Dziś jest: 01.07.2025
Imieniny: Haliny, Marcina, Mariana
Data dodania: 2025-07-01 09:48

Oliwia Jaroń

Warmia i Mazury inwestują w tężnie: Gołdap, Lidzbark Warmiński, a teraz... Orzysz dołącza do trendu!

Warmia i Mazury inwestują w tężnie: Gołdap, Lidzbark Warmiński, a teraz... Orzysz dołącza do trendu!
Uroczyste otwarcie tężni w Orzyszu odbyło się 8 czerwca
Fot. Urząd Miejski w Orzyszu

W czerwcu oficjalnie otwarta została nowa tężnia solankowa na Mazurach! Mowa o Orzyszu (pow. piski). Mieszkańcy regionu będą mogli pozwolić sobie na odrobinę luksusu i skorzystać z leczniczych zabiegów. Region warmińsko-mazurski chętnie inwestuje w tego typu atrakcje – to kolejna tężnia na Warmii i Mazurach.

reklama

Orzysz inwestuje w lecznictwo, turystykę i rekreację

Tężnia znajduje się przy ul. Leśnej (obok stadionu miejskiego) nad jeziorem Orzysz. 

- Trawa i drzewa również jeszcze nieco czasu, by nadać całości zieleni i uzdrowiskowego, wyjątkowego charakteru. Wierzymy, że w niedalekiej przyszłości właśnie tu, nad jeziorem Orzysz, znajdziecie miejsce, w którym będziecie mogli się zrelaksować, wypocząć i (dosłownie!) odetchnąć pełną piersią - poinformował Urząd Miasta w Orzyszu.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2024 roku. Inwestycja ma na celu wzmocnienie lokalnego sektora turystycznego, a także sportu i rekreacji, przy wykorzystaniu warunków naturalnych Orzysza. Prócz tężni solankowej, zaplanowano również budynek sanitarny, wymagane przyłącza, grotę solną, obiekty małej architektury, utwardzenie terenu, ogrodzenie, oświetlenie, urządzenie zieleni oraz urządzenia niezbędne do korzystania z obiektu.

Elementy małej architektury (będące częścią tężni) obejmują m.in. ściankę wspinaczkowa, schody terenowe ze sceną, pergole, hamaki zewnętrzne, elementy placu zabaw np. tor przeszkód, tablicę szpilkowa, głuchy telefon, a także trampoliny.  Dzięki temu - prócz celów leczniczych - inwestycja zyska charakter sportowo-rekreacyjny, przy okazji wspierając turystykę gminy Orzysz.

Koszt inwestycji wyniósł 4 617 060 zł. Większość dofinansowana pochodzi z Programu Rządowego Funduszu Polskiego Ładu: Programu Inwestycji Strategicznych, a wykonawcą budowy  jest firma Sorted Sp. z o.o.

Tężnie solankowe – nowy hit Warmii i Mazur

Tężnie solankowe robią furorę w województwie warmińsko-mazurskim, a lokalni samorządowcy widzą w turystyce ekologicznej oraz leczniczej potencjał. Można powiedzieć o trendzie ogólnokrajowym i lokalnym. Do tej pory tężniami mogą się pochwalić m.in. Lidzbark Warmiński, Gołdap oraz Miłomłyn.

Lidzbark Warmiński

Lidzbarską tężnię solankową otwarto w 2021 roku. Dwa lata później rozbudowano ją o pawilon zdrowia – z grotą solną oraz krytą tężnią solankową. Kompleks znajduje się nad zrewitalizowanym stawem.

Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Zabiegi dostępne w ramach tężni w Lidzbarku Warmińskim to: aeroterapia (terapie powietrzne), helioterapia (wykorzystująca promienie słoneczne), kinezyterapia (terapia ruchowa), krioterapia (terapia niskimi temperaturami powietrza), fizykoterapia (ze sprzętami do ćwiczeń) oraz baleoterapia (za pomocą tężni).

Budowa tego rodzaju inwestycji to ważny etap w celu uzyskania statusu uzdrowiska. Posiada go np. Gołdap (od 2000 roku), a wkrótce – Lidzbark Warmiński [WIĘCEJ: Burmistrz Lidzbarka Warmińskiego, Jacek Wiśniowski o inwestycjach oraz rozwoju miasta i regionu [WIDEO]].  

Tężnia w Lidzbarku Warmińskim

Więcej zdjęć znajduje się w galerii artykułu

W tym właśnie kierunku podążają również Ełk, Miłomłyn, a także Frombork.

Gołdap

Otwarta w 2013 roku tężnia solankowa w Gołdapi to 4. w kraju tego rodzaju inwestycja pod względem wielkości, która stała się jednym z symboli miasta. Mierzy 220 m długości i 8 m wysokości. Woda solankowa pochodzi z głębokości 646 m.

Gołdap od 2000 roku posiada status uzdrowiska o profilu borowinowo-klimatycznym. Prócz tężni, znajduje się tam także sanatorium, pijalnia wód mineralnych i leczniczych oraz grota solna, która pomaga przy: stanach zapalnych górnych dróg oddechowych, zatok, płuc i oskrzeli, schorzeniach dermatologicznych (zapalenie skóry i łuszczyca), niedoczynności tarczycy, chorobach układu krwionośnego, stanach pozawałowych, schorzeniach przewodu pokarmowego, otyłości, a także zmniejsza chrapanie i poprawia sen.

Miłomłyn (pow. ostródzki)

Tężnia solankowa w Miłomłynie została wybudowana w 2021 roku i znajduje się nad Jeziorem Ilińskim. Obok powstała trasa leczenia spacerowego, która prowadzi od drogi publicznej do wiaty inhalacyjnej w pobliżu jeziora.

To jedna z inwestycji, które mają przyczynić się do uzyskania przez Miłomłyn statusu uzdrowiska.

Inne punkty lecznicze na mapie Warmii i Mazur

Mała tężnia solankowa pojawiła się również na mapie Szczytna w ramach tamtejszego budżetu obywatelskiego.

W Ełku jest planowana budowa 2 tężni – jedna z nich powstanie w ramach Ełckiego Budżetu Obywatelskiego, a druga z miejskich środków. Tego rodzaju inwestycje mają także powstać w Braniewie oraz Fromborku.

Plany wybudowania tężni solankowej dotyczyły także Olsztyna. Jeden z projektów OBO 2019  zakładał powstanie takiej inwestycji między Nagórkami a Jarotami, ale finalnie to nie doszło do skutku.

Jak tężnie solankowe wpływają na nasze zdrowie?

Tężnie solankowe są zalecane przy: problemach z układem oddechowym (np. przewlekły nieżyt nosa, stany zapalne zatok, astma), a także przy alergii. Mogą pomóc w leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, nerwicy. chorób tarczycy, schorzeń alergicznych skóry i nadciśnienia tętniczego, a także przy ogólnym zmęczeniu.

Są zbudowane z drewna tarniny (drzewo z gatunku różowatych). Mają służyć do zwiększenia stężenia soli w solance poprzez jej częściowe odparowywanie. Dawniej tężnie stosowano do wydobycia soli kuchennej. Dziś wykorzystuje się je w celach leczniczych.

Komentarze (1)

Dodaj swój komentarz

  • Barbapapa 2025-07-01 10:46:00 82.177.*.*
    Orzysz...przerost formy nad treścią ...ZADUPIE na końcu świata, któremu wydaje się, że jest pępkiem świata..szkoda nawet pisać .. były orzyszanin..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2

www.autoczescionline24.pl