Dziś jest: 28.04.2024
Imieniny: Piotra, Walerii
Data dodania: 2023-06-19 08:33

Redakcja

Światowy Kongres Kopernikański w Olsztynie. Udział w serii spotkań i wykładów będzie bezpłatny

Światowy Kongres Kopernikański w Olsztynie. Udział w serii spotkań i wykładów będzie bezpłatny
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza na Światowy Kongres Kopernikański
Fot. UWM w Olsztynie

Czas na olsztyńską odsłonę Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Czterodniowe wydarzenie (21 - 24 czerwca) poświęcone będzie biografii astronoma oraz zagadnieniom muzealno-konserwatorskim. Organizatorem serii spotkań i wykładów jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.

reklama

Światowy Kongres Kopernikański to wspólna inicjatywa Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie oraz Instytutu Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk. Wydarzenie ma formułę „kroczącą”.

Uroczyste rozpoczęcie ŚKK miało miejsce 19 lutego w Toruniu, gdzie Kopernik się urodził. Następnie wszystkich zainteresowanych dziedzictwem astronoma gościł Kraków (24–26 maja 2023 r.), studenckie miasto twórcy teorii heliocentrycznej. W końcu przyszedł czas na Olsztyn, stolicę Warmii, z którą Mikołaj Kopernik związał swoje losy na około 40 lat.

Kopernik i jego spuścizna okiem naukowców

Pojawienie się Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Olsztynie to doskonała okazja, by zachęcić do dyskusji na temat faktów z życia wybitnego uczonego oraz zastanowić się nad dotychczasowymi i możliwymi sposobami badania i ochrony tego, co po jego działalności pozostało.

Olsztyńską część ŚKK zainauguruje wykład „An Astronomer and His Castles: The Scientist as Public Servant in Copernicus’s Era and Our Own”, który wygłosi prof. Karl Galle (Waszyngton, USA).

W kolejnych dniach uczestnicy Kongresu wezmą udział w obradach, które odbywać się będą w dwóch sekcjach.

Sekcja biograficzna podzielona została na dwa główne wątki (1. Młodość i edukacja Mikołaja Kopernika; 2. Mikołaj Kopernik - życie i działalność) i zaplanowanych zostało w niej kilka paneli tematycznych oraz dyskusyjnych (np. Odkrycie grobu Mikołaja Kopernika – fakt medialny czy fakt naukowy?).

Druga sekcja poświęcona została tematyce muzealno-konserwatorskiej. Podejmowane w niej wątki będą dotyczyły zarówno materialnej spuścizny po Koperniku, jak i działań na rzecz ochrony i promocji pamiątek z nim związanych.

Śladami astronoma

Podczas swojej olsztyńskiej części Światowy Kongres Kopernikański „wyjdzie” z murów Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Uczestnicy wydarzenia będą mieli szansę lepiej poznać miejsca związane z życiem i działalnością Kopernika na Warmii. Obrady odbywać się będą w miejscach, które położone są na Szlaku Kopernikowskim - w Muzeum Warmii i Mazur na zamku w Olsztynie oraz na zamku w Lidzbarku Warmińskim.

Uczestnicy ŚKK odwiedzą także Frombork, który przez kilka dekad był domem Kopernika i stał się też miejscem jego spoczynku.

Więcej na temat lat Olsztyna i okolic będzie można dowiedzieć się także np. z wykładu „Warmia w czasach Mikołaja Kopernika”, który zaplanowano na samo zakończenie obrad ŚKK, a który wygłosi prof. Stanisław Achremczyk, znawca historii Warmii i Mazur.

Udział w Światowym Kongresie Kopernikańskim jest bezpłatny, ale obowiązuje rejestracja.

Pełen program olsztyńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego dostępny jest pod linkiem: https://rokkopernika.uwm.edu.pl/program/

Więcej informacji o Światowym Kongresie Kopernikańskim w Olsztynie: https://uwm.edu.pl/aktualnosci/swiatowy-kongres-kopernikanski-w-olsztynie

Źródło: UWM w Olsztynie

Galeria

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl