Czy w Olsztynie powstanie cmentarz dla zwierząt? Było blisko, ale...

Czy w Olsztynie powstanie cmentarz dla zwierząt? Było blisko, ale...
Pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Wiele osób kochających zwierzęta chciałoby, aby w mieście powstało grzebowisko dla ich przyjaciół
Fot. Pixabay.com

Nie zgodził się na to prezydent Piotr Grzymowicz. Grzebowisko dla zwierząt miało być jednym z projektów tegorocznego Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego. Miało być, bo w projektach, na które można głosować, próżno go szukać. Dlaczego?

Jeszcze na kilka dni przed rozpoczęciem głosowania, które rozpoczęło się 1 października, można było myśleć, że pomysł trafi na listę projektów ogólnomiejskich. Jednak zdziwili się ci, którzy chcieli na niego głosować. W oficjalnym wykazie grzebowiska nie było.

Jak się dowiedzieliśmy, we wniosku znalazł się istotny błąd – nieprawidłowo oznaczono numer gminnej działki, na której taki obiekt mógłby powstać. Dlatego zespół koordynujący OBO musiał go odrzucić.

Wnioskodawcy poprawili projekt w ramach procedury odwołania, a jego rozpatrzenie było w gestii Prezydenta. Piotr Grzymowicz odrzucił projekt argumentując to sąsiedztwem działek przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową. Należy tu zaznaczyć, że miejscowy plan zagospodarowania z 2007 r. dopuszcza na działce wskazanej przez wnioskodawców zorganizowanie cmentarza dla zwierząt. Zatem wnioskodawcy opierali się na oficjalnych decyzjach władz miasta i zgłosili to, co zostało przewidziane na terenie Olsztyna już kilkanaście lat temu – powiedział w rozmowie z nami Mirosław Arczak, wiceprzewodniczący Zespołu Koordynującego VII edycję Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego.

Pomysł zgłosiła Elżbieta Krywko. Jak wyjaśnia, reprezentuje środowisko ludzi mających zwierzęta. Ta inicjatywa wyszła od nich. A nie jest to małe grono. Szacuje się, że w Olsztynie mieszka blisko 40 tys. zwierząt domowych, głównie psów i kotów. To właśnie ich właściciele są za budową cmentarza.

Ten temat wzbudza żywy odbiór. Zainteresowanie jest bardzo duże. Takiego miejsca brakuje, co pokazał fakt istnienia na Pieczewie prowizorycznego cmentarza dla zwierząt, o czym donosiła prasa przed dwoma laty – powiedziała Elżbieta Krywko.

Nasza rozmówczyni pokazała dokumenty: uchwałę rady miasta z dnia 30 maja 2007 roku, gdzie jest jasno napisane, że na tym terenie dopuszcza się organizowanie cmentarza dla zwierząt. Oprócz tego otrzymaliśmy mapę z naniesioną działką (nr działki 99-5/44). Znajduje się ona na północ od nowej ul. Pstrowskiego (dojazdu do obwodnicy) i na wschód od masztu radiowo-telewizyjnego. Ma powierzchnię ok. 0,5 ha. Elżbieta Krywko przedstawiła także list od prezydenta Piotra Grzymowicza. Prezydent zaznacza, że w ramach OBO realizowane są wyłącznie projekty, które mogą być zrealizowane w ciągu jednego roku.

Sama procedura dotycząca uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może trwać ok. roku i powyżej (opracowanie raportu – ze względu na bliskość zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej będzie wymagany, udział społeczeństwa w procedurze, wydanie decyzji i ewentualne odwołania). Nie ma więc możliwości, by działania w zakresie realizacji wniosku (opracowanie dokumentacji, uzyskanie wymaganych decyzji, uzgodnień itd. oraz realizacja przedsięwzięcia) zamknąć w okresie roku.

– czytamy w liście.

Inwestycja ma być zrealizowana w ciągu roku. W taki sposób można anulować każdy pomysł – denerwuje się Elżbieta Krywko i dodaje, że nawet jeżeli chodzi o budowę w tym miejscu osiedla, to grzebowiska dla zwierząt tworzy się na dokładnie takich samych zasadach, co cmentarze dla ludzi – teren ma być oddalony na odległość nie mniejszą niż 150 m, a w szczególnych przypadkach można tę odległość zredukować do 50 m.

Co dalej? Nasza rozmówczyni zapewnia, że nie złoży broni.

Ta inicjatywa była podnoszona od lat i zamiatana pod dywan. Tym razem nie odpuścimy, będziemy walczyć. Nie chcemy budować cmentarza na tej konkretnej działce, chcemy, aby prezydent wskazał miejsce, gdzie taki obiekt mógłby powstać – zapewnia Elżbieta Krywko.

 

Galeria

Komentarze (4)

Dodaj swój komentarz

 • wujek Staszek 2019-10-08 11:25:34 37.47.*.*
  Bardzo dobry pomysł, a reakcja Grzymowicza wcale mnie nie dziwi. Facet nie potrafi się szczerze uśmiechnąć więc nie liczyłbym na jakikolwiek przejaw empatii z jego strony. Inne negatywne reakcje też mnie nie dziwią - ktoś kto nie ma zwierzaka nie zrozumie, a często ci którzy mają, sami do końca nie wiedzą po co: 5 min. na peta przed klatką + kupa na trawniku, której nie sprzątną; "przyszliśmy uśpić pieska, bo jedziemy na wakacje", etc.
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • jajj 2019-10-08 08:13:02 213.184.*.*
  Mam w domu dwa psy. Pani Krywko mnie nie reprezentuje.
  Odpowiedz Oceń: 1 3 Zgłoś treść
 • Młoda 2019-10-07 21:50:40 5.173.*.*
  W tym mieście nie dziwi mnie fakt złożenia projektu na cmentarz dla zwierząt. Dziwi mnie że jeszcze władzę sprawują Popaprancy że swoją przystawką.
  Odpowiedz Oceń: 2 1 Zgłoś treść
 • gość 2019-10-07 18:54:44 88.156.*.*
  a może cmentarz dla lalek?
  Odpowiedz Oceń: 1 9 Zgłoś treść