Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2022-05-08 12:45
Ostatnia aktualizacja 2022-05-09 09:28

Redakcja

Detoks alkoholowy początkiem drogi do trzeźwości – jak działa?

Detoks alkoholowy początkiem drogi do trzeźwości – jak działa?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Materiał Partnera

Alkoholizm uważany jest przez specjalistów za złożoną chorobę ciała, duszy i umysłu. W jego sidła wpaść może każdy człowiek, bez względu na swój status materialny, płeć czy wiek. Choroba alkoholowa bywa podstępna i niesie ze sobą ryzyko występowania licznych powikłań i konsekwencji. Powoduje nie tylko szereg objawów psychosomatycznych, ale również problemy materialne oraz społeczne. Wyjście z nałogu nie jest procesem prostym, ale przeprowadzane z pomocą i wsparciem specjalistów skutkuje długotrwałą, a ostatecznie trwałą abstynencją. Z alkoholizmu nie da się wyleczyć, ale trzeźwy uzależniony najczęściej powraca do wszystkich swoich obowiązków i życia prowadzonego przed popadnięciem w nałóg. Każdy moment na rozpoczęcie terapii alkoholizmu jest dobry. Detoks alkoholowy jest dostępny dla każdego pełnoletniego uzależnionego, bez względu na fazę i stopień zaawansowania choroby. Ponieważ umożliwia bezpieczne przerwanie ciągu alkoholowego, stanowi zwykle pierwszy etap leczenia nałogu, uwalniając organizm od toksyn.

reklama

Detoks alkoholowy jest podstawowym krokiem, jaki każdy alkoholik powinien wykonać na swojej drodze do życia w trzeźwości. Ponieważ samo oczyszczanie organizmu z alkoholu i jego metabolitów nie leczy alkoholika, konieczne jest stosowanie wielu oddziaływań terapeutycznych. Połączenie detoksykacji z psychoterapią, a nawet awersyjnymi metodami wspomagającymi leczenie uzależnienia (np. wszywką alkoholową) gwarantuje wyższy poziom skuteczności. Zmniejsza ponadto ryzyko wystąpienia nawrotu schorzenia. Bez detoksu trudne okazuje się przerwanie ciągu, nawodnienie wycieńczonego organizmu, wyrównanie jego poziomu elektrolitów i substancji odżywczych czy leczenie objawów odstawiennych. Warunki kliniczne lub ambulatoryjne placówek medycznych zapewniają pacjentowi nieprzerwaną opiekę specjalistów, dyżur lekarza (psychiatry lub internisty), środki farmakologiczne i dożylne wlewy witaminowe. Za pośrednictwem tych technik i metod osiąga się wszystkie cele odtrucia. Dlatego też detoksykację podejmowaną w domu uważa się za nieskuteczną, a nawet niebezpieczną.

Wskazania do detoksykacji

Stacjonarny detoks alkoholowy zaleca się wszystkim uzależnionym, którzy chcą pozbyć się z organizmu zbędnych produktów przemiany alkoholu etylowego w wątrobie oraz szkodliwych substancji kumulujących się w krwiobiegu w wyniku jego nadużywania. Długotrwałe spożywanie alkoholu etylowego, zwłaszcza podczas kilkutygodniowych ciągów alkoholowych, prowadzi bowiem do uszkodzenia nerek, wątroby, serca, żołądka, trzustki, a nawet mózgu. Wpływa zatem patologicznie na funkcjonowanie niemal wszystkich narządów i układów, uniemożliwiając ich prawidłową współpracę. Z detoksykacji korzystają zwykle ci pacjenci, którzy znajdują się w przewlekłym lub krytycznym stadium swojego uzależnienia. To głównie oni nie są w stanie samodzielnie zrezygnować z sięgania po używkę. Detoks pomaga w odstawieniu alkoholu, regeneracji organizmu oraz umożliwia rozpoczęcie leczenia wielu chorób przewlekłych, współistniejących z alkoholizmem.

Odtruwanie organizmu z alkoholu poleca się również tym pacjentom, którzy samodzielnie przerwali swój ciąg alkoholowy, ale zmagają się z objawami głodu biochemicznego. Nagła rezygnacja z substancji odurzającej wywołuje w organizmie człowieka „bunt” odczuwalny poprzez szereg nieprzyjemnych dolegliwości. W czasie detoksykacji możliwe staje się natomiast podanie dożylnych lub domięśniowych leków, które znacznie ograniczają nasilenie tych objawów. Minimalizują ich uciążliwość, zwiększając tym samym motywację chorego do kontynuowania terapii.

Jak działa detoks alkoholowy?

Dlaczego detoks alkoholowy stanowi tak istotny element działania na drodze do sukcesu terapeutycznego pacjenta? Otóż pomaga oczyścić organizm z jednej z najbardziej niebezpiecznych toksyn poalkoholowych – aldehydu octowego. Jej obecność w krwiobiegu chorego odpowiada za objawy zatrucia alkoholowego, a więc powszechnego kaca. Dodatkowo podczas detoksykacji możliwe jest szybkie i skuteczne uzupełnienie niedoborów witamin i związków mineralnych, które wypłukane zostały przez alkohol. Odtrucie wpływa ponadto na samopoczucie psychiczne nałogowca – zmniejsza jego lęk, niepokój, działając wielopłaszczyznowo. Przywraca taki poziom stanu zdrowia psychicznego i fizycznego, który umożliwia codzienne funkcjonowanie chorego.

Zastosowanie detoksu alkoholowego w katowickim Centrum Medycznym Galmedic możliwe jest wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Odbywa się ona w celu weryfikacji istnienia rzeczywistych wskazań do wykonania zabiegu oraz niwelowania ewentualnych przeciwwskazań. Detoks działa na wszystkie sfery życia pacjenta, usprawniając proces jego trzeźwienia i zdrowienia. Wymaga jednak poświęceń i dużej motywacji. W związku z tym każdego chorego należy poddać szczegółowej diagnostyce i zapoznać z przebiegiem procesu. W ten sposób unika się ryzyka przedwczesnego przerwania procesu detoksykacji w wyniku niechęci chorego. Odpowiednio zaopiekowany szybko dostrzega pierwsze rezultaty leczenia. To z kolei najlepiej motywuje go do pozostania w placówce przez czas konieczny do regeneracji organizmu.

detoks alkoholowy Katowice

Detoks alkoholowy – etapy

Detoks alkoholowy w Centrum Medycznym Galmedic poprzedza się wywiadem medycznym przeprowadzonym przez lekarza. W przypadku niektórych pacjentów konieczne jest ponadto wykonanie badań laboratoryjnych lub obrazowych. Specjalista zbiera od chorego takie informacje jak: długość ciągów alkoholowych i trwania nałogu, częstotliwość sięgania po alkohol, przebieg dotychczasowej terapii, obecność chorób współistniejących, przyjmowane leki. Na ich podstawie określa plan terapii, którego ewaluacji dokonuje się podczas procesu odtruwania. Po pozytywnej kwalifikacji chorego do zabiegu wykonuje się pomiar jego trzeźwości. Od momentu, w którym przekroczył on próg placówki medycznej, nie otrzymuje bowiem żadnej ilości alkoholu etylowego. Tzw. cug chorych przerywa się zatem niezwłocznie po ich zgłoszeniu się na detoks.

Kolejnym etapem detoksykacji jest podanie pacjentowi dożylnej suplementacji witaminowej. W Galmedic oferuje się pacjentom kroplówki o starannie wyselekcjonowanym składzie. Zawierają magnez, sód, potas i wapń, rozpuszczone w roztworze glukozy. Dodają energii i wzmacniają organizm w walce z konsekwencjami choroby alkoholowej. Umożliwiają szybszą regenerację tkanek i komórek, przyspieszają również proces trawienia alkoholu etylowego w wątrobie człowieka i jego wydalania z ustroju. Wlewy podaje się za pośrednictwem wenflonu umieszczonego w żyle obwodowej alkoholika. Wkłucia dokonuje przedstawiciel personelu pielęgniarskiego, a sama procedura przypomina nieco pobranie krwi. Infuzja płynów do krwiobiegu pacjenta trwa około 30 minut, podczas których pozostaje on pod stałą opieką specjalistów, ale w komfortowych i intymnych warunkach jednoosobowego pokoju z łazienką. Dzięki takiej drodze podania składniki kroplówki docierają bezpośrednio do krwi, a transportowane są wraz z jej składnikami do wszystkich tkanek. Nie ulegają metabolizmowi – omijają układ trawienny, co sprzyja ich niemal stuprocentowej wchłanialności.

Powikłania a przebieg Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego

Zwykle ostatnim etapem odtrucia alkoholowego jest włączenie do terapii środków farmakologicznych. To działanie jest konieczne ze względu na objawy Alkoholowego Zespołu Abstynencyjnego, na które skarży się znaczna większość trzeźwiejących alkoholików. Pierwsze z nich są odczuwalne dla chorych i widoczne dla osób z ich otoczenia już po upływie kilkudziesięciu minut od momentu odstawienia używki. Pacjenci zmagają się z nadpotliwością, rozdrażnieniem, drżeniem mięśniowym, bólem głowy, nudnościami, wymiotami, tachykardią i zaburzeniami wartości ciśnienia tętniczego krwi. Objawy te nasilają się wraz z upływającym czasem i mogą stwarzać realne zagrożenie dla zdrowia i życia chorego. Jeżeli pozostanie on pozbawiony opieki specjalistów, przebieg AZA może ulec powikłaniom. Najgroźniejszymi z nich są: zawał mięśnia sercowego, udar mózgu, a nawet nagłe zatrzymanie krążenia krwi.

Zapobiegać nasileniu dolegliwości wynikających z głodu alkoholowego i przebiegu AZA można wyłącznie stosując farmakologiczne środki przeciwbólowe, przeciwwymiotne, uspokajające i nasenne na zlecenie lekarza. W Galmedic pacjentom podaje się je dożylnie, w kroplówkach witaminowych lub domięśniowo w postaci zastrzyków. Dzięki temu przyspiesza się ich działanie i zwiększa skuteczność. Ograniczenie nieprzyjemnych dolegliwości umożliwia bezpieczną kontynuację leczenia odwykowego.

Dowiedz się więcej na temat detoksu na stronie: https://katowice.galmedic.pl/uslugi/detoks-alkoholowy/

Artykuł sponsorowany

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl