Dziś jest: 05.05.2024
Imieniny: Ireny, Waldemara
Data dodania: 2022-08-24 08:29
Ostatnia aktualizacja 2022-08-26 12:35

Mateusz Sikorski

Samotność, depresja, skrywanie uczuć. Czy ciężko być mężczyzną w dzisiejszych czasach?

Samotność, depresja, skrywanie uczuć. Czy ciężko być mężczyzną w dzisiejszych czasach?
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Pixabay

Podział na "płciowe role" istniał od zarania dziejów. Kobieta zajmowała się "domowym ogniskiem" i wychowaniem potomstwa. Mężczyzna musiał dostarczyć środków na życie (dawniej był to posiłek, bardziej współcześnie są to pieniądze) i chronić swoich bliskich. Czasy zaczęły się jednak zmieniać – kobiety otrzymały więcej praw i dostęp do zawodów zarezerwowanych dla panów. Jak w zachwianej strukturze społeczeństwa powinien odnaleźć się dzisiejszy mężczyzna?

reklama

Walka o równouprawnienie kobiet rozpoczęła się na przełomie XIX i XX wieku. To wówczas panie wywalczyły wiele praw. W kolejnych dekadach wydarzyła się prawdziwa rewolucja, dzięki której kobiety zyskały wybór. To od nich zależy czy zostaną paniami domu, czy wybiorą tradycyjnie "męskie" ścieżki kariery. Doprowadziło to do "pomieszania ról". Negatywne skutki emancypacji (obdarzeniem pełnią praw) kobiet dotknęły w dużym stopniu mężczyzn.

Czasy się zmieniają, ale zakorzenione głęboko w głowach wymagania odnośnie partnera pozostają (z grubsza) takie same. Kobieta ma rodzić i wychować potomstwo, a mężczyzna zapewnić bezpieczeństwo i pożywienie. Dlatego panowie częściej zwracają uwagę na aspekty fizyczne które wskazują na zdrowie i możliwość posiadania dużej ilości potomstwa, jak szerokie biodra, długie nogi, czysta cera czy lśniące włosy (J. Strzałko, K. Kaszycka, Atrakcyjność fizyczna - obiektywne i subiektywne składowe oceny). Panie zaś wymagają trochę więcej – bezpieczeństwo w dzisiejszych czasach to stabilna, dobrze płatna praca czy dach nad głową. Dochodzą do tego, oczywiście, cechy charakteru (M. Majcher, Próba uchwycenia wizerunków płci i ich przemian: Cechy przypisywane kobietom i mężczyznom oraz ich miejsce wśród pożądanych cech Ja).

Wymagania skierowane w stronę panów są pełne sprzeczności. Powinni być silni, ale wrażliwi. Jak skała, ale pełni czułości. Pewni siebie, ale emocjonalni. Sprawia to, że wielu z nich chowa się za różnymi maskami, za którymi znajduje się ich prawdziwe "ja" – często zupełnie różne od tego prezentowanego na zewnątrz.

Prowadzi to do wielu problemów natury psychologicznej. Ukrywający swoje uczucia i myśli mężczyźni, często z tego powodu popadają w depresję. Sytuacji nie poprawia kultywowany od lat zestaw cech, zwany "toksyczną męskością".

Wielu panów bardzo denerwuje ten termin. Jakim cudem zestaw męskich cech może być "toksyczny"? Nie chodzi tu o samo przynależenie do danej płci, lecz o kultywowane przez lata zachowań. Mężczyzna nie może płakać, bo zostanie nazwany mazgajem. Nie może zajmować się "babskimi" rzeczami, jak moda czy make-up, bo będzie uznany za zniewieściałego. Obecny w podświadomości społeczeństwa mężczyzna musi być napakowanym agresorem, zawsze gotowym do walki. Wszak siła argumentu często przegrywa z argumentem siły.

"Być mężczyzną" często występuje jako synonim zatrzymywania swoich obaw i problemów w sobie. A jeżeli nie potrafi sobie poradzić z problemami sam, to nikt nie może mu pomóc. To właśnie takie myślenie prowadzi do targnięcia się na własne życie. Według danych WHO, 2/3 samobójstw w ciągu roku popełniają mężczyźni. Dzieje się tak pomimo tego, że kobiety częściej przeprowadzają próby samobójcze (J. K. Bosson, J. A. Vandello, C. E. Buckner, The Psychology of Sex and Gender). Wybierają jednak mniej brutalne metody, przez co szansa na przeżycie jest większa niż w przypadku panów. W Polsce proporcja płci samobójców jest jeszcze wyższa– na 1 próbującą odebrać sobie życie kobietę przypada 7 mężczyzn (dane WHO z 2015 r.).

Pomocą nie służy także obraz mężczyzny obecny w świadomości ludzkiej. Społeczeństwu łatwiej uwierzyć w oskarżenia skierowane przeciw panom (E. P. Seelau, S. M. Seelau, P. B. Poorman, Gender and role-based perceptions of domestic abuse: does sexual orientation matter?). Przemoc w rodzinie – winny najpewniej mężczyzna. Tak było w przypadku Johnny'ego Deppa, który został oskarżony o znęcanie się nad swoją byłą żoną, Amber Heard. Opinia publiczna uznała go za "okropnego człowieka", stracił kontrakty z wytwórniami filmowymi. W trakcie głośnego procesu okazało się jednak, że w tym związku bardziej zawiniła pani, niż pan.

Pod informacjami o zgwałconej kobiecie pojawiają się wyrazy współczucia, a o zgwałconym facecie – śmiechy i żarty. Panie cieszą się także większym uprzywilejowaniem, jeżeli chodzi o sprawy rozwodowe – kobiety otrzymują prawo do wychowania dzieci w aż 90% przypadków (R. A. Warshak, Custody Revolution: Father Custody and Mother Mystique).

Kolejnym dotykającym mężczyzn problemem jest samotność (A. Salimi, Social-Emotional Loneliness and Life Satisfaction). Odpowiedzialne są za to czynniki, takie jak wyidealizowany przez media obraz związków. Panom trudniej jest przez to tworzyć relacje. Niestety, część z nich zamiast szukania rozwiązań w pracy nad sobą, o swoje niepowodzenie obwinia kobiety i ich wymagania.

Incele (od ang. "involuntary celibate" – mimowolny celibat) to grupa ludzi która uważa, że przez swoje cechy fizyczne, oraz wysokie wymagania kobiet są "wykluczeni". Często poglądy te łączą się z mizoginią, a także skrajnymi ideologiami politycznymi. Można więc myśleć, że "incele" to po prostu okropni ludzie, którzy powinni być ostracyzowani. Nic bardziej mylnego. Są to osoby dotknięte przez ten sam mechanizm "toksycznej męskości", który prowadzi niektórych panów do samobójstwa.

Dzięki feminizmowi kobiety zdobyły równe prawa i społeczne przyzwolenie na wykonywanie niedostępnych wcześniej zawodów. Ofiarami równouprawnienia są, niestety, mężczyźni. Choć nie zmagają się na co dzień z tymi samymi problemami co panie, mają długą listę innych, bolących ich rzeczy. Nie łatwo jest być mężczyzną w XXI wieku.

Komentarze (27)

Dodaj swój komentarz

  • Zatorzak 2022-08-28 16:01:27 94.254.*.*
    Kobiety potrafią doprowadzać faceta do depresji, często ostatecznej, czego doświadczył mój kolega.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 1
  • Reemmo. 2022-08-28 15:45:26 94.254.*.*
    Znam wielu kolesi, co mają młodsze żony którym nie chce się pracować. Siedzą w domu i udają wiecznie zmęczone, żerując tylko na zarobkach swoich facetów m.in. paznokietki, brwi, drogie ubrania, wożą się autem męża i jeszcze narzekają. Ja taką pijawkę życiową bym wyj***ł z domu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 8 0
  • Jagna 2022-08-25 23:15:55 81.102.*.*
    Mezczyzni zawsze wykorzystywali kobietyi to dotyczy czasow juz starozytnych.Kobiety nigdy nie mialy zadnych praw i byly traktowane ,jako wlasnosc , ktora mozna zastawic , badz nawet wystawic na gwalt dla innych plemion. Kobieta zostala stworzona nie tylko do rodzenia dzieci ale tez do pomocy mezowi ale to nie znaczy , ze mozna ja wykorzystywac na wszelkie sposoby.To egoizm mezczyzn doprowadzil do takiej sytuacji. Kobiety mialy siedziec w domach , sprzatac i zadowalac meza. Ale ,ktory maz ze swojej wyplaty jest w stanie zadbac o rodzine?Kobiety musialy isc do pracy . Ale czy sie cos zmienilo dla kobiet na lepsze? Nie .Kobieta musiala ciagnac wszystko, czyli zarabiac , sprzatac ,gotowac , zajmowac sie dziecmi i jeszcze zadowalac meza , ktory przyszedl do domu zmeczony i nic go wiecej nie interesowalo.Zaniedbywal zone i dzieci coraz to wiecej czasu spedzajac w pracy ,gdzie prowadzil dodatkowe zycie.Kobiety to nie woly robocze i gdzies nastepuje zmeczenie materialu. Ale zastanowmy sie czyja jest to wina , czy kobiet?Tzady zwiekszaja ilosc godzin pracy , bys nie mial czasu dla zony ani dzieci.Szkoly nauczaja twoje dzieci rzeczy zbednych i robia im wode z mozgu.Wszechobecna pornografia , nagosc ,promowana w Tv.Mezczyzni patrza na kobiety pod wzgledem wygladu a nie tego jakie sa. Nie staraja sie zaprzyjaznic z kobietami i traktuja je jako wlasnosc i zdobycz.Kobieta nie jest wlasnoscia mezczyzny.To co cenia sobie normalne kobiety , to odpowiedzialnosc a nie miesnie wyrobione na silowni.Mysle , ze ten swiat nadal nalezy do mezczyzn po mimo tego , ze mamy kobiety nawet w polityce .Mezczyzni sa samotni i maja problemy ze znalezieniem partnerki , dlatego , ze nie potrafia sie przystosowac do zmieniajacych sie warunkow , ktorych oni sami sa tworcami.Mezczyzni wszystko potrafia , gdy chca . Potrafia gotowac , sprzatac a nawet zajmowac sie dziecmi ale trzeba zrezygnowac z wlasnej dumy i egoizmu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 2 35
  • mariusz 2022-08-25 19:38:49 185.234.*.*
    Za problemy mężczyzn odpowiedzialna jest emancypacja kobiet. Większych głupot nie czytałem. A fragment, że pod artykułami o zgwałconych kobietach pojawiają się wyrazy współczucia jest całkowitym odklejeniem od rzeczywistości. Typowy tekst gościa, co nie potrafi odnaleźć się w życiu, więc swoja sytuację próbuje narzucić całej męskiej społeczności.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 22
  • Prawiczek 2022-08-25 18:55:08 89.64.*.*
    Ja jestem 30 letnim prawiczkiem. Na Tinderze mam 20 par miesięcznie i z tego odpisuje 10 par. Chętnych na spotkanie jest 5 par, ale przed spotkaniem rezygnują lub mnie wystawiają 4 pary. Zostaje 1 para ale ona po pierwszej randce już mnie olewa.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 18 1
  • tggf 2022-08-25 15:36:50 77.111.*.*
    Mój ex był w takiej depresji, że na mnie się wyżywał, a na boku sobie szukał innej. Inną znalazł, a mnie potraktował jak g***. I nie, nie zrobiłam mu nic złego. Wytrwale go pocieszałam i trwałam u jego boku, gdy chorował.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 32
  • Dziwny artykuł 2022-08-24 20:59:33 79.191.*.*
    Kobietą być ciężej, to nie ulega wątpliwościom
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 4 83
  • czaruś 2022-08-24 16:27:15 95.160.*.*
    Dzisiejsi młodzi faceci to nieroby,czekają aby dziewczyna kupiła mu piwo,zapłaciła za stancję i zarobiła na utrzymanie a te idiotki to robią ,potem oczekują żeby wziął się do pracy ale to nie nastąpi-z obserwacji
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 212
  • Magda 2022-08-24 16:08:53 37.7.*.*
    Depresja nie jest z pewnością powodem do wstydu. I dopada zarówno mężczyzn jak i kobiety. Mój brat też się z nią zmagał. Zaczęło się od tego, że ciągle chodził smutny i przygnębiony, przestał wychodzić z domy itp. W końcu zaprowadziliśmy go do lekarza a później na terapię ketaminą w KetamineClinic. Wizyty tam pomogły mu. Po nich czuł się coraz lepiej. Teraz jest już wszystko okej.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 5 29
  • xywa 2022-08-24 13:10:57 94.254.*.*
    Brawo za poruszenie tego tematu, jednak tego trendu nie powstrzyma już nic dopóki w gniazdkach jest prąd. Wystarczy kryzys energetyczny albo kakiś inny a Panie znowu zaczną nas "kochać"
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 34 2
  • Realista 2022-08-24 10:31:37 31.0.*.*
    Wartościowa publikacja. Brawo za podjęcie tak niepopularnego tematu.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 44 6
  • Nord 2022-08-24 10:16:24 37.120.*.*
    No patrzcie, któż by pomyślał, że ktoś odważy się poruszyć tak niemodny i niemedialny temat dyskryminacji mężczyzn. Oczywiście można by dodać wiele innych wymiarów / aspektów - jak nierówność wieku emerytalnego (kobiety żyjące statystycznie, znacznie dłużej od mężczyzn idą 5 lat wcześniej na emeryturę). Dyskryminacji ojców w całkowicie sfeminizowanych sądach rodzinnych, prawo umożliwiające eksmisję mężczyzny na bruk z własnego mieszkania, w oparciu o zgłoszenie partnerki... czy lansowanie w opiniotwórczych portalach, reklamach, serialach, hollywoodzkich produkcjach "wszechmocnych" "superkobiet", a białego, heteroseksualnego mężczyzny, jako pomiatanego przezeń fajtłapy. Skutki tego "stawiania świata na głowie" są już opłakane, a dla nowych pokoleń jeszcze poważniejsze.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 60 4
  • Krzysiek 22cm 2022-08-24 09:46:09 94.254.*.*
    Od zawsze dymam ku*wiszony, ostatnio na Green Fes. dorwałem taką 19 latkę! Nie mogła odkleić się od mojego auta audi Q7, po dwukrotnym wydymaniu jej wywaliłem z auta.Takie są teraz małolatki
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 34

www.autoczescionline24.pl