TOP 10 atrakcji dla dzieci w Olsztynie [RANKING]

TOP 10 atrakcji dla dzieci w Olsztynie [RANKING]
Iluminacja na Wysokiej Bramie w Olsztynie
Fot. Portal Turystyczny Olsztyna - Wysoka Brama, Wojciech Krom

Olsztyn to idealne miejsce na spędzenie wakacyjnego bądź pozasezonowego urlopu z dziećmi. Warmińska miejscowość łączy w sobie cechy miejskiego wypoczynku, jak i sielskiego, na łonie natury. Jak sprawić, aby Twoja pociecha nie nudziła się podczas wspólnego wyjazdu? Przedstawiamy 10 najlepszych atrakcji dla najmłodszych w Olsztynie.

Przedstawiamy nasz subiektywny ranking.

Stare Miasto

Fot. Visit Olsztyn

Miejscem, którego nie można przegapić, przybywając do Olsztyna, jest Stare Miasto. Choć niewielkie, obfituje w klimatyczne kamieniczki, kawiarnie, restauracje oraz salony zbaw dla najmłodszych. Przy samym wejściu na starówkę znajduje się zabytek, zwany Wysoką Bramą. Zaraz obok kamiennego Starego Miasta rozciąga się piękny, zielony park, przez który przepływa rzeka Łyna. W kilku miejscach parku umieszczone są place zabaw, które z pewnością umilą pobyt podopiecznym.

Plaża Miejska

Fot. Ośrodek Sportu I Rekreakcji w Olsztynie

Fot. Urząd Miasta Olsztyna

W okresie letnim, ale nie tylko, warto wybrać się z dzieckiem na plażę miejską nad jeziorem Ukiel. Oprócz oczywistej atrakcji, jaką są wodne kąpiele, na podopiecznych czekają tam przeróżne kafejki z lodami, nowoczesny, leśny plac zabaw, ogromna pajęczyna wspinaczkowa oraz (sezonowo) dmuchamy tor przeszkód na wodzie. Dodatkowo, oprócz piaszczystej plaży, nad jeziorem znajdują się dwa pomosty. Na miejscu znajduje się także wypożyczalnia sprzętów wodnych, przebieralnie, łazienki, szafki oraz prysznice.

Park Kusocińskiego

Fot. Visit Olsztyn

Park Kusocińskiego to jeden z największych parków miejskich w Olsztynie. Oprócz zieleni znajdują się tam wodne stawy, fontanny, skate park, siłownia na powietrzu oraz kilka placów zabaw. Dla dzieci park będzie idealnym miejscem rozrywki, dla rodziców zaś – miejscem relaksu.

Planetarium

Fot. Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne

Olsztyńskie planetarium to niesamowita gratka dla małych i dużych. W charakterystycznej, zaokrąglonej budowli, która na stałe wpisała się w krajobraz stolicy Warmii i Mazur, odbywają się „kosmiczne” seanse. W planetarium najmłodsi będą mieli okazje oglądać gwiazdy i planety tuż nad swoimi głowami. Wizyta w tym miejscu to niesamowite przeżycie.

Zamek i Muzeum Warmii i Mazur

Fot. Muzeum Warmii i Mazur

Zamek Kapituły Warmińskiej znajduje się na starówce, tuż obok olsztyńskiego amfiteatru. Niegdyś mieszkał tam słynny astronom, Mikołaj Kopernik. Na zamku znajduje się własnoręcznie wykonana przez niego tablica astronomiczna. Oprócz gotyckich murów, we wnętrzu zamku znajduje się Muzeum Warmii i Mazur. Tam znajdziemy pamiątki przeszłości regionu z zakresu archeologii, historii, sztuki dawnej i współczesnej, rzemiosła artystycznego, piśmiennictwa oraz kultury ludowej. To idealne miejsce, aby zapoznać dziecko z historią oraz poczuć ducha dawnej Warmii.

Park Centralny

Fot. Visit Olsztyn

Park Centralny to zlokalizowany w śródmieściu nowoczesny park miejski. Posiada wiele ścieżek spacerowych, dużą fontannę w kształcie kul oraz plac zabaw. Oprócz tego na terenie parku znajdują się ścieżki rowerowe, a wzdłuż rzeki Łyny, która przepływa przez park, umieszczone są schodkowe „trybuny”, na których można usiąść oraz wypocząć. Na terenie Parku Centralnego mieści się również Muzeum Nowoczesności.

Park wodny Aquasfera

Fot. Wodne Centrum Rekreacyjno – Sportowe Aquasfera

Wodne Centrum Rekreacyjno – Sportowe Aquasfera to kompleks kilku basenów oraz zjeżdżalni. Na wyprawę w takie miejsce nie trzeba namawiać żadnego dziecka. W Aquasferze znajduje się część sportowa, obejmująca basen olimpijski oraz basen do rozgrzewki i nauki pływania. Część rekreacyjna to basen z atrakcjami, takimi jak sztuczna rzeka, leżanki, masaże podwodne, bicze wodne, kaskada wodna i trzy whirpoole, a także brodzik dla dzieci, dwie zakręcone prawie 120-metrowe zjeżdżalnie oraz wiele akcesoriów do gier i zabaw. W cenie biletu można skorzystać również z sauny suchej, mokrej i infrared, a także słonecznej łączki, pryszniców wrażeń oraz studni lodowej.

Leśne Arboretum Warmii i Mazur

Fot. Visit Olsztyn

W odległości 4 km od Olsztyna, w Kudypach znajduje się Leśne Arboretum Warmii i Mazur. Na terenie lasów umieszczono ogród botaniczny, w którym kolekcjonowane są przeróżne okazy drzew oraz krzewów, a także kamienie i głazy narzutowe z terenów Warmii i Mazur. Miejsce jest idealne, aby zażyć relaksu, a także zaczerpnąć nieco wiedzy na temat roślinności naszego regionu.

Olsztyńskie lodowiska

Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

Zima to także dobra pora na wycieczkę do Olsztyna. Wówczas na małych turystów czekają równie wspaniałe atrakcje. W okresie zimowym, w naszym mieście funkcjonują aż 3 lodowiska: przy hali sportowej Urania, przy ul. Jeziołowicza na Pieczewie oraz nad jeziorem Ukiel. Każda ze ślizgawek znajduje się na powietrzu i nie posiada zadaszenia. Koło lodowisk znajdują się kasy oraz wypożyczalnia sprzętu. Co roku ze ślizgawek korzystają zarówno mieszkańcy Olsztyna, jak i turyści.

Jarmark Warmiński

Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

W okresie świąt Bożego Narodzenia na olsztyńskiej starówce odbywa się Jarmark Warmiński. Wówczas Stare Miasto zamienia się wyjątkowe miasteczko, do którego przybywa Święty Mikołaj z Laponii. Na uczestników czekają koncerty, konkursy z nagrodami oraz występy artystyczne. Na starówce pojawiają się również warmińskie stragany z jedzeniem oraz ozdobami, a także iluminujące rzeźby świąteczne, chatka, sanie Mikołaja oraz ogromna choinka.

Komentarze (7)

Dodaj swój komentarz

 • gość 2020-08-23 12:16:20 88.156.*.*
  dzieci kochają oglądać krzaki
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • R.O. 2020-08-23 08:50:36 83.6.*.*
  Najsmutniejsze na tym tle jest zamkowe muzeum. Obciach dzieciom pokazywać, jeśli widziały muzea w innych miejscach. To muzeum to już skansen.
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0
 • Irena 2020-08-22 19:21:32 176.221.*.*
  Nie można powiedzieć ach!!!!!! Ale jakiś początek jest
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
 • piotrek46 2020-08-22 17:36:55 5.184.*.*
  Jako rodowitego olsztynika jakoś słabo mnie przekonują te atrakcje aby znajomym ze śląska ,poznania ,trójmiasta można było coś pokazać,moim skromnym zdaniem słabizna .
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 0
 • Tekla 2020-08-22 15:22:55 83.5.*.*
  Co to za atrakcje dla dzieci puknijcie się w dekiel
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
 • Granat 2020-08-22 12:20:21 5.184.*.*
  A Zatorze zapomniane przez włodarzy miasta , stara się przeżyć. Jesteśmy ,jakby to powiedział J.K. drugim a może i trzecim sortem. To boli , panie Grzymowicz twe korzenie stąd. Jakaś trauma z tym miejscem ?!?!?
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
 • Olo 2020-08-22 11:39:10 145.237.*.*
  "przebieralnie, łazienki, szafki oraz prysznice" na plaży miejskiej, ale atrakcje dla dzieci! łał!
  Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 1