Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2020-05-26 12:52
Ostatnia aktualizacja 2020-12-15 20:04

Redakcja

Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?

Dlaczego warto ogrzewać dom ekogroszkiem?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Decydując się na wybór paliwa do pieca centralnego, coraz częściej bierze się pod uwagę względy czysto ekologiczne. Skutecznie przyczyniają się do tego rosnące wymogi unijne. Mało kto traktuje je jednak jako obciążenie.

reklama

Decydując się na wybór paliwa do pieca centralnego, coraz częściej bierze się pod uwagę względy czysto ekologiczne. Skutecznie przyczyniają się do tego rosnące wymogi unijne. Mało kto traktuje je jednak jako obciążenie. Wiele osób rozumie potrzebę ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko we własnym zakresie. Jeśli każdy z nas przyczyni się do polepszenia stanu naszej planety, możemy osiągnąć znacznie lepsze efekty, niż rządy wszystkich państw razem wzięte.

Z tego względu z roku na rok wzrasta zainteresowanie tematyką ogrzewania domu ekogroszkiem. Jeśli wciąż się wahasz, koniecznie zapoznaj się z argumentami stojącymi za podobną decyzją.

Cena ekogroszku jest niska, jeśli weźmie się pod uwagę jego wysoką wartość opałową.

Ekogroszek jest paliwem wysokokalorycznym. Jego wartość opałowa wynosi co najmniej 24 MJ/kg. Najlepszy ekogroszek może charakteryzować się zaś kalorycznością sięgającą nawet 28 MJ/kg. W porównaniu z innymi typami opałów są to wartości bardzo wysokie. Oznacza to, że tona ekogroszku starczy Ci na dłużej, niż tona paliwa o gorszych parametrach.

Przeglądając ceny ekogroszku nie zastanawiaj się wyłącznie nad sumaryczną sumą, jaką zapłacisz za jednorazowe zakupy. Znając zapotrzebowanie budynku na energię cieplną możesz łatwo obliczyć, na jak długo starczy Ci zgromadzony zapas. Idąc dalej, możesz z pewnym przybliżeniem określić roczny koszt ogrzewania. Dopiero wtedy warto pokusić się o porównanie ofert. Użytkownicy retortowych kotłów na ekogroszek twierdzą, że dzięki swojej inwestycji obniżyli wydatki na opał nawet o 40%.

Zanim Twój opał stanie się eko, groszek węglowy podlega starannej obróbce.

Ekogroszek powstaje z ziaren węgla o najwyższej możliwej kaloryczności i najniższej zawartości zanieczyszczeń. Węgiel taki ulega rozdrobnieniu i zostaje przesiany w taki sposób, by uzyskać ziarna o wielkości 5-25 mm. Następnie groszek węglowy przechodzi dokładny proces płukania. Dzięki temu jego użytkowanie jest wygodne, a podczas spalania powstaje niewielka ilość spalin w porównaniu z innymi źródłami energii cieplnej.

Zawartość popiołu, czyli substancji niepalnych w ekogroszku, nie przekracza 0,6%. Co więcej, z uwagi na wysoką jakość opału, popiół wymieciony z kotła nie musi stać się bezużytecznym odpadem. Zmieszany ze żwirem bywa budulcem dróg dojazdowych do posesji. Jest także ceniony jako ekologiczny nawóz. Po ostudzeniu możesz rozsypać niewielką ilość popiołu w przydomowym ogródku, co pozytywnie wpłynie na żyzność gleby.

Ekogroszek jest bezpieczny dla Twojej instalacji grzewczej.

Spiekalność to zdolność opału do przechodzenia pod wpływem wysokiej temperatury w stan plastyczny. Rozmiękłe ziarna zlepiają się ze sobą, tworząc w rezultacie twardy koks. Zalegające spieki mogą uszkodzić mechanizm kotła. Z tego względu należy je usuwać jak najszybciej, choć nie jest to łatwe zadanie.

Tymczasem spiekalność ekogroszku jest bardzo niska i nie przekracza 20 RI. Najlepsze ekogroszki, takie jak Ekogroszek Lis, Ekogroszek Niedźwiedź i Ekogroszek Orzeł dostępne w sklepie taniopal.pl charakteryzują zresztą znacznie niższe wartości. Decydując się na zakup ekogroszku u sprawdzonego dostawcy możesz mieć pewność, że robisz wszystko, by zabezpieczyć swój system grzewczy przed awarią.

Ekogroszek pomaga również uniknąć kosztownych napraw dzięki małej zawartości siarki. Siarka nie tylko odpowiada za przykry zapach w otoczeniu ogrzewanego domostwa i jest przyczyną powstawania tak zwanych kwaśnych deszczy. Może też osadzać się na przewodach, powodując ich korozję. Zawartość siarki poniżej 0,6% gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania i czystsze powietrze w najbliższym sąsiedztwie.

Kupując ekogroszek workowany masz pewność, że spełnia on normy unijne.

Pamiętaj o tym, by wybierać wyłącznie ekogroszek pakowany w specjalistyczne worki foliowe z systemem mikrowentylacji. Takie opakowanie zapewnia niezbędny, minimalny dostęp powietrza, skutecznie chroniąc przed zawilgoceniem. Ekogroszek składowany luzem traci swoją kaloryczność, ulegając procesowi intensywnego utleniania. Co więcej, kupując go, nie masz żadnej gwarancji, że jego skład jest zgodny z deklaracjami sprzedawcy. Jedynym potwierdzeniem, które powinno wzbudzić Twoje zaufanie, jest certyfikat wystawiony przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Artykuł sponsorowany

Tagi: ekogroszek

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl