Dziś jest: 23.04.2024
Imieniny: Jerzego, Wojciecha
Data dodania: 2015-07-29 08:00

Redakcja

Przez Bałdy do początków świata

Przez Bałdy do początków świata
Fot. UWM Olsztyn

W stacji radioastronomicznej UWM w Bałdach rozpoczął się montaż anten. Być może to one odbiorą sygnał, na który czeka cała ludzkość, sygnał, że nie jesteśmy sami we Wszechświecie.

reklama

Chociaż stacja będzie sięgać po najdalsze kresy Wszechświata, to będzie schowana głównie w ziemi. W drugiej połowie sierpnia anteny rozpoczną wyłapywanie sygnałów. Jedne z nich mają tylko 0,5 m wysokości, a inne trzy razy więcej. Za to stanie ich po 96 każdego rodzaju. Będą odbierać promieniowanie radiowe o słabo zbadanych, bardzo niskich częstotliwościach, płynące z kosmosu. Takie promieniowanie wysyłają obiekty z bardzo dalekich części wszechświata, m.in. takie, które powstały tuż po Wielkim Wybuchu. Pozwoli to na dotychczas niewykonalne badania w ziemskich laboratoriach. Kto wie, może wśród promieniowania z innych galaktyk anteny odbiorą także wiadomość od pozaziemskich cywilizacji?

Sygnały rejestrowane przez stację w Bałdach mają być wysyłane do centrum w Holandii, które koordynuje pracę wszystkich 36 stacji znajdujących się w systemie i tam przetwarzane. Wszystkie stacje (w sumie 25 000 anten) łączy superszybka sieć komputerowa. Gromadzenie i przetwarzanie danych to zadanie superkomputera na uniwersytecie w Groningen w Holandii.

Wyniki badań pomogą w analizowaniu czasu, fizyki solarnej, promieniowania kosmicznego, zjawisk jonosfery czy błyskawic. Przydadzą się nawet w rolnictwie.

Źródło: UWM Olsztyn

Komentarze (0)

Dodaj swój komentarz


www.autoczescionline24.pl