Przypomnijmy, w ubiegłym roku Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podpisał zarządzenie o rozpoczęciu konsultacji społecznych dotyczących Zintegrowanego Programu Rozwoju Przestrzennego Śródmieścia Olsztyna, czyli dokumentu określającego zakres i kierunek rozwoju tej części miasta.
W konsultacjach braku udział mieszkańcy i społecznicy. W 21 spotkaniach konsultacyjnych wzięło udział ponad 200 osób, które skupiły się na czterech obszarach funkcjonowania olsztyńskiego Śródmieścia: komunikacji, przestrzeni, gospodarce, społeczeństwie. Efektem współpracy społeczników i urzędników jest Raport z konsultacji, który został opublikowany już w poniedziałek na internetowej Platformie Konsultacji Społecznych->
Jak wygląda Śródmieście marzeń? To przede wszystkim ograniczenie ruchu samochodowego w tej części miasta. W raporcie istniej zapis o zredukowaniu transportu samochodowego poprzez między innymi ograniczeń prędkości poruszania się na całym obszarze, wprowadzenie restrykcyjnej polityki cenowej za parkowanie, zapewnienie wysokiej jakości usług świadczonych przez przewoźników publicznych, zwiększenie dostępności całego obszaru dla pieszych i rowerzystów. Dokument zawiera również zapisy o stworzeniu skwerów pełnych zieleni, które służyłyby jako miejsca odpoczynku dla olsztynian.
W dokumencie znalazł się poruszany od dawna temat wprowadzenia strefy zamieszkania na terenie Starego Miasta, co oznaczałoby wprowadzenie ograniczenia prędkości aut do 30 km/h, a także wprowadzenia pierwszeństwa pieszych przed samochodami.
Raport nie pominął także tematu barierek ochronnych, które w Olsztynie stawiane są nielogicznie w miejscach, w których nie mają one praktycznego zastosowania. Usunięcie tych ''barier'', zmniejszenie wyznaczonych przejść dla pieszych na rzecz swobodnego ruchu pieszych, czy redukcja sygnalizacji świetlnych – to zdaniem twórców raportu podstawowe rozwiązania służące realnemu uspokojeniu ruchu pojazdów samochodowych i zapewnieniu znaczącej poprawy warunków bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu.
W dokumencie znalazły się również zapisy o doposażeniu miejskich ulic, placów, skwerów i innych przestrzeni publicznych w meble miejskie zgodne z SIM – w szczególności: ławki, stojaki rowerowe oraz kosze na śmieci. Ważne jest również tworzenie nowych placów zabaw dla dzieci i ''zielonych enklaw''.
Zapis raportu mają być wprowadzane w życie jeszcze w tym roku. Społecznicy, którzy pracowali przy przygotowaniu dokumentu stworzą grupę roboczą przy Prezydencie Olsztyna, by móc kontrolować realizację wytycznych w ramach programu rozwoju Śródmieścia, który powstanie na podstawie tego przejściowego raportu. W przyszłym roku na podstawie programu powstanie z kolei program zagospodarowania dla tej części miasta.
Olsztynianie mają jeszcze szansę zgłosić uwagi do raportu. Przez kolejne 7 dni - do 11 lutego do godz. 12:00 wszyscy zainteresowani będą mieli możliwość zgłoszenia swoich propozycji. Spotkanie z twórcami dokumentu odbędzie się w czwartek /07 lutego/ o godz. 17:00 w Ratuszu (p. 29).
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz