Na murze oporowym przy ul. Bartąskiej pojawił się mural. Widzimy na nim postaci z różnych historycznych epok.
- Już jest! Mural z okazji 680-lecia Bartąga został zakończony i odsłonięty! To doskonała okazja, by przypomnieć tych, którzy byli tu przed nami. Niezwykłych, zwykłych mieszkańców minionych epok – tak zakończenie prac nad wielkoformatowym malunkiem skomentował w mediach społecznościowych wójt gminy Stawiguda, Michał Kontraktowicz.
Bartąg został lokowany w 1345 roku przez wójta warmińskiego Henryka von Lutera na 32 włókach (1 włóka/łan ≈ 17,955 ha). Założenie Bartąga zostało potwierdzone następnie przez kapitułę warmińską. Wieś pierwotnie zamieszkiwali niemieccy osadnicy z Turyngii.
Mural, który pokrył mur oporowy w obchodzącym 680-lecie istnienia Bartągu, to efekt współpracy Uniwersyteckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, osiedla Platinium, sołectwa Bartąg i władz gminnych.
Murale coraz częściej wpisują się w krajobraz miast i wsi. W Olsztynie szczególnie przychylne takiej formie zdobienia ścian budynków są władze Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. W ostatnim czasie w Kortowie pojawiły się murale przedstawiające m.in. Wisławę Szymborską czy Immanuela Kanta [WIĘCEJ: Szymborska ze smartfonem, Kant z fast foodem. Nowy mural w Kortowie].
Komentarze (8)
Dodaj swój komentarz