Dziś jest: 19.04.2024
Imieniny: Adolfa, Leona, Tymona
Data dodania: 2020-08-07 08:00

Redakcja

10 najczęściej popełnianych błędów w CV

10 najczęściej popełnianych błędów w CV
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock

Dobre CV może być przepustką do zdobycia wymarzonej pracy. Niestety bywa i tak, że dla niektórych staje się ono przeszkodą. Dlaczego? Wszystko za sprawą błędów, które nagminnie popełniamy podczas pisania CV. Czego unikać, a na co zwrócić szczególną uwagę? Oto 10 najczęściej popełnianych błędów w CV.

reklama

Nieprecyzyjne informacje

Częstym błędem pojawiającym się w CV są nieprecyzyjnie podane informacje. Może to dotyczyć, np. okresu, w którym kandydat pracował na danym stanowisku. Podanie dokładnej daty rozpoczęcia oraz zakończenia pracy jest szczególnie istotne dla przyszłego pracodawcy. Oczekuje on bowiem konkretnych informacji na temat doświadczenia kandydata. Sprawa wygląda podobnie, gdy podajemy poziom znajomości języka obcego. Opisanie swoich umiejętności jako „dobre” dla każdego będzie oznaczało co innego. Warto zatem przytoczyć poziom znajomości języka, wykorzystując wszystkim znane określenia, jak np. C1.

Zbędne informacje

Rekruter danej firmy poświęci twojemu CV średnio... 30 sekund. Czy wówczas, gdy będzie zmuszony przebijać się przez informacje o tym, gdzie chodziłeś do podstawówki czy jaki dyplom dostałeś w liceum, twoje CV go zainteresuje? Z pewnością odrzuci je na stos innych zgłoszeń. Zadbaj zatem o to, by rekruter znalazł najważniejsze dla niego informacje. Są to twoje umiejętności, edukacja (jednak nie ta obowiązkowa, na poziomie podstawowym) oraz doświadczenie. Informacje umieszczone w CV muszą czemuś służyć. Zastanów się, czy to, że byłeś kelnerem w sezonie wakacyjnym pomoże ci dostać pracę w branży IT? Jeśli nie, usuń to ze swojej listy.

Niechlujny układ tekstu

Obecne standardy, według których pisane są CV, wskazują, aby informacje o kandydacie grupowane były w poszczególnych kategoriach. Są to np.: umiejętności, doświadczenie, edukacja czy zainteresowania. Należy zatem ten układ zachować. Dzięki niemu CV jest czytelne. Karygodnym błędem jest „mieszanie” informacji z poszczególnych kategorii oraz brak zachowania jakiejkolwiek chronologii, np. podczas wymieniania stanowisk pracy. Nieczytelne, niechlujne, a nawet nieestetyczne CV może narazić cię na natychmiastowe odrzucenie twojej kandydatury.

Brak klauzuli

Brak typowej dla CV formułki, umieszczonej na samym dole życiorysu, to stosunkowo częsty błąd kandydatów. Niestety, to przeoczenie może wiele kosztować. Bez zgody na przetwarzanie danych osobowych rekruter nie ma prawa skontaktować się z dana osobą, gdyż ta nie dała mu takiego prawa. Tym samym nawet najbardziej trafne CV może wylądować w koszu.

Nieodpowiednia fotografia

Wysyłając swoje CV do pracy na stanowisku biurowym, w branży IT czy w banku nie możesz uzupełniać go o fotografię z wakacji czy wypadu ze znajomymi. Zastanów się, co pomyśli o tobie rekruter? Czy weźmie cię za osobę kompetentną, a może za lekkomyślnego imprezowicza? Wystrzegaj się załączania śmiesznych „selfie”. Postaw na zwykłą fotografię portretową na białym tle. Ubierz koszulę lub jednolitą bluzkę i udaj się do fotografa. Tak zrobione zdjęcie wywrze lepsze wrażenie na specjalistach branży HR.

Błędy ortograficzne i interpunkcyjne

Literówki, błędy ortograficzne, interpunkcyjne czy stylistyczne to stałe elementy CV kandydatów. Bezwzględnie nie należy dopuszczać do takich sytuacji! Dlaczego? W oczach pracodawcy możesz bowiem wypaść jako niekompetentna lub co gorsza niewykształcona osoba. W tak ważnym dokumencie jak CV, które stanowi wizytówkę twojej osoby, błędy są czymś, co może całkowicie przekreślić twoją szansę na zaprezentowanie się podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Nieprofesjonalny adres e-mail

Nazwa adresu e-mail kandydata to kolejna ważna rzecz z punktu widzenia jego wizerunku. Mail musi bowiem wyglądać profesjonalnie. Na CV nie powinien znaleźć się mail, w którego nazwie pojawiają się pieszczotliwe zdrobnienia imienia czy pseudonimy. Profesjonalna i pożądana nazwa to, np. imię[email protected]. Wszelkie określenia typu „misiek87” czy „martynka98” nie wchodzą w grę.

To samo CV na kelnera, programistę i bankowca

Kolejnym błędem jest napisanie CV oraz rozsyłanie go na wszelkie, znacznie różniące się od siebie stanowiska. Być może cię to zaskoczy, ale życiorys należy dostosować do pracy, o którą się ubiegasz. W zależności od danego zawodu powinieneś zmodyfikować podawane w CV informacje, jak np. doświadczenie czy umiejętności. Na każdym ze stanowisk, szczególnie jeżeli znacznie różnią się obowiązkami, pracodawca będzie miał wobec kandydata inne wymagania. Wówczas „umiejętność pracy w grupie” może być wysoko punktowana, podczas gdy w innej pracy mniej. Należy zatem odpowiednio modyfikować własne CV.

Banały

Zainteresowania: książki, filmy, muzyka. Umiejętności: otwartość, komunikatywność. Ten z rekruterów, który choć w co trzecim CV nie widział podobnych formułek, niech pierwszy rzuci kamieniem. Przytaczanie podobnych frazesów w CV to śmierć dla oryginalności kandydata oraz jego wiarygodności. To często błąd podczas pisania życiorysu. Nie zatrzymuj się na banałach. Zastanów się, co wyróżnia cię z tłumu i umieść to w CV. Interesujesz się muzyką, bo... jej słuchasz? Taka odpowiedź może skutecznie pozbawić cię pracy.

Kłamstwa

Okazuje się, że umieszczanie nieprawdziwych informacji w CV to powszechna praktyka. Niestety, bardzo ryzykowna. Doświadczenie, wiedzę, jak i umiejętności można bowiem bardzo łatwo zweryfikować. Być może, dzięki kłamliwemu CV zostaniesz zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną, jednak czy tam zdołasz się obronić? Jak rzecze znane powiedzenie: kłamstwo ma krótkie nogi. Nie należy zatem łgać, bo gdy prawda wyjdzie na jaw, konsekwencje mogą być bardzo bolesne. W oczach pracodawcy wyjdziesz na osobę niegodną zaufania, przez co nie zostaniesz zatrudniony.

Więcej informacji znajdziesz na stronie: cvhero.com/pl/poradnik/cv/najczesciej-popelniane-bledy-cv

Materiał Partnera

Tagi: praca CV

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl