Dziś jest: 02.05.2025
Imieniny: Anatola, Atanazego
Data dodania: 2025-04-13 16:44

Oliwia Jaroń

Tajemnicze rzeźby na olsztyńskiej starówce. O co chodzi? [ZDJĘCIA]

Tajemnicze rzeźby na olsztyńskiej starówce. O co chodzi? [ZDJĘCIA]
Jedna z rzeźb nawiązujących do baśni oraz legend Warmii i Mazur
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

Na olsztyńskiej starówce pojawiły się tajemnicze rzeźby. Odlewy z brązu znajdują się - jak do tej pory - m.in. przy Wysokiej Bramie, Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej (ul. Stare Miasto 1), Bazylice konkatedralnej św. Jakuba Apostoła (ul. Staszica 5) oraz przy jednym z kebabów. Kim są tajemnicze postacie z brązu? My już wiemy.

reklama

Kilka dni temu w sieci zaczęły pojawiać się zdjęcia tajemniczych rzeźb w obrębie starówki. Wywołało to zainteresowanie olsztynian, którzy byli jednocześnie zdezorientowani i zaintrygowani.

Oczywiście, nie każdy mieszkaniec wyraził swoją aprobatę ("wieczorem trzeba będzie uważać, żeby się o to nie potknąć" oraz "ciekawe, ile to kosztowało"), ale akcja wywołała głównie pozytywne reakcje i ogólne zainteresowanie.

Pojawiły się natomiast pytania: Jaki to ma związek z Olsztynem? Co rzeźby symbolizują?

Skontaktowaliśmy się z Urzędem Miasta Olsztyna, aby dowiedzieć się, kto stoi za instalacją, dotychczas, kilku rzeźb z brązu.

Projekt „Tropami Baśni i Legend z Warmii i Mazur” znajduje się obecnie na etapie realizacji – nie został jeszcze oficjalnie odebrany. Po zamontowaniu rzeźb w przestrzeni miasta, planujemy instalację tabliczek informacyjnych, które przybliżą mieszkańcom i turystom ideę projektu. Docelowo w przestrzeni miejskiej pojawi się 15 rzeźb. O zakończeniu montażu i oficjalnym odbiorze projektu, będziemy informować w najbliższych tygodniach – wtedy też przekażemy wszystkie szczegóły związane z akcją - poinformował na prośbę Olsztyn.com.pl Karol Grosz z Wydziału Promocji i Informacji Urząd Miasta Olsztyna.

Chodzi konkretnie o projekt nr 166. "Tropami baśni i legend z Warmii i Mazur" - niewielkie formy rzeźbiarskie w przestrzeni miejskiej" w ramach Olsztyńskiego Budżetu Obywatelskiego 2024. W swoich założeniach projekt zakładał rzeźby w aż 15 lokalizacjach na obszarze Śródmieścia Olsztyna . Miałyby się znajdować m.in. przy Zamku Kapituły Warmińskiej, Teatrze im. Stefana Jaracza i moście św. Jana.

Odlewy z brązu mają ok. 40 cm i reprezentują warmińskie legendy – są to postacie m.in. Ałny (stworzycielka Łyny), Smętka (złośliwy diabeł) czy Kłobuka (opiekun dobrobytu i ogniska domowego). 

Autorem rzeźb jest olsztyński artysta i rzeźbiarz, Dawid Gołębiowski.

 
 

Wizualizacje rzeźb w ramach projektu nr 166. z OBO 2024

Rzeźby miałyby docelowo tworzyć grę miejską, polegającą na odnalezieniu wszystkich postaci. To zachęta dla grup przedszkolnych i rodzin do aktywności oraz odwiedzin "serca" Olsztyna. Nawiązania do warmińskich baśni to z kolei zaproszenie do zapoznania się z nieco zapomnianą, lecz istotną literaturą lokalną, a także – do budowania tożsamości.

Według założeń projektu z OBO, mapa w drukowanej wersji będzie dostępna w Punkcie Informacji Turystycznej oraz Miejskim Ośrodku Kultury. Z kolei w formie elektronicznej – znajdziemy ją na stronie urzędu miasta. Przewidziano również bibliografię baśni i legend, aby zainteresowani łatwiej mogli rozpoznać postacie, a przy okazji nabrać chęci do lektury. 

- Gdy koncepcja spotka się z aprobatą mieszkańców i turystów, docelowo można rozważyć jej „rozwój”, poprzez dodawanie kolejnych postaci historycznie i kulturowo związanych z naszym regionem – możemy przeczytać w opisie projektu.

Planowany koszt to 178 tys. zł.

W marcu 2024 roku, jeden z radnych - Tomasz Głażewski (Koalicja Obywatelska) – zaproponował, aby stolica Warmii i Mazur zainspirowała się Wrocławiem, w którym od 2005 roku w przestrzeni miejskiej, możemy znaleźć krasnale. 

W Olsztynie, według jego pomysłu, miały to być barstuki (pomocne warmińskie krasnale) "porozrzucane" w różnych lokalizacjach jako odwołanie do warmińskich legend, m.in. z książek Marii Zientary-Malewskiej (poetka i działaczka warmińska – przyp. autor). Zdaniem Głażewskiego, to dobry sposób na promocję miasta oraz folkloru.

Czekamy z niecierpliwością na instalację wszystkich rzeźb.

Jak myślicie - gdzie powinny pojawić się "ślady legend oraz baśni Warmii i Mazur"?

Komentarze (29)

Dodaj swój komentarz

  • Piotrk 2025-04-13 16:53:15 195.136.*.*
    fajny pomysł! coś w końcu zaczyna się dziać
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 23 7

www.autoczescionline24.pl