Dziś jest: 27.04.2024
Imieniny: Felicji, Teofila, Zyty
Data dodania: 2010-02-04 09:33

Natalia

Poród w szpitalu czy w domu? - wybór należy do mam

Zgodnie z planami Ministerstwa Zdrowia kobiety już niedługo będą mogły same zdecydować gdzie chcą urodzić dziecko. Do wyboru będą miały dwie opcje: poród w szpitalu i we własnym domu, przy czym obie mogą być opłacane przez NFZ.

reklama
Co trzecia Holenderka i co dziesiąta mieszkanka Niemiec decyduje się na  bezpłatny poród poza szpitalem, teraz taką możliwość mają otrzymać także Polki. Kiedyś naturalne było to, że kobieta rodzi w domu, jednak od kilkudziesięciu lat panie decydują się na wizytę w szpitalu. Naprawdę rzadkie są porody poza placówką medyczną, na dodatek za takie mamy muszą same płacić. Już niedługo może się to zmienić, Ministerstwo Zdrowia pracuje bowiem nad nowymi standardami opieki okołoporodowej. Zgodnie z nimi kobieta będzie mogła zdecydować nie tylko o tym, w jakiej pozycji chce urodzić i czy pragnie otrzymać środki przyśpieszające akcję porodową, ale także o tym gdzie ma przyjść na świat jej dziecko.

Wprawdzie badania przeprowadzane w różnych krajach dowodzą, że wcześnie zaplanowany w domu poród, który przebiega w sposób prawidłowy pod fachową opieką położnej jest tak samo bezpieczny jak ten szpitalny, jednak budzi to pewne obawy. Większość osób zapewne uzna decyzję o porodzie w domu za nieodpowiedzialną, która może wiązać się z niepotrzebnym ryzykowaniem życia matki i dziecka. Są jednak i tacy, którzy twierdzą, że poród domowy daje poczucie bezpieczeństwa i intymności, a tym samym jest dla kobiety łatwiejszy niż ten szpitalny.

By zapobiec nieszczęściom Ministerstwo Zdrowia określiło szczegółowe standardy porodu domowego, które dotyczą głównie wskazań medycznych i sposobu kontaktu z mamą dziecka oraz konieczności porozumienia z najbliższym szpitalem, który w razie problemów miałby przejąć opiekę nad rodzącą. Rodzić w domu będą mogły jedynie te kobiety, które są zdrowe, a ich ciąża przebiegła bez niepokojących objawów.

Do tej pory nieliczni, którzy decydowali się na poród poza szpitalem musieli płacić  za położną od 1,5 do 2 tysięcy złotych. Już niedługo ma to być  refundowane przez NFZ.

Komentarze (5)

Dodaj swój komentarz

  • do Ojciec 2010-02-04 13:31:40 83.9.*.*
    Nikt nie każe rodzić w domu, a jedynie stwarza taką możliwość i to jest dobre. Dzięki temu już przepełnione porodówki przestaną stanowić "wąskie gardło". O porodzie w domu mówi się w sytuacji, gdy dziecko nie jest za duże, jest zdrowe i prawidłowo ułożone. No i przy porodzie ma być wykwalifikowany personel w postaci położnej. Co do fochów... nie zmieni się to szybko, bo nadal jesteśmy pacjentami a nie klientami. Nie ma konkurencji, więc sa fochy...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Ojciec 2010-02-04 13:15:22 83.9.*.*
    A czy mamy aż tylu lekarzy, żeby do każdej rodzącej jechała ekipa złożona z lekarza, położnej i pielęgniarki? Co będzie kiedy się w ostatniej chwili okaże że dziecko jest owinięte pępowiną i się poddusiło i trzeba natychmiast wykonać cesarkę? A co jeśli wystąpią inne komplikacje? Krwotok albo inny wypadek. Kiedyś może i rodziło się w domach, ale dlatego, że do szpitala było daleko i drogo, a poza tym umieralność dzieci i matek przy porodach była 3 razy taka jak dzisiaj. Szpital to jednak szpital. Atmosferę można wprowadzić i w szpitalu, tylko trzeba chcieć, a nie strzelać fochy jak np. w szpitalu miejskim, gdzie wszyscy łachę robią że żyją.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • Mama 2010-02-04 12:49:01 83.9.*.*
    A ja uważam, że wszystko zależy od okoliczności, zdrowia matki i dziecka, oraz indywidualnych potrzeb rodziny. Przy urodzeniu mojego dziecka lekarz był... i jego rola na byciu się skończyła, cały poród "obsługiwała" położna :)Dobrze zdiagnozowany, nieskomplikowany poród naturalny w domu - TAK. Szkoda, że doświadczenie podpowiada, że nie ma dobrej diagnostyki... i ze zdrowej ciąży, zdrowego, dobrze rozwijającego się płodu rodzi się chory, niestety ruchowo noworodek...
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • cerbin 2010-02-04 11:39:31 83.9.*.*
    Poród w domu? Ryzykownie. Ciekawe kiedy wpłynie pierwszy wniosek o odszkodowanie, w przypadku dużych komplikacji i ewentualnego braku szybkiej reakcji najbliższego szpitala.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 0 0
  • niesia 2010-02-04 11:36:56 83.9.*.*
    Jestem jak najbardziej za refundacją domowych porodów. W końcu narodziny dziecka to jedna z najbardziej naturalnych rzeczy na świecie - dlatego trzeba zrobić wszystko,by zarówno matka jak i dziecko czuły się możliwie najbardziej komfortowo w tej sytuacji. Uważam,że to indywidualna sprawa każdej kobiety - jedne będą czuły się bezpieczniej we własnym domu, inne - pod opieką personelu szpitalnego. A prawo wyboru bez dodatkowych obciążeń finansowych na pewno ułatwi podjęcie takiej decyzji.
    Odpowiedz Przenieś Oceń: 1 0

www.autoczescionline24.pl