Dziś jest: 20.05.2025
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Data dodania: 2025-05-20 12:51

Aleksandra Sawczuk

„Zrobiliśmy przez te 5 lat naprawdę dużo”. Za nami prezentacja banknotu o nominale 0 euro, promującego Szlak Świętej Warmii [ZDJĘCIA]

„Zrobiliśmy przez te 5 lat naprawdę dużo”. Za nami prezentacja banknotu o nominale 0 euro, promującego Szlak Świętej Warmii [ZDJĘCIA]
W olsztyńskim zamku odbyła się prezentacja nowego banknotu z serii „0 euro”, poświęconego 5-leciu projektu Szlak Świętej Warmii
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W poniedziałek (19 maja) w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie odbyła się prezentacja nowego banknotu z serii „0 euro”, poświęconego 5-leciu projektu Szlak Świętej Warmii, w której uczestniczyli, m.in.: starosta olsztyński, Andrzej Abako czy prezes zarządu Banknotów Pamiątkowych, Szymon Bereska. Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję, m.in. wysłuchać prelekcji regionalisty, Wojciecha Szalkiewicza, pt. „Warmińskie pieniądze”.  

reklama

Wykorzystanie potencjału regionu

Szlak Świętej Warmii to inicjatywa łącząca turystykę z branżami pokrewnymi, skupiająca 34 lokalne samorządy. Jej cel stanowi jak największe wykorzystanie potencjału regionu. Z okazji pięciolecia projektu powstały pamiątkowe banknoty „0 Euro Souvenir”.

W miniony poniedziałek (19 maja), w Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, odbyła się ich prezentacja. Autorem projektu jest Krzysztof „Pixel” Matys, który oparł go na motywie mapy dominium warmińskiego, zawierającej motyw Baranka Bożego.

Krzysztof "Pixel" Matys

Przypomnijmy, że już w 2022 r. ukazał się pierwszy pamiątkowy banknot z tej kolekcji, poświęcony Elblągowi. Jego emitentem był lokalny oddział PTTK. Kolejny ukazał się rok później, w związku z obchodami 550-tych urodzin Mikołaja Kopernika (staraniem Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku). Przy okazji świętowania rocznicy, doszło do pierwszej współpracy pomiędzy Starostwem Powiatowym w Olsztynie, a spółką Banknoty Pamiątkowe (wyłączny przedstawiciel projektu „0 Euro Souvenir” w Polsce).

Jaką historię mają „Warmińskie pieniądze”?

W trakcie spotkania, poświęconemu prezentacji banknotu, poświęconego Szlakowi Świętej Warmii, odbyła się prelekcja regionalisty, Wojciecha Szalkiewicza, zatytułowana „Warmińskie pieniądze”.

- Nie mamy czegoś, co moglibyśmy nazwać warmińskimi pieniędzmi, chociaż takie próby były – powiedział w słowach wprowadzenia do wykładu ekspert.

Wojciech Szalkiewicz 

Szalkiewicz wspomniał, iż za zamierzchłych czasów, za panowania Jagiellonów, na naszym terenie funkcjonowało bowiem około 16 nominałów. Jako powrót do posiadania warmińsko-mazurskich pieniędzy, prelegent zaproponował wznowienie działalności mennicy w Elblągu (funkcjonowała do połowy XVIII w.). Podczas wykładu pojawiła się także kwestia dochodowości, jaką osiągały miasta z wybijania środków płatniczych. Szalkiewicz dodał również, iż wyznacznikiem jakości pieniądza od lat niezmiennie pozostają portrety władców. Tematyką wykładu były również straty, jakie wywołała w danej materii I wojna światowa oraz pieniądze zastępcze.

- Wojna rujnowała gospodarkę. Z czasem zrezygnowano nawet z pieniądza metalowego. Metal przeznaczony na monety, czy też żetony, był potrzebny do produkcji zbrojeniowej. Pojawił się więc pieniądz w postaci papierowej – opowiadał regionalista.

Kolejno na przestrzeni lat pojawiać się zaczęły banknoty kolekcjonerskie, związane z lokalnymi postaciami czy wydarzeniami.

Przekazanie banknotu staroście olsztyńskiemu

„0 Euro Souvenir” dołączył do ich grona. Powstał w 3 tys. egzemplarzy. Głos w sprawie projektu zabrał także prezes zarządu Banknotów Pamiątkowych, Szymon Bereska, podkreślając oryginalność i istotność produktu pod względem promocji.

- Pomysł banknotów kolekcjonerskich narodził się w 2015 r. we Francji. Kiedy okazało się, że pomysł wypalił, kolejnym krokiem były banknoty pamiątkowe. Jest to zarówno pamiątka turystyczna, kolekcjonerska, ale również bardzo ważny materiał marketingowy. Banknot promujący Szlak Świętej Warmii wędruje obecnie do Europy – tłumaczył Bereska.

Szymon Bereska 

Prezes Banknotów Pamiątkowych przekazał jeden z nich do rąk starosty powiatu olsztyńskiego, wyrażając zadowolenie ze współpracy.

Moment przekazania banknotu staroście olsztyńskiemu, Andrzejowi Abako (z lewej)

Żeby turystyka stała dobrze, potrzebne są dwie nogi”

Andrzej Abako wskazał, iż ma nadzieję, że przedsiębiorcy będą w stanie zarobić na tego rodzaju promocji, jak wyemitowane banknoty o nominale 0 euro oraz wspomniał o tym, jak istotną rolę dla turystki odgrywa ziemia warmińska.

- Wiem, że nasza działalność jest ukierunkowana na to, żeby wydobyć z czeluści Mazur ziemię warmińską. Żeby turystyka stała dobrze, potrzebne są dwie nogi: i Mazury i Warmia. Wytyczamy już Szlak Świętej Warmii. Składamy dokumenty do ministra sportu i turystyki, aby szlak został oficjalnie wytyczony na mapach Polski i Europy. Zrobiliśmy przez te 5 lat naprawdę dużo – podsumował starosta, Andrzej Abako.

Czytaj również:

0 euro na 5-lecie Szlaku Świętej Warmii

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Anonymus1976 2025-05-20 14:57:17 164.127.*.*
    Uśmiechnięci zdrajcy Polski tylko marzą o wejściu Polski szybkim korytarzem w Euro ,zobaczymy czy komunistycznym elitom Europy uda się to w Bługarii i Rumunii (pierwsza próba już w lipcu ,2025 w Bułgarii ,Boże chroń Polskę od rządów tuska kłamczuszka i trzaskowskiego donosiciela na Polskę
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 3

www.autoczescionline24.pl