Z Bloga: Urząd Pracy jest cacy..??

Odbyłam niedawno obowiązkowe, dwudniowe szkolenie zorganizowane przez Miejski Urząd Pracy. Przez dwa dni, dwie panie (które są doradczyniami zawodowymi) wmawiały Nam, że Urząd Pracy jest naprawdę cacy. Otóż nie jest.

Od listopada czekam na jakąkolwiek propozycję pracy od pośrednika – będę tak czekać latami o ile sama nie znajdę posady.. Na dodatek muszę obowiązkowo odbywać zajęcia aktywizacyjne w Klubie Pracy. Wyglądają one mniej więcej tak: grupka bezrobotnych (w przedziale wiekowym 20-50 lat) zostaje nakarmiona propagandową paplaniną, która ma na celu udowodnienie, że to Ty jesteś problemem a nie UP, ponieważ za słabo się starasz.. Tak naprawdę takie szkolenie to strata czasu, niczego nie zmienia, ponieważ rynek pracy jest jaki jest.. To, że pan Stefan (który od 15-stu lat pracuje na czarno) obejrzy film o rozmowie kwalifikacyjnej i nauczy się pisać CV, nie sprawi, iż nagle, magicznym sposobem, pan Stefan dostanie posadę, która pozwoli mu utrzymać dużą rodzinę.

Taka dwudziestokilkuletnia doradczyni zawodowa pastwi się nad ludźmi i wmawia im, że za mało wysiłku wkładają w szukanie. Nie słucha opowieści uczestników o tym, jak im ciężko, jak przez wiele lat pracują na czarno, jak mimo doświadczenia zawsze jest jakieś „ale” ze strony pracodawcy, który ich skreśla z byle powodu.

Tydzień temu pani doradczyni zaprosiła mnie na indywidualne (obowiązkowe) spotkanie w sprawie ustalenia planu działania dla mojego przypadku. Myślałam, że naprawdę mi pomoże, otóż nie wniosła do mojego życia nic nowego, czego bym nie widziała. Swoje błyskotliwe ustalenia podzieliła na dwie grupy, wydrukowała, przypieczętowała i podpisała, a następnie z wielkim zadowoleniem z siebie wręczyła mi ten wyjątkowy dokument. Jego treść brzmi następująco:


DZIAŁANIA DO ZASTOSOWANIA PRZEZ UP:

- udzielono informacji w postaci indywidualnego planu działania (czyli świstka, który otrzymałam),

- szkolenie zawodowe komputerowe (w lipcu 2011).

Na tym koniec, jeśli chodzi o rolę UP aż do 31.12.2011.
 

Natomiast DZIAŁANIA DO SAMODZIELNEJ REALIZACJI to:

- sprawdzanie ofert pracy w Internecie, gazecie, bezpośredni kontakt z pracodawcami,

- sprawdzanie ofert UP dwa razy z miesiącu,

- prowadzenie dziennika działań (oł jess)..

Naprawdę chciałabym podjąć staż, nawet już odbyłam w tym celu rozmowę kwalifikacyjną. Jednak państwo obcięło dotację na staże o 70%!! Urząd Pracy musi mydlić oczy bezrobotnym swoją słodką teorią i wmawiać im, że za słabo się starają, bo praca jest, ale trzeba jej poszukać. Jednocześnie przyznaje się do takich cięć budżetowych. Na moje stanowisko zgłosiło się 80 osób, przyznano środki na zatrudnienie jednego stażysty. Od dwóch tygodni pracodawca nie dzwoni – wniosek jest jasny, nie okazałam się lepsza od pozostałych 79 osób.

To wszystko jest błędnym kołem. Urzędnicy piorą mózgi i wmawiają ludziom, że za słabo się starają. Ci sami ludzie nie mogą znaleźć pracy, ponieważ wymagania pracodawców są wręcz abstrakcyjne i dyskryminujące. Zapotrzebowanie na stażystów nie zostaje pokryte z powodu niedoboru środków. Zatem czyja to wina? Wiem jedno – na pewno nie moja!

Tekst pochodzi z Bloga Szklanka Do Połowy Pełna

Źródło: takjuzmam.blox.pl

Komentarze (43)

Dodaj swój komentarz

 • jostis 2018-10-16 11:08:52 83.14.*.*
  Urząd pracy , urząd najbardziej niekompetentnych ludzi.Pracownicy całkowicie oderwani od rzeczywistości nie rozróżniają zawodów. Całkowicie oddani wykresom i tabelkom, mimo że bezrobotny ma doświadczenie i wykształcenie kierują złośliwie (zwłaszcza jedna z kompleksami ) na stanowiska poniżej umiejętności osoby bezrobotnej.Ta instytucja jest ciężarem dla nas wszystkich obywateli.Jest przestarzała i skostniała, zatrudnieni tam pracownicy nie nadają się do tej pracy.Nic zresztą ich nie motywuje dostają pieniądze od nas wszystkich za robienie pieczątek na formularzach.Żyją z naszych pieniędzy!
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • majka258 2017-11-27 10:28:54 83.0.*.*
  Mi się udało bo zrobiłam za pieniądze z urzędu kurs w Nova w Centrum Olsztyna na grafika komputerowego i udało mi się znaleźć pracę po tym kursie. Ogólnie panie były miłe i nie miałam problemu, jedynie musiałam chwilę poczekać na nowe środki na szkolenia.
  Odpowiedz Oceń: 0 0 Zgłoś treść
 • OIZFV 2017-10-13 01:18:07 81.190.*.*
  Stanowisko nr. 18!Olsztyn TO MASAKRA! Maskra to ta pani( o imieniu na literke K!nzwiko P.) tam na foteliku luksusowo i zestresowo siedząca (a tak naprawdę b---czelna małolata ale już na tzw.stabilnym jednak stanwisku BO W (wow!) az w URZEDZIE PRACY OLSZTYN!i PO znajomosci jak niosą WIESCI ale zawsze...stołeczek to stołeczek i rgancja wlazł w ta panienke! Co się dziwic ma ten stabilny tzw. "wazny" stołek państwowej roboty i bezczelnsc wsiąka rutyniwo! Ta "miał" pnieneczka jest POTOCZNE MÓWAC MAKBRYCZNA !!!!!!- traktuje ludzi bez pracy (tj.beztobotnych) jak smierdzaca KUPE! WYŁACZNIE Satystyke ta pani sobie che chyba poprawić wciskajac ZAWSZE i ciagle beznadziejne staze ( bo normalnych uczciwych ofert pracy na umowe o prace TO NIE MA nigdy (wiec wysyla z musu STRASZAC ZE ICH SKRESLI Z EWIDENCJI )na peryferia Olsztyna do beznadziejnych mijsc na tzw. STAZE za smieszne grosze plus dojazdy masakra ......poza tym w nosie ma SZACUNEK DO LUDZ PRZYCHODZACYCH DO " JEJ 18 "STANOWISKA (OPINIA znana licznym) hmm...... to lustro obrazu-co ROIB DOBRY I STAŁY STOŁEK w pracy Z LUDZI! (?) Ta PNIwyłcznie raczej Swoja statystykę chce poprawić bo nie szuka NAPRAWDE DLA LUDZI PRACY ale chce wyłącznie WYKERESILC Z EWIDENCJI swoich literkowców z ewid.BEZRBOTNYCH - ? dla premii pewnie! lub statystyk? BO TO BEZNADZIJNA NIESTETY OSOBA niepomocna i niemila ZWSZE W KONTAKTACH IDYWIDUALNYCH ...czasem nawet bezczelna!!!! bo pod nosem pozwala sobie komntowac wypowiedzi INTERESANTÓW zgłaszających się do niej na tzw.GOTOWSC! BRAWO PANI Kar--ino Pi--nka wygodna praca w UP. to pani jak widać szczęście szkoda ze pani nie ma za grsz szacunku do INTERESNTÓW ....i...... dalej.......bez komentarza! SKNDAL jednak ogolnie mowiac ZE TAKE OSOBY MAJA POMGAC INNYM I PRACUJA W URZEDACH PANSTWOWYCH!!!!!
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • Oburzona 2017-02-14 10:48:40 83.9.*.*
  Urząd pracy w Olsztynie , powołany w celu pomocy w znalezieniu pracy,niestety robi coś zupełnie innego.Przeszkadza w znalezieniu pracy, zwleka celowo z dokumentami, żeby aktywny bezrobotny nie mógł być zatrudniony przez pracodawcę, który chce go zatrudnić!!!! Aktywny bezrobotny , który sam znajduje sobie pracę, jest karany przez urzędników w Olsztynie swoją powolnością, absurdalnymi przepisami.Urzędnikom z Olsztyna nie zależy na tym aby szybko pomóc bezrobotnemu,chociaż sam bezrobotny znajduje sobie pracę! To skandal i nadaje się do nagłośnienia tak bulwersujących praktyk stosowanych w tym urzędzie!!!!!
  Odpowiedz Oceń: 5 0 Zgłoś treść
 • lechu 2011-08-03 13:55:58 83.18.*.*
  Widzę, że tutaj nadal tłoczno i ciekawie. W sumie w Olsztynie mamy ponad 90000 bezrobotnych, więc jest o czym pisać i mówić......
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • POIRA 2011-08-03 13:35:09 88.156.*.*
  praca jest,...........ALE DLA URZĘDNIKÓW.
  Odpowiedz Oceń: 4 0 Zgłoś treść
 • czub cd 2011-07-20 11:53:50 89.228.*.*
  "ssssssssssss,psssss,trztrz,słuchajcie! Ale cisza do ch....gdząk, grzdąk, brrrr,spokój królowa gada! śśśśśśśśśćć, Kochani! Spotkaliśmy się , nie teraz Madziu, aby coś ustalić, czy chcecie utrzymać swoje stanowiska? taaaaak,taaak,niee,taaak,brrrścćdzdzą,to pamietajcie, tak jak wszędzie, w kazdych firmach tak i u nas są zasady marketingu utrzymującego Was na fali, ja nie muszę bo jeszcze trochę poprezesuje, ale od was zależy wynik i to że będę tu z wami, chcecie żeby służbista z nadgorliwym poczuciem społecznym wlazł na moje miejsce? nieeee, nieee,taak,nieeeee, tak więc słuchajcie – zasada pięciu kroków –1 unieszkodliwiać wszelkie poczynania bezrobotnego w podjęciu pracy jednocześnie musztrować go i zapewniać o jego beznadziejności w sposób sugestywny bez komunikacji bezpośredniej. 2 Uniemożliwiać wszelkie dotacje i kursy, my się postaramy o beznadziejne kursy, lub takie, które są potrzebne tylko naszym znajomym i rodzinie, już my to załatwimy z unijnymi, jak któryś dostanie kurs czy dotacje, grupa zajmująca się nim dostanie po premii, Już pani Asia miała kurs „jak potrącać premię i odliczać od dochodu pracownika”, za kurs 50 zł, za dotacje 10 procent dotacji, jaką dostanie, druga grupa dostanie premie uznaniową za każde wykrycie u robotnego z własną działalnością niekonsekwencji i zabranie mu dotacji poprzez zerwanie umowy, punkty za powrót robotnego na drogę bezrobotnego, potem na tajnym zebraniu szampan za każde nazwisko. 3.Umiejętnie wprowadzać w błąd, ale tak by to wyglądało na zwykłą pomyłkę urzędniczki, ofiarę w razie afery medialnej losujemy na zebraniu.4 Obserwować poczynania innych urzędników i urzędniczek, notować, sabotować, gdyby którejś wpadło do głowy pracować w sposób społeczny, nie stac nas na pracę społeczników, to my jesteśmy najważniejsze i to my kosztem ofiar, mamy co miesiąc wypłatę, albo my, albo oni zdecydujcie! Pssssfgfgfg taaaaaaaaaaaak! Niech żyje! Królowa! Piąty krok w tajnym liście do najbardziej zaufanych ze względu że mogą to nagrywać. S T O P „
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • czub 2011-07-20 11:53:29 89.228.*.*
  Ale najedzonemu (bogatemu) brakuje apetytu i nie smakuje tak jak głodnemu(biednemu)...pewnie że bez układów albo budzenia strachu nic tu nie wskórasz, prawo buszu jest tu aktywne, jest to czerwone i krzyżackie miasto pełne sępów,egocentryków,nawiedzonych katoli i pseudo biznesmenów z wybujałym ego, którzy się ślizgają po grzbietach fizoli. A rup to magazyn tak na prawdę bezrobotnych. Ci co tam "pracują" to też bezrobotni, którzy walczą o to by, inny bezrobotny był dalej bezrobotny bo inaczej stracą posadę, bo jakiś bezrobotny wejdzie na ich miejsce, albo gdy zmniejszy się bezrobocie zrobią redukcje etatów. Zacytuje tajne nagranie FBI które chciało wypróbować sprzęt, ale trafiło na posiedzenie pewnych babek na tak zwanym szkoleniu dla urzędników
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść
 • blondcat 2011-07-19 14:16:45 213.73.*.*
  jak sie chodzilo do UP to tylko sie wiedzialo co raz wiecej stolkow i pracownic przy kubku plotkujacych,ktore ledwie chodzą i zadnej oferty od nich... zachowanie z ich strony okropne, uwazaja sie za wielkich dam. Olsztyn najgorsze miasto w ktorym mieszkam i na razie musze mieszkac. Nic tu sie nie robi dla normalnego zycia ludzi. Tak to jest tu jak sie ma 2 wyzszych wyksztalcenia, licza sie znajomosci w ty miescie!!!Najedzony glodnego nie zrozumie...
  Odpowiedz Oceń: 3 0 Zgłoś treść
 • merka 2011-07-18 11:07:58 83.18.*.*
  @ aktywny Starałam się o dotację, niestety nie doszło nawet do złożenia wniosku. Tyle formalności i związanych z nimi kosztów. Bezrobotny bez grosza przy duszy nie zdobędzie dotacji, bo musi zapłacić za przetrzymanie lokalu, a wkład własny zwiększa szansę na otrzymanie dotacji. Z tym samochodem też bzdura, poza tym na towar możesz przeznaczyć tylko 10% dotacji a więc maksymalnie lekko ponad 1600 złotych na ten moment. Mnie wprowadzono w bład, zapewniano, że są środki. Ogarnełam temat w 2 tygodnie, przychodzę po poradę a tam pani mi mówi, że już za późno.....
  Odpowiedz Oceń: 1 0 Zgłoś treść