Dziś jest: 02.05.2024
Imieniny: Anatola, Atanazego
Data dodania: 2011-10-26 11:35

Iwona Starczewska

Sprawa ośrodka adopcyjnego wciąż nierozwiązana

Rodzice protestujący wobec likwidacji ośrodka adopcyjnego Arka zyskają dodatkowy miesiąc na dogadanie się z urzędem marszałkowskim. Sejmik wojewódzki zdjął bowiem z porządku obrad uchwałę o utworzeniu z dniem 31 grudnia nowego ośrodka adopcyjnego dla regionu.

reklama

Sprawa likwidacji Arki jest niemal oczywista dla Marszałka, gdyż zgodnie z nową ustawą od 1 stycznia przyszłego roku likwidacji ma ulec sześć z siedmiu funkcjonujących na Warmii i Mazurach ośrodków. Ośrodki - w tym Arka - mają zostać zlikwidowane gdyż nie spełniają wymogu nowej ustawy, czyli 20 adopcji przeprowadzonych w roku 2010.

Sprawy adopcyjne miałby prowadzić ośrodek w Olsztynie z filiami w Ełku i Elblągu, który podlegać będzie marszałkowi województwa. To właśnie uchwałę o jego utworzeniu mieli opiniować podczas wczorajszej sesji sejmiku wojewódzkiego radni. Tak się jednak nie stało. Radni z opozycji znaleźli kilka błędów formalnych w uchwale o powołaniu jednego ośrodka adopcyjnego, tym samym projekt został zdjęty z programu obrad. Protestujący wobec zamknięcia Arki mają dokładnie miesiąc na przekonanie marszałka o tym, że ośrodek jest potrzebny, a jego likwidacja i przeniesie spraw adopcyjnych, które już rozpoczęły się w Arce – do innego ośrodka znacznie utrudni życie starającym się o dziecko parom. Małżeństwa chcące adoptować dzieci obawiają się, że jedyny ośrodek, który pozostanie w Olsztynie nie poradzi sobie z liczbą chętnych do przystąpienia do procesu adopcji, a co za tym idzie stworzą się ogromne kolejki.

Marszałek jednak nie kryje, że Arka musi zostać zlikwidowana wedle zapisów ustway.

- W województwie warmińsko-mazurskim żaden z czterech niepublicznych ośrodków nie spełnia ustawowego kryterium przeprowadzenia 20 procesów adopcyjnych w 2010 roku, zatem nie ma możliwości prawnej zlecenia tym ośrodkom zadań – informuje marszałek Jacek Protas.

- Ustawodawca tym zapisem wprowadza obligatoryjność zlecenia przekazania realizacji zadania publicznego organizacji pozarządowej lub kościelnej. Jednocześnie w części zasadniczej tej ustawy w art. 190 dopuszcza się możliwość zlecenia zadania publicznego dla organizacji pozarządowej lub kościelnej, której działaniami statutowymi jest wspieranie rodziny. Ustawodawca mówiąc o tej możliwości nie wprowadza żadnych warunków granicznych. Dalszy tryb, formę zlecenia określają przepisy odrębne w postaci ustawy o organizacjach pożytku i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 roku. W związku z powyższym sztywne stanowisko Marszałka nie jest do końca zgodne przepisami ustawy, na które się powołuje. Dowodzą także tego dwie ekspertyzy prawne sporządzone dla OAO "Arka" - informują Rodzice, którzy protestują przeciwko zamknięciu Arki. To właśnie tymi argumentami rodzice zamierzają walczyć o utrzymanie Arki.

 

 

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl