Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2020-08-18 11:31

Monika Smolik

Rusza drugi przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Olsztyna. Są nowe warunki

Rusza drugi przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Olsztyna. Są nowe warunki
GDDKiA w Olsztynie ogłosiła drugi przetarg na wykonanie obwodnicy Olsztyna i Dywit
Fot. GDDKiA Olsztyn

Dziś (18 sierpnia) GDDKiA w Olsztynie ogłosiła ponowny przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej obwodnicy Olsztyna i Dywit. Pojawiły się nowe warunki, które wykonawcy muszą spełnić, aby wziąć w nim udział. Podpisanie umowy nastąpi być może jeszcze w tym roku.

reklama

Przypomnijmy, poprzednie postępowanie zostało unieważnione z powodu braku ofert. Po przeanalizowaniu tej sytuacji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Olsztynie ponownie ogłosiła przetarg na wykonanie studium korytarzowego oraz studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego wraz z materiałami do decyzji środowiskowej dla północnej obwodnicy Olsztyna i obwodnicy Dywit w ciągu drogi krajowej nr 51. Drogowcy zdecydowali się również na zmianę wymagań dla wykonawców.

- W szczególności dopuściliśmy możliwość udziału w postępowaniu wykonawcom, którzy wykażą, że wykonali opracowania dla etapu studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ) i rozszerzonego studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego (STEŚ-R) w ciągu ostatnich 10 lat (w poprzednim przetargu było 5 lat). Dopuściliśmy też możliwość dokumentowania doświadczenia przy realizacji koncepcji programowej (KP). Rozszerzyliśmy także dopuszczalne doświadczenie dla projektanta branży drogowej o wykonanie KP i projektu budowlanego (PB) (poprzednio było STEŚ i STEŚ-R). Wydłużyliśmy również termin wykonania dokumentacji o 5 miesięcy (o 3 miesiące - studium korytarzowe (SK) i o 2 miesiące - STEŚ) – wyjaśnia Karol Głębocki, rzecznik olsztyńskiego oddziału GDDKiA.

Decyzja o obniżeniu wymagań została podjęta po przeprowadzeniu rozpoznania sytuacji rynkowej wśród biur projektów, które mogłyby być zainteresowane wykonaniem dokumentacji. Wykonawcy zdają sobie sprawę, że istnieje ryzyko, bo już raz została uchylona decyzja środowiskowa. Duże biura projektów są także zaangażowane we współpracę z wykonawcami robót na zadaniach realizowanych w systemie projektuj i buduj. Wykonanie dokumentacji dla wykonawcy robót jest mniej czasochłonne, obarczone mniejszym ryzykiem wydłużenia terminów. W przypadku dokumentacji studialnych istnieje wiele nieprzewidywalnych okoliczności, które wpływają na wydłużenie terminu i zaangażowanie zespołu. W ten sposób GDDKiA umożliwiła mniejszym firmom udział w przetargu, wydłużono także czas na realizację zadania.

- Na etapie studium korytarzowego zostaną przeprowadzone analizy mające wskazać czy przyszła obwodnica będzie biegła w korytarzu po stronie północno-zachodniej czy północno-wschodniej miasta. Po wskazaniu korytarza drogi zostanie przeprowadzona analiza co najmniej trzech wariantów układu drogowego składającego się z obwodnicy Olsztyna, obwodnicy Dywit i odcinka od granicy administracyjnej Olsztyna do skrzyżowania z ul. Sybiraków w Olsztynie – tłumaczy Karol Głębocki.

Projekt powstaje przy współpracy z samorządami, przez które będzie przebiegała droga, zostaną również przeprowadzone spotkania informacyjne.

Projekt został wpisany w rządowy program budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. W tym czasie powstaną też obwodnice Smolajn, Gąsek, Pisza oraz Szczytna.

Galeria

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • ed 2020-08-19 08:43:08 31.6.*.*
    Wschodni? ciekawe którędy? Od uchylenia poprzedniej DŚ całe Zalbki i Myki się powiększyły o kilkaset domków. W Zalbkach projektuje się obecnie osiedle na około 60 domków jednorodzinnych. Powodzenia!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • Ja 2020-08-18 19:28:54 83.28.*.*
    Wschodni nie ma sensu. Zachodni będzie lepszym rozwiazaniem.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 6
  • Popieram wariant wschodni 2020-08-18 12:49:36 188.147.*.*
    Czekamy na rozstrzygnięcie jeszcze w tym roku!
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 11 1

www.autoczescionline24.pl