Sprawa dotyczy zdarzenia, do którego doszło w dniu 6 sierpnia 2022 roku na odcinku drogi ekspresowej S7 z Ostródy do Olsztynka.
Sąd Rejonowy w Olsztynie po przeanalizowaniu całości materiału dowodowego zgromadzonego w tej sprawie ustalił, że Jarosław W., kierując samochodem osobowym marki Volkswagen, umyślnie naruszył wówczas zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, w ten sposób, że poruszając się na tym odcinku drogi ekspresowej z prędkością co najmniej 110 km/h, po uprzednim wyprzedzeniu pojazdu osobowego marki Seat, którym poruszały się dwie osoby dorosłe oraz dziecko, i przemieszczeniu się na prawy pas jezdni bez zasygnalizowania tego manewru, wykonał bezpośrednio przed tym pojazdem manewr nagłego, niespodziewanego i nieuzasadnionego okolicznościami hamowania. W ocenie Sądu, Jarosław W. takim działaniem zmusił pokrzywdzonego kierowcę seata do wykonania manewrów obronnych przed zderzeniem z samochodem prowadzonym przez oskarżonego, czym naraził trzy osoby podróżujące seatem na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Sąd Rejonowy w Olsztynie wyrokiem z dnia 23 sierpnia 2024 r. skazał za to Jarosława W. na karę 10 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania tej kary na okres 3 lat próby, jednocześnie zobowiązując oskarżonego do informowania Sądu o przebiegu próby dwa razy w roku oraz uczestnictwa w oddziaływaniach korekcyjno-edukacyjnych. Ponadto, Sąd orzekł wobec oskarżonego środek karny w postaci podania wyroku do publicznej wiadomości poprzez wywieszenie wyciągu wyroku na tablicy ogłoszeń Sądu Rejonowego w Olsztynie przez okres 6 miesięcy. Od oskarżonego na rzecz pokrzywdzonego kierowcy seata została zasądzona także kwota 10 tys. zł tytułem częściowego zadośćuczynienia za doznana krzywdę.
* * *
Czytaj również:
Uderzył w bariery na S7 między Ostródą a Olsztynkiem. Teraz prosi o pomoc [ZDJĘCIA]
Złośliwie zajechał drogę rodzinie. Jest wyrok ws. agresji na S7
* * *
Sąd Rejonowy podając ustne motywy wyroku zwrócił uwagę, że Jarosław W. w złożonych wyjaśnieniach podkreślił, że w jego ocenie cała sytuacja była prowokacją ze strony pokrzywdzonego kierowcy seata, który jadąc wcześniej lewym pasem nie wpuścił oskarżonego, zamierzającego wyprzedzić inny pojazd. W ocenie Sądu Rejonowego, wyjaśnienia oskarżonego w tym zakresie nie zostały potwierdzone innymi dowodami zebranymi w tej sprawie i wskazują jedynie, że zachowanie Jarosława W. w stosunku do kierowcy seata było celowe i złośliwe. Zdaniem Sądu Rejonowego, ten nagły, niespodziewany i nieuzasadniony żadnymi okolicznościami manewr hamowania wykonany przez oskarżonego przed pojazdem pokrzywdzonego uzasadnia przyjęcie, że oskarżony dopuścił się popełnienia zarzucanego mu czynu.
W ocenie Sądu Rejonowego, zapadłe rozstrzygnięcie wpłynie na oskarżonego wychowawczo i uzmysłowi mu naganność jego zachowania, w szczególności zapobiegnie w przyszłości podobnym sytuacjom.
Powyższy wyrok został zaskarżony przez obrońcę oskarżonego.
Sąd Okręgowy w Olsztynie w dniu 27 listopada 2024 roku utrzymał w mocy zaskarżony wyrok sądu pierwszej instancji. Tym samym Sąd odwoławczy nie podzielił apelacji obrońcy Jarosława W. i uznał, że rozstrzygnięcie sądu pierwszej instancji w zakresie przypisanego oskarżonemu czynu jest prawidłowe.
Sąd Okręgowy zwrócił uwagę, że zachowanie oskarżonego na drodze spowodowało, że pokrzywdzony stracił panowanie nad kierowanym przez siebie pojazdem, co w rezultacie naraziło go oraz podróżujące z nim osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia. W ocenie Sądu odwoławczego, to zachowanie oskarżonego było umyślne i karygodne.
Wyrok w tej sprawie jest prawomocny.
Komentarze (13)
Dodaj swój komentarz