Dziś jest: 25.04.2024
Imieniny: Jarosława, Marka
Data dodania: 2020-08-31 16:20

Monika Smolik

Warmińska Łynostrada oficjalnie otwarta. Jednak to nie koniec prac nad trasą [ZDJĘCIA]

Warmińska Łynostrada oficjalnie otwarta. Jednak to nie koniec prac nad trasą [ZDJĘCIA]
W weekend oficjalnie otwarto Warmińską Łynostradę
Fot. Wizja Lokalna

W miniony weekend Warmińska Łynostrada została oficjalnie otwarta. Około 60-kilometrowy odcinek poprowadzony wzdłuż Łyny łączy Olsztyn, Dywity i Dobre Miasto z Lidzbarkiem Warmińskim.

reklama

W weekend odbyło się oficjalne otwarcie Warmińskiej Łynostrady. Trekkingowa około 60-kilometrowa trasa jest rozwinięciem Łynostrady, której inicjatorem były stowarzyszenia „Wizja Lokalna” i Forum Rozwoju Olsztyna. Dofinansowanie projektu pochodziło z Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego oraz z unijnych środków. Łynostrada została otwarta w ubiegłym roku.

Powstanie Warmińskiej Łynostrady jest wynikiem prac, które w 2016 r. zainicjowane zostały przez Pawła Klonowskiego ze Stowarzyszenia „Wizja Lokalna”, Mirosława Arczaka ze Stowarzyszenia „Młyn” oraz Mariana Juraka z Warmińsko-Mazurskiego Oddziału PTTK. W 2018 r. podpisano deklarację współpracy pod patronatem wicemarszałka Marcina Kuchcińskiego z Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego, na mocy której do inicjatywy przystąpiły samorządy Olsztyna, Dywit, Dobrego Miasta oraz gminy i miasta Lidzbark Warmiński, powiaty olsztyński i lidzbarski, nadleśnictwa Kudypy i Wichrowo, a także Polska Krajowa Sieć Miast Cittaslow.

Główną ideą projektu jest połączenie miejscowości położonych nad Łyną z trasą rowerową Green Velo oraz promowanie atrakcji regionu, takich jak:

- nawiązanie do przebiegu rzeki Łyny,
- połączenie miejsc i obszarów cennych przyrodniczo i historycznie oraz atrakcyjnych punktów widokowych,
- akcentowanie atrakcyjności Warmii,
- nawiązanie do przebiegu Szlaku Kopernikowskiego (rowerowa wersja tego szlaku);
- wykorzystanie fragmentów istniejącej sieci szlaków rowerowych,
- integracja z turystyką kajakową na Łynie (wspólne miejsca obsługi kajakarzy i rowerzystów),
- wykorzystanie atrakcyjności miast należących do sieci Cittaslow (Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński,
- bliskość czynnej linii kolejowej (np. możliwość etapowania podróży po trasie).

Otwarcie trasy polegało na wytyczeniu i oznakowaniu przebiegu, uzupełnieniu brakującej infrastruktury, naprawach nawierzchni dróg, udostępnieniu użytkownikom mapy, przeprowadzeniu akcji promocyjnej oraz zaplanowaniu wydarzeń.

Jednak inicjatorzy planują dalsze prace nad traktem. W planach jest pozyskanie unijnego dofinansowania, aby poprawić komfort przejazdu poprzez wykonanie większych inwestycji infrastrukturalnych oraz przedłużenie przebiegu przez gminy Stawiguda, Olsztynek i Nidzica do źródeł rzeki Łyny.

Przypomnijmy, że 25 sierpnia 2019 r. oficjalnie otwarto Łynostradę. Jednak pojawiły się kontrowersje. Trasa była nieprawidłowo oznakowana, o czym informowali mieszkańcy miasta. Ostatecznie miasto wygospodarowało kilkanaście tysięcy złotych na oznakowanie.

– Z projektowych oszczędności, można będzie sfinansować tablice kierunkowe na całym odcinku trasy. Jest to bardzo istotne przedsięwzięcie, ponieważ w kilku miejscach m.in. przy ul. Tuwima, gdzie trzeba pojechać pętlą czy też w parku Centralnym, po prostu takich oznaczeń brakuje – wyjaśnił wówczas w rozmowie z nami radny Paweł Klonowski.

Pod koniec października 2019 r. odbyły się konsultacje z mieszkańcami, którzy wskazali, co w przyszłości ma być poprawione. Olsztynianie zwrócili uwagę, że trakt mógłby prowadzić bezpośrednio do Szpitala Miejskiego, ale na drodze stoi ogrodzenie. Więcej w tym temacie pisaliśmy w artykule: Czy olsztynianie doczekają się przejścia z Łynostrady do Szpitala Miejskiego?.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

  • Jan 2021-04-23 08:56:30 5.173.*.*
    Ludzie piszecie i piszecie a może pozmieniacie daty bo2019 2020 już minely, to kiedy było otwarcie ?
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Uio 2020-09-01 19:55:24 81.190.*.*
    Brawo! Kolejna świetna inicjatywa! I znowu ci sami ludzie co zawsze!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1
  • Magda 2020-09-01 12:45:09 89.64.*.*
    A czy jest gdzieś dostępna wirtualna mapa trasy? Google maps tej trasy rowerowej „nie widzi”:(
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 9 0
  • Brawo 2020-08-31 20:44:42 88.156.*.*
    Brawo dla inicjatorów. Pan Klonowski i Arczak to czołowe postacie młodego pokolenia aktywnych ludzi które naprawdę robią cos dla innych. Brawo. Kibicuje rozwojowi trasy i zdobyciu pieniędzy unijnych na jej ulepszenie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 0
  • Ja 2020-08-31 16:52:10 81.190.*.*
    Tarasa nadal nie jest oznakowana prawidłowo pojechalem pierwszy raz i zabłądziłem w lesie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 6

www.autoczescionline24.pl