Dziś jest: 30.04.2024
Imieniny: Donaty, Mariana, Tamary
Data dodania: 2020-05-28 17:22

Monika Smolik

Zmiany we wnioskach Tarczy Antykryzysowej 3.0. Kolejni przedsiębiorcy mogą skorzystać

Zmiany we wnioskach Tarczy Antykryzysowej 3.0. Kolejni przedsiębiorcy mogą skorzystać
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Shutterstock Inc.

W Tarczy Antykryzysowej 3.0 wprowadzono kolejne zmiany we wnioskach. Z pomocy mogą skorzystać teraz przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność pozarolniczą od 1 kwietnia bieżącego roku, a nie jak to było poprzednio – od 1 lutego.

reklama

Zmiany dotyczą wniosków osób ubiegających się o świadczenie postojowe (wniosek RSP-D) oraz zwolnienia z opłacania składek (wniosek RDZ). W pierwszym dokumencie (RSP-D) zmieniono treść oświadczenia dotyczącego daty rozpoczęcia prowadzenia pozarolniczej działalności – data została zmieniona z 1 lutego 2020 r. na 1 kwietnia 2020 r. W przypadku wniosku RDZ uwzględniono nowe grupy osób, które mogą ubiegać się o zwolnienie z obowiązku opłacania składek za określone okresy oraz dodano niezbędne oświadczenia.

Z kolei na platformie ZUS dostępny jest szczegółowy podgląd wniosku o świadczenie postojowe.

Jakie zmiany wprowadzono w Tarczy 3.0? Samozatrudnieni, którzy prowadzili działalność gospodarczą przed 1 kwietnia mogą skorzystać ze zwolnienia ze składek. Ich przychód uzyskany w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek, może przekroczać 15 681 zł (czyli 300 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto na 2020 r.), ale za to ich dochód nie może być wyższy niż 7 tys. zł.

Ze zwolnienia mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy korzystają z tzw. ulgi na start. Zwolnieniu dla tych grup podlegają składki za kwiecień i maj – nawet, jeśli zostały opłacone. Nowa odsłona tarczy uprawnia do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia br. Aby starać się o świadczenie postojowe należy wykazać 15-proc. spadek przychodu i tak przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.

Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca. W oświadczeniu nie trzeba wykazywać kolejnego spadku przychodów, ale sytuacja materialna przedsiębiorcy lub osoby wykonującej umowę cywilnoprawną powinna być na podobnym poziomie lub niewiele się zmienić.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Ogorek Konserwowy z Cukinia 2020-05-30 10:30:43 5.173.*.*
    Nie ma chyba nic w tym dziwnego. Nie bylo biezacych dochodow, wiec ZUS owi nic sie nie nalezy. Niech ZUS sie zasteka, a pieniadze dla ludzi w starszym wieku maja sie znalezc. Ile pieniazkow sobie nazbierali na dezaktualizacji swiadectw pracy sprzed 2000 roku. I pewnie dlatego Prawo do Policji ma nic nie miec.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0

www.autoczescionline24.pl