Przypomnijmy, rząd nie ma pieniędzy na modernizację krajowej szesnastki na odcinku Borki Wielkie – Mrągowo na Warmii i Mazurach. W projekcie budowy dróg na najbliższe lata – nie ma wzmianki o tej, ważnej dla naszego regionu inwestycji drogowej, mimo że przed wyborami koalicja PO-PSL ogłaszała podpisanie Kontraktu Terytorialnego z wpisaną do realizacji po stronie rządowej „szesnastką”.
Teraz okazuje się, że droga nie została uwzględniona w tym ważnym dokumencie, który do końca stycznia pozostaje w fazie konsultacji społecznych.
Właśnie dlatego, przedsiębiorcy z Warmii i Mazur spotkali się z samorządowcami regionu i posłem PiS Jerzym Szmitem, by jeszcze w czasie konsultacji projektu – działać na rzecz włączenia inwestycji do programu.
Biznesmeni z Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu chcą w tej sprawie rozmawiać z przedstawicielami rządu, a sam poseł Jerzy Szmit – zapewniał dziś, że na tym jednak się nie skończy.
- Będziemy realizować również te bardziej restrykcyjne założenia walki o modernizację szesnastki. Zamierzamy blokować drogę, by pokazać nasze niezadowolenie. Oczywiście postaramy się to robić, tak by jak najmniej uprzykrzać życie użytkownikom drogi, by blokada miała charakter symboliczny. Wychodziliśmy już razem na drogi, kiedy walczyliśmy o obwodnicę Olsztyna i się udało – powiedział Szmit.
Zapewniał również, że posłowie PiS liczą na pomoc i wsparcie ze strony innych ugrupowań politycznych na Warmii i Mazurach. Szmit zapewnił, że nie ma tu miejsca na siłowanie się między partami, kiedy modernizacja drogi jest wspólnym interesem wszystkich mieszkańców regionu.
Szmit zapewnił, że zamierza wystosować prośbę o pomoc w tej sprawie do wszystkich partii działających w Olsztynie i na Warmii i Mazurach.
Co ciekawe, poseł PiS przyznał, że w programie rządowym budowy dróg krajowych jest sporo luzu finansowego.
- Ja wiem, że w tym programie znajduje się spora rezerwa finansowa i wpisanie do realizacji przebudowy krajowej szesnastki na Warmii i Mazurach jest możliwe z finansowego punktu widzenia. Pamiętajmy jednak, że o tym wiedzą też inne samorządy w kraju, a więc to będzie silna konkurencja o te środki – dodał Szmit.
Ważne jest, by w konsultacjach społecznych programu rządowego wzięła udział jak największa liczba mieszkańców regionu. Każdy ma prawo wypełnić formularz konsultacyjny i wyrazić swoje niezadowolenie z wykluczenia z programu naszej, inwestycji regionalnej.
Tu znajdziecie formularz konsultacyjny ->
Jak zapewnił Jerzy Szmit, z dniem 30 stycznia nie kończy się jednak praca w tej sprawie. Rząd bowiem zapowiada przedstawienie ostatecznego kształtu PBDK 2014 – 2023 do końca czerwca. Jest więc czas na aktywne działanie.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz