W piątek (13 września) rozpoczęła się internetowa rejestracja miejsc na kolejną odsłonę ODNiS, które odbędą się w dniach 26-28 września (na niektóre, oznaczone wydarzenia rejestracja nie jest wymagana). Przed nami trzy dni pełne atrakcji, m.in. w postaci zajęć czy warsztatów, za których przygotowanie odpowiadają pracownicy UWM-u oraz „Kortosfery”.
ODNiS uznawane są za festiwal popularnonaukowy, którego cel stanowi spotkanie z nauką oraz uświadomienie uczestnikom jej roli w życiu codziennym oraz wpływu na rozwój gospodarczy i społeczny regionu.
Wydarzenie to jedyna w województwie tego typu impreza na tak dużą skalę, tworzona z zaangażowaniem instytucji nauki, kultury i edukacji popularnonaukowej. Przedsięwzięcie skierowane jest do wszystkich grup wiekowych, od najmłodszych dzieci, po młodzież szkolną i nauczycieli, aż po osoby w wieku emerytalnym.
Jak informują przedstawiciele olsztyńskiej uczelni, w tym roku organizatorzy zaplanowali, niezmiennie, szeroki wachlarz atrakcji. Będą to, m.in.:
-
Zwiedzanie interaktywnej wystawy – 140 eksponatów, 5 działów tematycznych;
-
Laboratorium Świetlnych i Barwnych Zjawisk – Podczas zajęć poznasz tajemnice światła i luminescencji, weźmiesz udział w eksperymentach, a także odkryjesz barwniki występujące w roślinach. Zajęcia dla klas I-5 oraz 6 i starszych;
-
Sekrety żywności, czyli składniki odżywcze w roli głównej – zajęcia w laboratorium;
-
Warsztaty VR z Securitas Polska – ewakuacja z płonącego wieżowca z finałem w postaci skoku na skokochron strażacki;
-
Pierwsza pomoc w VR – symulacja sytuacji w metrze, gdzie przypadkowy przechodzień słabnie i przewraca się. Nauka, jak uratować komuś życie – od wezwania pomocy po obsługę defibrylatora AED;
-
Gaszenie pożaru patelni w domu – krótki moduł z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego;
-
Wystawa mobilna "Połącz się";
-
Warsztaty w wirtualnej rzeczywistości m.in. pierwsza pomoc w Goglach VR, ewakuacja z płonącego budynku;
-
Trendy w żywności z INOBIOTEK – warsztaty;
-
Pokazy i wystawa w Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium;
-
Warsztaty kulinarne w duchu less i zero waste – warsztaty Kuchnia Kuźnia;
-
Wykład dr hab. Marcina Hajduka: „Od egzoplanet do egzoksiężyców i egzokomet” – poznaj tajemnice kosmosu i dowiedz się, jak współczesne techniki astronomiczne umożliwiają odkrywanie nowych ciał niebieskich;
-
Pokaz druku 3D – zespół z Wydziału Nauk Technicznych UWM zaprezentuje proces technologiczny z wykorzystaniem maszyn sterowanych numerycznie;
-
DNA w świecie roślin i grzybów;
-
Spektakl Teatru Współczesnego w Krakowie pt. "Dzika Fizyka";
oraz wiele fascynujących zajęć tematycznych na terenie kampusu UWM.
Warto wspomnieć, iż w dniach 26 i 27 września (czwartek, piątek) realizowany będzie na terenie Kortowa (w „Kortosferze”, Centrum Konferencyjnym UWM, Biblioteki Uniwersyteckiej oraz sal wykładowych i laboratoriów uczelnianych wydziałów), natomiast w sobotę 28 września organizatorzy zapraszają do Galerii Warmińskiej (w programie: warsztaty, pokazy chemiczne, łaziki i Photony, mikroskopy, konkursy z nagrodami oraz pokazy taneczne w wykonaniu Rave Dance Studio i koncert duetu młodych perkusistów - Misi i Mikiego Chmielewskich, podopiecznych olsztyńskiej Strefy Perkusistów).
Więcej szczegółów, dotyczących programu festiwalu oraz zapisów, nasi Czytelnicy znajdą tutaj. Aby dokonać rezerwacji miejsc należy zalogować się do systemu.
Komentarze (0)
Dodaj swój komentarz