dr Zdzisław Rapacki, kanclerz Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

Kanclerz poinformował również, że studia w nowej placówce będą kończyły się podwójnym dyplomem: polskim i kraju, z którego dany student przyjechał.

Jak do tej pory nie wiadomo jeszcze, gdzie będzie mieścił się dziekanat. Nie jest również znana nazwa nowej uczelni.

Głowimy się nad nazwą. Jesteśmy otwarci na propozycje. Chcę jasno podkreślić, że dla dotychczasowych studentów nic się nie zmieni. Nie odczują żadnych zmian, które pozostaną w sferze organizacyjnej – wyjaśnił dr Adam Marzewski, rektor OSW.

Do tej pory w obu szkołach wyższych kształciło się łącznie 1500 studentów (dane nie zawierają liczby absolwentów).

Obie uczelnie mają ponad 20-letnią historię. Wykształciły tysiące studentów. Są to największe prywatne placówki tego typu w regionie. Ich władze mają świadomość, że łącząc siły, zyskają nowe możliwości rozwoju.

Przypomnijmy, że OSW w zeszłym roku chciała dokonać fuzji z UWM. Władze uniwersytetu z początku wyraziły zainteresowanie pomysłem, ale zmieniła to decyzja ministerstwa. Chodzi o przepisy, które uniemożliwiają łączenia uczelni publicznych z prywatnymi. UWM nie dostałby dodatkowych funduszy na otworzenie nowych kierunków. Dlatego też ostatecznie decyzję odrzucił senat uniwersytetu (44 senatorów głosowało przeciwko fuzji, 6 było za).

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • ona132336 2019-07-17 11:52:03 213.73.*.*
    Masakra
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • mariusz123 2019-07-09 12:27:08 176.97.*.*
    To nie sa uczelnie, to sa firmy. Kierunki po ktorych nie ma pracy powinny zostac wykreslone, lecz tym powinien zajac sie sejm. Widuje sie pelno mlodych ludzi, ktorzy ida na studia na byle jaki kierunek, bo nie wiedza czego w zyciu chca. Studia dzienne powinny byc platne, jak w stanach.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 2

www.autoczescionline24.pl