Dwie ciekawe i ważne inwestycje, które pozwolą aktywnie spędzać czas zostaną zrealizowane dzięki grantom z samorządu województwa.
- Po pierwsze będziemy rozwijać infrastrukturę dla kajakarzy, którzy spływają Łyną – wyjaśnia Agnieszka Sakowska-Hrywniak wójt gminy Dywity.
I dodaje: - Dzięki dofinansowaniu grantem na rozwój turystyki w wysokości 25,5 tysiąca złotych oraz wkładowi własnemu w wysokości 34,5 tysiąca złotych zamontujemy w miejscowości Pistki przy Spręcowie niewielki pomost pływający dla kajakarzy, gdzie będzie można zacząć lub skończyć spływ. Z kolei na pobliskiej działce gminnej zamontujemy też wiatę, gdzie będzie można odpocząć i schronić się.
Do planowanego pomostu i wiaty w Pistkach prowadzi droga gminna ze Spręcowa. To będzie drugie miejsce dla kajakarzy na Łynie w gminie Dywity. Pierwszym jest funkcjonująca od lat stanica kajakowa w Brąswałdzie. Odległość między tymi miejscami to około 5 kilometrów drogą wodną.
Na Łynie w Pistkach koło Spręcowa powstanie pomost pływający dla kajakarzy
Kolejne 25 tysięcy złotych gmina otrzymała na realizację grantu sołeckiego dla zadania "Zagospodarowanie przestrzeni publicznej wokół świetlicy wiejskiej w Różnowie". Gdy do tego dodamy ponad 63 tys. zł, które Sołectwo wygospodarowało na ten projekt z Innowacyjnego Funduszu Sołeckiego, to łącznie mamy niemal 90 tys. zł na to zadanie, które zaplanowali sami mieszkańcy w procesie partycypacji. Co uda się zrobić za 90 tys. zł?
Za budynkiem świetlicy planowane jest utworzenie strefy z hamakami oraz ławkami otoczonej drzewkami owocowymi dzięki czemu powstanie tzw. ogród społeczny. Zakupione i zamontowane zostaną 2 sztuki drewnianych hamaków przytwierdzonych do podłoża na stalowych słupach, 2 sztuki ławek parkowych drewniano-metalowych oraz 2 kosze na śmieci. Posadzone zostanie 6 sztuk drzewek owocowych. Dodatkowo jako dopełnienie przestrzeni zasiana zostanie trawa. Zagospodarowany zostanie również plac przed świetlicą.
Tak będzie po zagospodarowaniu terenu przy świetlicy w Różnowie
W miejscu obecnych płyt ażurowych ułożone zostaną płyty betonowe o wymiarach 100×100 cm i grubości min 4 cm. Łączna powierzchnia ułożonych płyt to 156 m2. Na pozostałym terenie (około 354 m2) rozplantowana zostanie warstwa żyznego podłoża ok 5-10 cm, na którą zostanie wysiana mieszanka traw, która zostanie na koniec zawałowana.
Dodatkowo wzdłuż jednej strony placu wykonana i ustawiona zostanie pergola na pnącza stanowiąca witacz miejscowości. Obsadzona zostanie pnączami ozdobnymi nawiązując do „kwietnej” nazwy miejscowości. Uzupełnione zostanie też oświetlenie terenu wokół placu poprzez ustawienie 4 sztuk lamp.
Komentarze (1)
Dodaj swój komentarz