Dziś jest: 24.04.2024
Imieniny: Feliksa, Grzegorza
Data dodania: 2022-06-24 10:54

Monika Smolik

Co ma wpływ na podjęcie decyzji o zmianie pracy?

Co ma wpływ na podjęcie decyzji o zmianie pracy?
Fot. Pixabay

Praca jest nieodłącznym elementem naszego życia. Dla części osób jest smutną koniecznością, dla innych polem do spełniania swych marzeń i ambicji. Co wpływa na chęć zmian, czy zawsze chodzi o finanse?

reklama

Niezależnie od tego czy na myśl o nowym dniu w pracy pracy zaczynasz się stresować, czy też cieszysz się, że będziesz miał okazję rozwiązać kolejny ciekawy problem – to każdy w swoim życiu mierzy się z jej zmianą.

Wydaje się oczywiste, że najczęstszym powodem wpływającym na chęć zmiany pracy jest perspektywa osiągania wyższych zarobków. Ten czynnik nabiera jeszcze większej wartości w czasie ciągle rosnącej inflacji. Świadomość, że dotychczasowa pensja rozchodzi się coraz szybciej może być pierwszym impulsem, aby zacząć rozglądać się za nowym pracodawcą.

Tylko czy to zawsze chodzi o zarobki? Na pewno nie bez znaczenia jest stabilność obecnego miejsca zatrudnienia. Pokazały to choćby czasy pandemii Covid-19, gdzie bardzo często jednym z najważniejszych czynników wskazywanych przez pracowników w ocenie swej sytuacji była właśnie stabilność zatrudnienia.

W poszukiwaniu przyczyn chęci zmiany pracodawcy należy też wspomnieć możliwości rozwoju, zdobywania nowych kompetencji, czy perspektywa awansu. Wyobraźmy sobie pracownika, który od kilku lat pracuje na jednym stanowisku. Przez ten czas stał się specjalistą w wykonywaniu określonych czynności, ale z biegiem czasu przełożony zleca mu dodatkowe zadania, co jednak nie wiąże się z wyższym wynagrodzeniem. Ten pracownik może, całkiem słusznie, uznać że jego wiedza i wykonywana praca wykraczają poza ustalony wcześniej obszar współpracy i to może popchnąć go do poszukiwania miejsca, w którym zostanie to docenione, zarówno odpowiednim stanowiskiem, jak i właściwą pensją.

Na pewno nie kluczowym, ale powodem mogącym wpłynąć na rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy jest również zespół współpracowników. Nie ma co ukrywać, większość z nas nie ma możliwości dobierania sobie zespołu, czy kolegi przy biurku, a to także – pamiętając że w pracy spędzamy dużą część naszego życia – ma wpływ na to jak czujemy się w danej firmie.

Nie można też nie wspomnieć o profesjonalnych firmach, na co dzień zajmujących się poszukiwaniem pracowników. Mowa tu oczywiście agencjach rekrutacyjnych. Dobra agencja rekrutacyjna potrafi z gąszczu specjalistów wyłowić najlepsze perełki. I mimo, że dany pracownik/specjalista nie planował wcześniej zmiany pracy, to jednak właściwy dobór argumentów potrafi skłonić go do zmiany pracodawcy, czy obsługiwanego projektu. Jest to szczególnie skuteczny sposób pozyskiwania najlepszych ekspertów z branży IT, czy odpowiedniej kadry zarządzającej. W czym specjalizuje się mieszcząca się we Wrocławiu agencja rekrutacyjna AboutHR.

Podsumowując, jest wiele czynników mogących spowodować, że dany pracownik podejmuje decyzję o poszukiwaniu nowego pracodawcy. Najczęstsze wymienione zostały powyżej. Każdy z nich może wpłynąć na nastawienie pracownika i zaowocować chęcią zmian. A najlepszym sposobem dla pracodawcy, aby uchronić się przed odejściem pracownika, jest zadbanie o jego finanse, rozwój i odpowiednią atmosferę pracy.

Artykuł sponsorowany

Tagi: praca

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Lewica Razem Kod LGBT 2022-06-24 17:33:10 94.254.*.*
    Praca jest dla lamusóf. My dostajemy dotacje.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 0

www.autoczescionline24.pl