Dziś jest: 29.03.2024
Imieniny: Eustachego, Helmuta
Data dodania: 2020-04-21 08:09

Aleksandra Szczepaniak

Przyjąć mandat czy odrzucić? Ograniczenie przemieszczania się niezgodne z Konstytucją

Przyjąć mandat czy odrzucić? Ograniczenie przemieszczania się niezgodne z Konstytucją
Zdjęcie ilustracyjne
Fot. Getty Images

W internecie pojawia się coraz więcej rad i instrukcji, jak uniknąć mandatu od policjanta za nieuzasadnione przemieszczanie się. Internauci prześcigają się w sposobach na „wykiwanie” funkcjonariuszy. Jednak czy faktycznie jest to możliwe? Czy policjant lub sąd nie będzie w stanie nas ukarać, bo wprowadzone przepisy są niezgodne z Konstytucją?

reklama

Jak powiedział nam jeden z olsztyńskich prawników, interpretacja obecnych przepisów oraz ich egzekwowanie pozostawia duże pole do popisu. Nie ma jasno określonych okoliczności, w których policjant powinien ukarać daną osobę. To z kolei rodzi konflikty i niejasne sytuacje.

Według rozporządzenia Rady Ministrów nie możemy się przemieszczać w celu innym niż: wykonywanie czynności zawodowych, zaspokojenie potrzeb niezbędnych związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, opieka nad najbliższym, wolontariat oraz sprawowanie/uczestnictwo w obrzędach religijnych.

Największa batalia toczy się o punkt, określony w rozporządzeniu jako „zaspokajanie niezbędnych potrzeb codziennego życia”. O tym, że nie jest nią, np. mycie samochodu, pisaliśmy już w artykule: Policja karze za mycie samochodów, ale czy sama przestrzega rządowych rozporządzeń? Zatem czy policjanci dokładnie wiedzą, jaka sytuacja wymaga podjęcia określonych kroków?

-  Każda interwencja jest rozpatrywana indywidualnie i to od policjantów będących na miejscu, którzy oceniają sytuację, oraz od jej przebiegu zależy, w jaki sposób zostanie zakończona - powiedział nam rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Olsztynie, sierż. Andrzej Jurkun.

Najwyższą karą za nieuzasadnione przemieszczanie się, jaką może nałożyć policjant, jest mandat o wysokości 500 zł. Co się dzieje wówczas, gdy dana osoba nie przyjmie mandatu?

- W przypadku odmowy przyjęcia mandatu karnego, policjant sporządza z interwencji stosowną dokumentację, a następnie prowadzone są czynności wyjaśniające, w celu skierowania wniosku o ukaranie do sądu - dodaje rzecznik.

Jednak od czasu wprowadzenia obostrzeń, tj. 1 kwietnia, przepisy nieco się zmieniły. Nieprzyjęcie mandatu skutkuje obecnie skierowaniem sprawy nie tylko do sądu, ale i przekazaniem policyjnej notatki służbowej również do powiatowego inspektora sanitarnego. Ten z kolei, za wykroczenie może nałożyć dużo wyższą (niż policyjny mandat) karę administracyjną. Czas na opłacenie należności to 7 dni.

Jak powiedział nam rzecznik prasowy KMP w Olsztynie, wystawiając mandaty, funkcjonariusze opierają się na rozporządzeniu Rady Ministrów. Dokument ten z kolei, jak twierdzi prawnik, jest niezgodny z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 52 Konstytucji RP bowiem brzmi:

Każdemu zapewnia się wolność poruszania się po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyboru miejsca zamieszkania i pobytu.

Co prawda, ograniczenia w zakresie wolności konstytucyjnych mogą zostać wprowadzone, jednak tylko w przypadku wprowadzenia „ustawy”, a nie „rozporządzenia”.

Dodatkowo art. 288 ust. 1 Konstytucji RP stanowi, że:

W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.

Wówczas można by było mówić o uzasadnionym ograniczeniu wolności. Jednak żaden z wymienionych stanów nadzwyczajnych nie został w Polsce wprowadzony. Dlaczego? Według prawnika, państwo miałoby wówczas obowiązek wypłacić odszkodowania, np. rolnikom. Również wybory prezydenckie, planowane na 10 maja, musiałaby zostać przesunięte.

Czy zatem można uniknąć kary? Jeżeli faktycznie złamanie ograniczeń poruszania się jest wątpliwe, a przy tym również zasadność wystawionego przez policjanta mandatu, według prawnika najlepiej jest... przyjąć karę. Następnie jednak jej nie płacić oraz ubiegać się o uchylenie. Wówczas sprawa nie trafi, tak jak w przypadku odrzucenia mandatu, do powiatowego inspektora sanitarnego, a jedynie do sądu. Na odwołanie się od mandatu jest 7 dni.

Podstawą do udowodnienia, że mandat został nałożony bezpodstawnie, może być niejasność wprowadzonych przepisów oraz ich niezgodność z Konstytucją RP (ponieważ nie wprowadzono jednego ze stanów nadzwyczajnych).

Jak powiedział prawnik, w znacznej mierze to, jak sprawa zostanie rozwiązana, zależy jednak od sędziego oraz jego interpretacji wprowadzonych przepisów.

Komentarze (9)

Dodaj swój komentarz

  • Xnx 2020-04-22 05:57:32 188.147.*.*
    Owce i barany nieudacznicy życiowi dali się kupić za 500 plus teraz oddadzą to mandatach za byle co
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 1
  • długopis 2020-04-21 16:52:32 95.160.*.*
    zwolennicy kwarantanny i 500 plusy, poczekamy jak za kilka dni będziecie żebrać pod biedronką o złotówkę, bo taką przyszłość zaoferowali wam wasi rządzący idole bezmyślnym zamykaniem gospodarki, ja sobie poradzę, wygrałem w lotto, będę z rozbawieniem was obserwował jak się ośmieszacie
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 4
  • LeKokon 2020-04-21 09:48:29 5.173.*.*
    Nie przestrzeganie kwarantanny, kiedy robi to wiekszość społeczeństwa. Tylko po to żeby pokazać że można, dla zaspokojenia własnego JA. JEST NIE SOLIDARNE I EGOISTYCZNE.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 6 7
  • Issru 2020-04-21 08:35:27 5.173.*.*
    ...w koncu zmieniliscie prawnika (szkoda ze bezimienny) bo ostatni artykuł wykazal wielka niekompetencje i brak znajomosci prawa pani prawnik..
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 3 1

www.autoczescionline24.pl