Dziś jest: 13.07.2025
Imieniny: Andrzeja, Henryka, Kingi
Data dodania: 2025-07-13 09:03

Redakcja

W Iławie zbudują jedną z najnowocześniejszych fabryk bibuły w Europie

W Iławie zbudują jedną z najnowocześniejszych fabryk bibuły w Europie
W Iławie powstanie nowoczesna fabryka bibuły
Fot. materiał prasowy

W lipcu w Iławie rozpocznie się budowa jednego z najnowocześniejszych europejskich zakładów produkcyjnych. Chodzi o fabrykę bibuły, która będzie składała się m.in. z hal magazynowych i produkcyjnej, laboratorium oraz części socjalnej dla pracowników.

reklama

Powierzchnia zakładu będzie wynosiła 6,5 tys. m kw. Nowa fabryka bibuły stanie się w jednym z najnowocześniejszych obiektów produkcyjnych w Europie. W ramach inwestycji spółki POL-MAK powstaną: hale magazynowe celulozy i gotowych produktów, produkcyjna i przygotowania masy, laboratorium oraz część socjalna dla pracowników.

– Obiekt zostanie wykonany w konstrukcji żelbetowej prefabrykowanej. Będzie wyposażony w piwnice technologiczne o głębokości 5 i 2 m, oraz suwnice o nośności: 16, 8 oraz 6 ton – informuje Karina Ciania, dyrektor zarządzający firmy SIGNET, która jest generalnym wykonawcą inwestycji, odpowiedzialnym również za stworzenie infrastruktury technicznej oraz towarzyszącej.

Inwestycja obejmuje wdrożenie rozwiązań przyjaznych dla środowiska, takich jak systemy odzysku surowców wtórnych, energooszczędne technologie produkcji, inteligentne zarządzanie gospodarką wodną oraz nowoczesne systemy zarządzania energią i odpadami. Fabryka zostanie również wyposażona w rozwiązania umożliwiające monitoring i transparentne raportowanie kluczowych wskaźników ESG (środowiskowych, społecznych i zarządczych).

– W POL-MAK wierzymy, że innowacyjność powinna iść w parze z odpowiedzialnością środowiskową i społeczną. Nowa inwestycja jest odpowiedzią na rosnące wymagania rynku i Unii Europejskiej w zakresie zrównoważonego rozwoju – podkreśla Dariusz Makowiak, członek zarządu POL-MAK Iława, jednego z największych europejskich producentów ozdobnych artykułów papierniczych.

Realizacja inwestycji potrwa 15 miesięcy, przekazanie kompleksu do użytkowania planowane jest na październik 2026 r. 

Źródło: informacja prasowa, własne

Galeria

Komentarze (2)

Dodaj swój komentarz

  • Nie DLa Bonżura 2025-07-13 10:20:02 164.127.*.*
    Realizacja inwestycji potrwa 15 miesięcy. Zasypywanie dziury pod Wysoką Bramą trwa od 2012 roku. Tam gdzie jest prywatny inwestor tam prace nie mogą trwać w niwskończoność. Tam gdzie jest samorząd, szczególnie zarządzany przez Platformę, tam jest niegospodarność i brak planu. Zaczyna się od rządu a kończy na gminie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 12
  • obywatel koalicji ππ 2025-07-13 10:15:48 37.31.*.*
    Żelbetowa konstrukcja prefabrykowana to się chwali. W taki sam sposób jest zbudowany Młyn Olsztyński przy Rondzie Bema . Jak by tam stropy były drewniane, właściwe swoim czasom, już było by po przedpolskim zabytku.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1