Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2019-04-14 03:58

Redakcja

Strajkowy tydzień: piosenki zamiast opon oraz ''Tuska wina''

Strajkowy tydzień: piosenki zamiast opon oraz ''Tuska wina''
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. archiwum Olsztyn.com.pl

Jak się okazuje nauczycielski strajk to nie palenie opon, a częściej twórczość… piosenkarska. Na różne znane melodie, belfrzy śpiewają o swojej krzywdzie. Także w Olsztynie doczekaliśmy tego rodzaju utworu. Chyba ta taktyka przynosi efekt. Coraz więcej jest wyrazów poparcia dla strajkujących. A ogólnokrajowy fundusz wsparcia (powstały z dobrowolnych wpłat) puchnie już do kwot milionowych. Równolegle jednak strajkujący doczekali się wielkiej ilości hejtu – także na łamach tego portalu. Bo nie wszystkim podoba się to, iż nauczyciele żądają podwyżek.

reklama

Tylko w ciągu ostatniego tygodnia na łamach Olsztyn.com.pl było opublikowanych kilka tekstów na ten temat. Wyrazy poparcia są liczne, ale i hejtu nie mało. Dla ukonkretnienia: dla mnie hejt to nieuargumentowane niczym oskarżenie. Ot tylko jeden tekst: http://www.olsztyn.com.pl/artykul,strajk-nauczycieli-czy-egzaminy-gimnazjalne-odbywaja-sie-we-wszystkich-szkolach,26986.html. W komentarzach taki „docho” porównuje ZNP do komunistów. Nie argumentuje tego jednak nijak. Wedle „dobrej” zasady: „to są komuniści, bo wszyscy wiedzą, że to są komuniści”.

Niejaki „tewu” (swoją drogą ciekawa ksywka) ma żal do nauczycieli o ich korepetycje, nadgodziny, „trzynastkę”. Tenże „tewu” epatuje też zarobkami Sławomira Broniarza. Tak jakby miało to jakiekolwiek znaczenie przy wypłatach nauczycielskich. I ciekawe dlaczego w tym przypadku „tewu” nie przywołuje także zarobków… Piotra Dudy. Ten sam komentator sugeruje też rozczarowanym belfrom zmianę zawodu, na bardziej popłatny. I jakoś nie przechodzi mu przez myśl, że na takiej zasadzie właściwie każdy strajk (na czele z górnikami) można by podciągnąć pod jeden mianownik – „nie podoba się to wynocha”.

Najdalej w krytyce nauczycieli poszedł niejaki „Rencista”. Wedle niego z jednej strony o nauczycieli nie dbano od roku 1960 (dlaczego akurat ten rok przywołuje „rencista” już się z jego wypowiedzi nie dowiemy) z drugiej strony wszystkiemu (wedle „rencisty”) winna PO – tu też bez wyjaśnienia – wiadomo „Tuska wina”. „Rencista” także rozpływa się nad nowym prawem z „piątki” prezesowskiej. Szczególnie jednym punktem: tym o zwolnieniu z podatku dochodowego osób do 26 roku życia. Tyle, że tenże „rencista” zapomina tu o kilku kwestiach: po pierwsze absolwent studiów to osoba w wieku (z reguły) 24 lat. A więc to zwolnienie działałoby tylko dwa lata. A przede wszystkim nikt nie wie jak dokładnie ta ustawa miałaby wyglądać. Bo i prezes jakoś szczegółowego rozwiązania przedstawić łaskaw nie był.

Pryncypialnie zaatakował nie tylko nauczycieli, ale i także opozycję niejaki „Grzegorz z Olsztyna”. Wedle niego wszystkiemu winna PO, która rzekomo rządzi od lat dwudziestu. I nic w tym czasie nie zrobiono dla nauczycieli. Przypominam więc krewkiemu dyskutantowi, że przez te ostatnie 20 lat rządziła nie tylko PO, ale i nawet PiS (o zgrozo!), a także jeszcze jedna partia – ta która nas wprowadzała do Unii Europejskiej. Ponadto ostatnia podwyżka dla nauczycieli była rzeczywiście dość dawno – bo w roku 2012. Tyle, że z tych ostatnich lat prawie cztery to kadencja „dobrej zmiany”. Jak się okazuje „dobra zmiana” nie dotyczyła wszystkich, mimo zapewnień w programie PiS o konieczności podwyżki uposażeń nauczycielskich nawet o 1500 złotych.

Cóż więc pozostaje belfrom? Chyba tylko śpiewanie i czekanie nie na „dobrą zmianę” lecz na dobrą zmianę.

Zenon Warmiński

Komentarze (19)

Dodaj swój komentarz

  • Związkowiec ZNP 2019-04-16 15:17:32 37.47.*.*
    Przed ratuszem odbyla sie pikieta poparcia dla strajkujacych w kraju nauczycieli. Nic w tym zlego ze ludzie chcą sìe dotlenić. 95 % uczestnikow to młodzież glównie ze szkól ponadgimnazjalnych. Nauczycieli tyle co kot naplakał. O rodzicach to proszę zapomniec. Piotr Grzymowicz zapewnił pracowników oświaty, że ich wspiera oraz, że na niego, jego współpracowników, urzędników i dyrektorów placówek mogą liczyć. Szczegolnie gdy chodzi o ustawiane konkursy to rzeczywiscie kilku ZNP - owskich dyrektorkow moze na Pana ludzi w komisji liczyc. Boi się przed tym co nieuchronne w tym roku więc szuka szczwany lis elektoratu. Jeszcze w tym roku w tym samym miejscu będą tłumy ludzi kilka razy większe. Ma Pan prezydencie to jak w banku.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • Młoda 2019-04-15 15:18:57 37.47.*.*
    Kto ma miękkie serce musi mieć twardą d.. ę. Jak widzimy robi się wszystko aby ,,rozmydlić" strajk. To raczej pikieta A nie strajk. Zawieszanie przez niektórych strajku, udział w egzaminach nauczycieli, piknikowa atmosfera, straszenie przez rząd, mowa typu: a co z dziećmi? To wszystko wpływa że zapamiętam to wydarzenie jeszcze tylko przez tydzień po jego zakończeniu. Popatrzcie na strajki w latach 80-tych. Gdyby tak na wesoło podchodzili wtedy strajkujacy bylibyśmy nadal w komunizmie. Ale aby strajkować trzeba mieć charyzmę i deyerminację. Z gabinetu Schetyny nie da się sterować czymś co przerasta Broniarza.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 13 0
  • joźin 2019-04-15 10:12:14 88.156.*.*
    Gdyby strajkowali górnicy i palili opony lub rozrabiali w centrum miast, natychmiast byłyby podwyżki. Jak strajkuja nauczyciele zachowując swoją kulturę, to dla niby rządzących strajki nie robią wrażenia. O czym to swiadczy?Ich zdaniem trzeba robić grandy, zadymy itp w taki sposób w jaki oni to robią. Zderzyły się dwa bieguny kulturowe.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 1
  • docho 2019-04-15 08:56:17 83.9.*.*
    100 złotych za godzine pracy brutto to mało ? Tyle otrzymuje większośc nauczycieli dyplomowanych. Problem polega na tym ,ze maja za mało godzin pracy .
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 0
  • tewu 2019-04-14 13:22:08 88.156.*.*
    Panie Redaktorze "Zenonie Warmiński" czy uważa Pan, że pisanie artykułów sklejonych z półprawd, przeinaczeń, słów wyrwanych z kontekstu, własnych interpretacji, subiektywnych ocen itd. pod z góry założony cel to może być prawdziwe i rzetelne dziennikarstwo? Czy "dziennikarz" może być także hejterem? Ot takie retoryczne pytania w niedzielne piękne popołudnie.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 16 2
  • faaazi 2019-04-14 11:44:07 83.5.*.*
    Przytacza się często model fiński. Jednak tam na studia pedagogiczne dostaje się 1 na 10 kandydatów. Jest to bardzo szanowany zawód - jak lekarz lub wyżej. U nas jest odwrotnie i z tego co pamiętam to w Olsztynie zawsze się mówiło, że jak na żadne studia się nie dostałeś to szło się na tzw. młotki - i każdy po 5 latach kończył studia. Czy jest to zatem teraz ten kwiat społeczeństwa? Napewno jest część wspaniałych nauczycieli przelewających wiedzę, ale obawiam, że to tylko margines. Zwłaszcza po tym co widzę na filmikach youtube - pioseneczkach czy innych artystycznych przedsięwzięciach. Potwierdza to też fakt, że najbardziej krzyczą okręgi, gdzie młodzież ma najgorsze wyniki maturalne. Do dziurawego wiadra ile wody nie wlejesz zawsze będzie po czasie puste. Trzeba zmian systemowych, ale tych oni nie chcą.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 0
  • Janusz Pisiewicz 2019-04-14 11:16:16 88.156.*.*
    Czas powrócić zatem do reglamentacji i kontroli twórczości artystycznej. Na najbliższym plenum, złożę oficjalny projekt jedynie słusznej koncepcji dla estradowej kultury masowej, w najbliższej 10-latce. Program ten nosić będzie nazwę "Kultura Dla Ludu+" W najogólniejszych zarysach propagować będziemy twórców takich jak: Ałła Pugaczowa, Karel Gott, Iri Korn, Vaclav Neckar, ewentualnie nieco progresywnych rytmów (ale nie za dużo) w wykonaniu Ich Troje oraz Sławomira ze szczególnym uwzględnieniem rodzimej sceny disco polo. Ukoronowaniem tegoż ambitnego programu będzie regionalna muzyka ludowa (szczególnie góralska) tudzież zespoły pieśni i tańca a ponadto gościnnie czastuszki, chór Aleksandrowa jak również węgierska i mongolska muzyka etniczna emitowana na antenie TVP od soboty do niedzieli.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 6
  • gregs 2019-04-14 10:19:36 95.160.*.*
    Nie martwcie się, wróci Herman von Tuskowitz to nie będzie strajków, bo zwolni tych wszystkich nauczycieli. W czasach 8 lat rządów PO i PSL pracę straciło ok. 42 tysięcy nauczycieli, zamknięto 1 040 szkół oraz zamrożono im podwyżki. Olsztyn.com.pl niech wspomni jeszcze o 500+ na świnie, które to pieniądze idą z... dopłat UE!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 15 5
  • adan 2019-04-14 10:13:47 88.156.*.*
    Obyś cudze dzieci uczył - i tyle ?!!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 2
  • Marek Sz. 2019-04-14 10:12:17 88.156.*.*
    Przy okazji strajku nauczycieli po raz kolejny ujawniają się skrajne postawy większości rodaków. Zdecydowana większość popada w konformizm myślowy, przyjmując poglądy na świat lansowane przez różne środowiska. Niewątpliwe jest objaw głupoty i lenistwa myślowego. Generalnie popieram konieczność zmian w oświacie, w tym wzrost wynagrodzeń nauczycieli. Niskie uposażenia przekładają się na niską jakość nauczania naszych dzieci. Niektórzy piszą, że mają coraz mniejszą wiedzę w wyniku edukacji. Zwróciłbym jednak uwagę na o wiele ważniejszy defekt obecnego systemu nauczania. Szkoła podstawowa, średnia zabija umiejętność samodzielnego myślenia, kreatywność i otwartość na inność. Rezultaty widzimy. Autor tego artykułu również podaje się temu zjawisku, uważając wszystkich oponentów formy protestu, jaką jest za strajk, za zwolenników PIs-u. Nie jestem zwolennikiem PiS-u (nie jest zgodny z moim systemem wartości), ale dostrzegam kilka pozytywnych programów tej partii. Również wiele dobrego zrobiła PO, ale też wiele złego. Zatem połączmy siły stwórzmy nowy system edukacji, tak np. na kształt fińskich rozwiązań.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1
  • Marek Sz. 2019-04-14 08:59:56 88.156.*.*
    Zawód nauczyciela to niezwykle trudna "fucha". Wielu komentujących zwraca uwagę na relatywnie niewielką liczbę godzin pracy z uczniami. Większość z nich zupełnie nie zna specyfiki pracy nauczyciela. Jako nauczyciel akademicki wielokrotnie muszę przeznaczyć kilka dni na przygotowanie dwugodzinnego wykładu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 2
  • Młoda 2019-04-14 08:55:40 80.55.*.*
    Czuję niesmak jak czytam że najważniejszą sprawą w czasie strajku jest układanie piosenek przez nauczycieli. W ten sposób część społeczeństwa odbiera strajk jako piknik gdzie przy kiełbasce i piwku spędza się miło czas śpiewając. Znajomość prawa oświatowego przez nauczycieli jest bardzo mała. Zamiast układać słowa piosenek i śpiewać je może warto poczytać ustawy i rozporządzenia i podyskutować nad nimi. Podobno nauczyciel ma powstrzymać się w czasie strajku od pracy. Czy układanie piosenek i publiczne ich wykonywanie nie jest pracą? Elita radnych PO jeszcze przed strajkiem deklarowała że pójdzie do szkół i będzie uczniów uczyć demokracji. Skoro uczniów nie ma to warto pouczyć o tej demokracji nauczycieli. A może razem : przedstawiciele samorządu lokalnego i nauczyciele stworzą dokument dotyczący jak sobie wyobrazajacy system edukacji na najbliższe 25 lat. Nauczyciele oddali władzy ustawodawczej i lokalnej całkowitą inicjatywę w tym zakresie. Szkoda. Jeżeli nie mają nic do powiedzenia to niech się nie dziwią że jest jak jest. Jeżeli uważają że strajk zastąpi długopis i rozmowę to chyba się pomylą w myśleniu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 10 8

www.autoczescionline24.pl