Ogłoszenie o naborze na stanowisko inspektora do spraw wizerunku przestrzeni miejskiej w Olsztynie pojawiło się już w 2012 roku. Wtedy jednak nie udało się zatrudnić osoby, która spełniałaby kryteria naboru.
Ponownie ogłoszenie pojawiło się w październiku ubiegłego roku. Wśród wymagań, które miałby spełniać potencjalny inspektor do spraw wizerunku przestrzeni miejskiej znalazło się między innymi wykształcenie wyższe architektoniczne lub wyższe i studia podyplomowe w zakresie zarządzanie przestrzenią miejską.
Teraz ogłoszenie zostało wznowione, jednak wprowadzono w nim zmiany. Specjalista nie musi być już architektem. Wśród wymagań znajduje się zapis o koniecznym posiadaniu przez kandydata wykształcenia wyższego o kierunku gospodarka przestrzenna lub wyższego i zakończonych studiach podyplomowych w zakresie zarządzania przestrzenią miejską.
Zmiany wprowadzono również w obowiązkach potencjalnego kandydata. O ile w poprzednich ogłoszeniach była mowa o współpracy nowego urzędnika przy sporządzaniu projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, wśród zadań specjalisty miałyby znajdować się jedynie te związane z opiniowaniem lokalizacji mebli miejskich, czy nośników reklamowych oraz koordynacja działań wydziałów i jednostek organizacyjnych miasta w zakresie ich zgodności z programem Estetyzacji Miasta.
Czy tym razem – chętni do objęcia takiego stanowiska się znajdą? Zobaczymy.
Przypomnijmy, od 2012 roku mamy w Olsztynie opracowany System Informacji Miejskiej. To jeden z elementów projektu estetyzacji miasta. Zakłada on stworzenie spójnego, atrakcyjnego systemu informacji wizualnej. W praktyce oznacza to estetyczne oznakowanie miasta, tak by mieszkańcy i turyści mogli się po nim świadomie poruszać. Elementami SIM są mapy, punkty informacyjne dla pieszych, tablice kierujące ruch samochodowy, tabliczki informujące o zabytkach, ciekawych miejscach oraz tabliczki z oznaczeniami ulic i domów. Ten element programu estetyzacji miasta rzeczywiście jest wdrażany co możemy obserwować również poza ścisłym centrum miasta – także nad Jeziorem Długim, czy w Lesie Miejskim. Zgodnie z założeniami SIM-u i programu estetyzacji tworzone są również nowe wiaty przystankowe, tabliczki z rozkładami jazdy, czy stawianie są jednakowe dla strefy miasta – meble miejskie. Jednak tabliczki i kierunkowskazy dla pieszych i zmotoryzowanych, czy mapy miejskie to wciąż za mało, by mówić o uporządkowanej przestrzeni miejskiej. Brakuje bowiem prawnych regulacji w tej sprawie i osób, które pilnowałyby przestrzegania rozsądnego systemu umieszczania reklam.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz