Dziś jest: 29.04.2024
Imieniny: Bogusława, Katarzyny
Data dodania: 2021-03-15 09:52

Monika Smolik

Społecznicy sprzeciwiają się wycince drzew w Olsztynie. Złożą petycję do prezydenta Piotra Grzymowicza

Społecznicy sprzeciwiają się wycince drzew w Olsztynie. Złożą petycję do prezydenta Piotra Grzymowicza
Olsztyńscy społecznicy złożyli do prezydenta Olsztyna petycję w sprawie wycinki drzew
Fot. Łukasz Kozłowski / Olsztyn.com.pl

W lutym odbyła się wycinka drzew w Olsztynie. Olsztyńscy społecznicy obawiają się, że wkrótce miasto będzie zabetonowane. Dlatego skierują do prezydenta Piotra Grzymowicza petycję z apelem o wprowadzenie standardów gospodarowania zielenią.

reklama

W lutym w Olsztynie wycięto ponad 1300 drzew. Powodem jest rozbudowa sieci tramwajowej. Jednak społecznicy obawiają się, że w ten sposób wkrótce miasto stanie się zabetonowane i stworzyli inicjatywę Zielony Olsztyn.

– Mówimy: dość! Nie możemy obojętnie patrzeć na bezrefleksyjne wycinki drzew, nadmierne podcinanie krzewów i praktyczny brak odpowiedzialności za decyzje podejmowane bez rzetelnej analizy i bez zasięgania opinii mieszkańców – tłumaczą twórcy społecznej inicjatywy Zielony Olsztyn.

Według społeczników, lista zalet zieleni w mieście jest długa. Drzewa rosnące w mieście dają cień, lokalnie obniżają temperaturę, oczyszczają powietrze, zmniejszają szkody związane z ulewami, obniżają hałas, wspomagają retencję wody, poprawiają estetykę i nadają tożsamość miejscu, są naturalnym środowiskiem życia licznych zwierząt i roślin. Przedstawiciele Zielonego Olsztyna uważają, że miasto jest coraz mniej zielone, a coraz bardziej zabetonowane.

– Wiemy, że można to zmienić! – mówi Anna Dziekońska z Zielonego Olsztyna – Najważniejsze, by uznać realne znaczenie miejskiej zieleni i systemowo uporządkować kwestie jej planowania, utrzymania i ciągłego rozwijania. Mieszkańcy muszą zyskać pewność, że olsztyńską zielenią gospodaruje się w sposób najlepszy z możliwych.

Działacze z Zielonego Olsztyna podkreślają, że ich celem nie jest tylko wyrażenie niezadowolenia. Przede wszystkim chodzi o wprowadzenie faktycznych, systemowych zmian, które pomogą chronić miejską zieleń. Dlatego, by ułatwić i usprawnić prace nad wnioskowanymi standardami zarządzania zieloną infrastrukturą, przygotowali projekt takiego opracowania. Składa się ono z pięciu części: „Cięcie i pielęgnacja drzew”, „Inspekcja i diagnostyka drzew”, „Ochrona drzew i innych form zieleni w procesie inwestycyjnym”, „Zasady zakładania, utrzymania i rozwoju terenów zielonych”, „Zasady udziału społecznego w gospodarowaniu zielenią”.

– Nawiązaliśmy współpracę między innymi ze specjalistami z wrocławskiej Fundacji EkoRozwoju oraz z profesorem Stanisławem Czachorowskim. Korzystaliśmy także z wielu istniejących już i przetestowanych opracowań dotyczących zielonej infrastruktury oraz standardów wdrożonych w innych miastach. Wraz z petycją złożymy prezydentowi projekt dokumentów – wyjaśnia związany z inicjatywą Paweł Szczur – Zależy nam też, by sprawa została poddana konsultacjom społecznym. Tego także będziemy się domagać od prezydenta. Dla nas pierwszym testem społecznego poparcia dla sprawy będzie liczba podpisów zebranych pod naszą petycją.

Tak zwana zielona infrastruktura (drzewa, krzewy, trawy itp.) jest istotnym składnikiem zdrowej tkanki miasta, dlatego jej ochrona i właściwe gospodarowanie powinno należeć do kluczowych zadań miejskiej polityki. Zieleń w mieście pełni istotne funkcje ekologiczne i estetyczne oraz pozytywnie wpływa na jakość życia mieszkańców. Tymczasem olsztyńska zieleń, która zawsze była dumą i wizytówką naszego miasta, nie jest obecnie traktowana z należytą uwagą i szacunkiem. W gospodarowaniu zielenią stosuje się doraźne rozwiązania, które pomijają długofalowe konsekwencje takich działań. Przy podejmowaniu decyzji często pomija się głos ekspertów i naukowców oraz opinie strony społecznej

- czytamy w petycji.

Petycję można podpisać na stronie zielonyolsztyn.pl oraz pod wersją papierową.

– Podpisy zbieramy do 20 marca, by złożyć petycję prezydentowi symbolicznie, z okazji pierwszego dnia wiosny – mówi Aleksandra Drzał-Sierocka z Zielonego Olsztyna. – Marzy nam się bardzo zielona wiosna w naszym mieście.

🪓 🌳 Wkurzeni rzezią drzew w Olsztynie? ❓Nie wiecie co zrobić? ✍️ Podpiszcie petycję. 🗣️ Udostępnijcie albo powiedzcie komuś o niej. Celem jest wprowadzenie porządnych standardów gospodarowania zielenią na terenie miasta Olsztyn. 🌿 Z treścią petycji można zapoznać się pod adresem: ➡https://zielonyolsztyn.pl/petycja/ 🌿 Podpis pod petycją można złożyć na stronie: ➡ https://bit.ly/petycja-zielen-olsztyn 🌿 Fanpage: ➡ https://www.facebook.com/zielonyolsztyn1

Opublikowany przez Paweł Szczur Poniedziałek, 15 marca 2021

Komentarze (43)

Dodaj swój komentarz

  • 100%olsztyniak 2021-03-15 11:07:50 85.255.*.*
    Jak by kazdy prezydet w swoim miescie sluchal takich ekoswirow to w Polsce zylibysmy dalej jak za krola Cwieczka
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 26
  • Marian 2021-03-15 10:56:18 77.111.*.*
    Chcemy innego prezydenta miasta ! Chcemy przyspieszonych wyborów prezydenta miasta !!!!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 14 13

www.autoczescionline24.pl