Szczepienia w DPS-ach. Ilu pensjonariuszy i osób z personelu zaszczepiono na Warmii i Mazurach do tej pory?

Szczepienia w DPS-ach. Ilu pensjonariuszy i osób z personelu zaszczepiono na Warmii i Mazurach do tej pory?
W DPS-ach na Warmii i Mazurach zaszczepiono już pona tysiąc seniorów
Fot. Instaphotos

Od 18 stycznia w całej Polsce trwają szczepienia seniorów przebywających w domach pomocy społecznej. Szczepionkę przyjąć mogą także chętny personel zatrudniony w placówkach. Wiemy, ile osób zaszczepiono w DPS-ach na Warmii i Mazurach do tej pory.

Od 18 stycznia trwają szczepienia seniorów i personelu DPS-ów przeciwko Covid-19. Mają one trwać do 22 stycznia. Według rządowych szacunków akcja ma objąć około 70 tys. pensjonariuszy. W pierwszej grupie znaleźli się seniorzy szczególnie narażeni na zakażenie i ciężki przebieg choroby, z powodu występowania wielu chorób współistniejących.

Pensjonariusze nie muszą opuszczać placówki w celu przyjęcia szczepienia. Do DPS-ów są kierowane punkty z Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które opiekują się danym domem. W przypadku braku POZ, do placówki dotrze mobilny punkt ze szpitala węzłowego.

Ile osób zaszczepiono w DPS-ach na Warmii i Mazurach do tej pory? Krzysztof Guzek, rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego podał, że w 38 domach zaszczepiono 798 pracowników, a 1091 seniorów w 24 domach.

18 stycznia 2021 r. zaszczepionych zostało:

➢ 653 pracowników DPS w 33 domach

➢ 434 mieszkańców DPS w 12 domach

19 stycznia 2021 r. zaszczepionych zostało:

➢ 145 pracowników DPS w 12 domach

➢ 657 mieszkańców DPS w 17 domach

Dziś minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień poinformował o zmianie kolejności szczepień w grupie pierwszej. W części 1A zaszczepieni mają zostać seniorzy powyżej 60. roku życia, w części 1B osoby przewlekle chore, a w części 1C nauczyciele i przedstawiciele służb mundurowych.

– To oznacza, że redukcje dostaw, które są wynikiem decyzji firmy Pfizer wpłynęły na zaburzenie balansu, który staraliśmy się do tej pory utrzymywać, tzn. staraliśmy się, żeby zawsze połowa szczepionek była przechowywana w magazynie. Natomiast teraz, po modyfikacji harmonogramu dostaw przez firmę Pfizer, my zmieniliśmy nasz harmonogram w taki sposób, żeby osoby, które otrzymały pierwszą dawkę miały gwarancję otrzymania drugiej dawki, bo bezpieczeństwo jest sprawą nadrzędną w Narodowym Programie Szczepień – powiedział na konferencji minister Dworczyk.

Choroby współistniejące, które uprawniają chorych do szczepienia w etapie pierwszym:

 1. przewlekłe choroby nerek (PChN)

 2. deficyty neurologiczne (np. demencja)

 3. choroby nowotworowe (pacjenci onkologiczni optymalny czas szczepienia powinni skonsultować z lekarzem przeprowadzającym kwalifikację)

 4. cukrzyca

 5. choroby płuc

 6. POChP

 7. choroby naczyń mózgowych

 8. nadciśnienie tętnicze

 9. niedobory odporności

 10. choroby układu sercowo-naczyniowego

 11. przewlekłe choroby wątroby

 12. otyłość

 13. astma oskrzelowa

 14. choroby związane z uzależnieniem od nikotyny

 15. talasemia (niedokrwistość tarczowatokrwinkowa)

 16. mukowiscydoza

 17. anemia sierpowata

Komentarze (6)

Dodaj swój komentarz