Dziś jest: 19.09.2024
Imieniny: Januarego, Konstancji
Data dodania: 2024-08-09 10:39

Aleksandra Sawczuk

1m3 wody za złotówkę? Ministerstwo Infrastruktury proponuje nowe rozwiązania

1m3 wody za złotówkę? Ministerstwo Infrastruktury proponuje nowe rozwiązania
Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o zaopatrzeniu w wodę. Rząd proponuje, aby pierwszy metr sześcienny zużycia na osobę kosztował złotówkę, dwa kolejne były w niższej cenie, a czwarty i następne w wyższej. Resort infrastruktury przejawia nadzieje, iż projekt trafi późną jesienią do Sejmu. Według przedstawicieli ministerstwa wprowadzone zmiany przysłużyłyby się, m.in. zmniejszeniu bariery ekonomicznej i zachęciłyby Polaków do zbiorowego korzystania z wody kranowej.

reklama

Na jakim etapie są prace?

W ostatnich dniach wiceminister infrastruktury Przemysław Koperski z Nowej Lewicy był gościem jednej z audycji Polskiego Radia 24. Podczas rozmowy poruszony został temat proponowanej przez resort nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Koperski wskazał, iż ministerstwo zamierza w sierpniu zakończyć uzgodnienia międzyresortowe oraz przeprowadzić rozmowy z samorządami, a w efekcie, projekt nowelizacji trafiłby późną jesienią do Sejmu.

- Jestem głęboko przekonany, że po wakacjach byłaby szansa na to, żeby projekt został przyjęty przez rząd. Myślę, że wrzesień, październik, a późną jesienią powinien trafić do Sejmu – mówił podczas wywiadu.

Proponowane zmiany

Założenia nowelizacji są następujące: pierwszy metr sześcienny na osobę za złotówkę, dwa kolejne w niższej cenie, a za czwarty i następne zużyte metry sześcienne trzeba będzie zapłacić więcej, aby zachować bilans systemu.

W bieżącym roku w Olsztynie średnia cena wody, dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) wynosi 5,38 zł za metr sześcienny. Z kolei odbiór 1 m3 ścieków mieszkańcy płacą 7,48 zł/m3.

Jakie korzyści przyniesie system?

Resort przekonuje, że wprowadzone zmiany zmniejszyłyby barierę ekonomiczną, zachęciłyby Polaków do zbiorowego korzystania z wody kranowej, co wiąże się również z przesłankami ekologicznymi, ze względu na zużywanie mniejszej ilości plastiku, a także oszczędności.

Cel stanowi także wprowadzenie bezpłatnej wody pitnej w miejscach takich jak hotele czy restauracje, co ma miejsce w krajach europejskich.

- Tysiąc litrów to gwarancja dostępu do bezpłatnej wody pitnej dla każdego Polaka. Chcemy, żeby nie było bariery ekonomicznej, a jest różnie. Niektórzy z nas zużywają wody więcej, a niektórym jej brakuje. Trzy metry na osobę to standard, w którym każdy może komfortowo funkcjonować. Chcemy zachęcić Polaków, żeby korzystali z wody z kranu, zamiast butelkowanej. Chcemy też, żeby w hotelach, restauracjach, kawiarniach był dostęp do bezpłatnej wody pitnej, jak to się dzieje w Europie – tłumaczył podczas audycji Koperski.

Wiceminister infrastruktury podkreślił, że osoby, które nie podchodzą w sposób oszczędny do korzystania ze wspólnych zasobów wodnych, będą musiały zapłacić wyższe rachunki.

Stawki zależne od decyzji samorządów

Nowelizacja ustawy zakłada też przeniesienie kompetencji kształtowania taryf na poziom gmin (przyjmowanie w drodze uchwały rady gminy). Wody Polskie miałby możliwość ingerowania w ten proces jedynie podczas ustalania stawek na poziomie wyższym od średniego w danym regionie wodnym – jeśli projekt taryfy zakładałby wzrost cen i stawek opłat taryfy, dotyczącej odprowadzania ścieków lub zaopatrzenia w wodę o co najmniej 15 procent ponad średnią stawek, obowiązującą w danym regionie w roku poprzednim.

- Samorządowcy słusznie argumentowali, że jeśli odpowiadają za kwestię dostarczania wody, bezpieczeństwo i inwestycje, to powinni mieć też wpływ na kształtowanie taryf. Nowelizacja ustawy przewiduje przeniesienie tej kompetencji na poziom gmin – zapewnił Koperski.

Cena pierwszego tysiąca litrów na osobę za miesiąc ma nie przekraczać złotówki, z kolei dalsze mechanizmy ustalania stawek cechować będzie elastyczność.

- Ta rodzinna – od 1000 do 3000 litrów na miesiąc będzie traktowana priorytetowo. Jeśli ktoś zużyje zdecydowanie więcej, to będzie musiał za kolejne metry sześcienne wody zapłacić więcej. Jedno łączy się z drugim – tłumaczył polityk.

Bezpieczeństwo wody kranowej

Pod koniec lipca, zabierając głos w Sejmie, wiceminister odniósł się do konieczności bezpieczeństwa wody kranowej. Wskazał, iż w tym celu samorządy i przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne powinny zapewnić niezbędne inwestycje, remonty, które zapewnią Polakom dostęp do bezpiecznej, czystej wody.

Obecnie, w Polsce kranówka spełnia normy Unii Europejskiej, WHO i Ministerstwa Zdrowia.

Założenia nowelizacji zostały wpisane w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • pedro 2024-08-12 08:24:06 5.172.*.*
    Uwaga uwaga, wiadomość dla narzekających na obecną sytuacje cymbałów: sytuacja w Naszym kraju to spuścizna poprzedniej władzy więc skoro tak wam źle to podziękowania ślijcie do swoich "PATriOtów POLITYKÓW"
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Dzienikarze. 2024-08-11 11:07:03 88.156.*.*
    My tylko chwalimy Ratusz I ludzi którzy pracują dla ratusza
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
  • Pan 2024-08-10 10:50:32 37.31.*.*
    Już chyba wolałem jak PiS rządził , doprowadzili by Polskę do bankructwa i człowiek by spokojnie bez wyrzutów sumienia wyjechał na zachód a teraz PO będą odrabiać moim kosztem to co PiSowcy nakradli i cofamy się o 20 lat wstecz
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 4
  • ... 2024-08-09 10:54:08 185.140.*.*
    Będziecie w jednej wannie się kąpać całymi rodzinami uśmiechnięci wyborcy Rudego Niemca
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 20 12

www.autoczescionline24.pl